Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Putin jest dotknięty "carskim syndromem"

A A A
Z Alicją Woźniak z Użgorodu (Ukraina), studentką Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 05-03-2014

fot. archiwum A. Woźniak

fot. archiwum A. Woźniak

Jaromir Kwiatkowski: Alu, ile lat już jesteś w Polsce?
 
Alicja Woźniak: Czwarty rok. Jestem na pierwszym roku studiów uzupełniających na WSIiZ, na kierunku dziennikarstwo.
 
Gdyby ktoś nie wiedział, to na podstawie Twojego imienia i nazwiska nie zorientowałby się, że jesteś Ukrainką.
 
Mam korzenie polskie, ale trudno mi to udowodnić, bo wszystkie dokumenty rodzinne zostały spalone. Mój dziadek ze strony taty był Polakiem. Urodził się na Podkarpaciu, w Czarnorzekach w gminie Korczyna. Cała rodzina ze strony mamy to już Ukraińcy.
 
Jakie informacje dochodziły do Ciebie od rodziny z Użgorodu, gdy na Ukrainie wybuchła rewolucja? Użgorod to już Zakarpacie, tuż przy granicy ze Słowacją.
 
Właśnie. Dlatego, zanim odpowiem, muszę powiedzieć kilka zdań na temat mojego rodzinnego miasta. Użgorod został dołączony do Ukrainy w 1945 r. Wcześniej należał do Austro-Węgier, w latach międzywojennych do Czechosłowacji, a w czasie wojny do Węgier. Świadomość ukraińska nie jest tu zbyt wysoka. Mentalność mieszkańców Użgorodu znacznie odbiega od mentalności mieszkańców innych miast na zachodzie Ukrainy. Jest tu mniejszość narodowa, Rusini, którzy mają swój specyficzny dialekt, i nie uważają się za Ukraińców. 
Reklama
Odpowiadając już na pytanie: kiedy zaczęły się wydarzenia na Euromajdanie w Kijowie, mieszkańcy zachodnich miast, a później i pozostałych części Ukrainy, starali się przejąć kontrolę nad gmachami władz, np. nad urzędami wojewódzkimi. Wkraczali tam i uniemożliwiali politykom podejmowanie jakichkolwiek decyzji.
 
W Użgorodzie też tak było?
 
Też. Ale na zachodzie Ukrainy oczywiście pierwszy zaczął Lwów.
 
Czy był w Użgorodzie Euromajdan?
 
Tak. Ludzie wychodzili na ulice, gdyż  nie mogli pozostać obojętni wobec sytuacji panującej w Kijowie. Oprócz tego wiele osób - także moi znajomi - wyjechało do Kijowa, by pomóc protestującym na Euromajdanie. Zawozili im żywność, ciepłą odzież, bo to przecież była zima.
 
Obawiałaś się o los Twojej rodziny, znajomych?
 
Bardzo się martwiłam, ale dzięki Internetowi miałam na bieżąco kontakt z rodzicami. Po raz pierwszy rodzice kazali mi nie przyjeżdżać do domu, obawiali się, że może zostać wprowadzony stan wyjątkowy, który uniemożliwiłby mi powrót do Polski. Tutaj mam przecież studia, a rodzice bardzo chcą, żebym je skończyła.

Co, Twoim zdaniem, pchnęło Ukraińców do rewolucji?
 
Wyczerpała się ich cierpliwość. Wiadomo było, że rządy Janukowycza są złe, ale ostatnią kroplą, która przeważyła szalę, były ustawy, które odbierały Ukraińcom swobody obywatelskie. Oprócz tego, podczas szczytu w Wilnie, Janukowycz nie usłyszał głosu narodu. Ludzie chcieli, by podpisał umowę stowarzyszeniową z UE, chcieli, by Ukraina weszła do Unii. On tego nie zrobił. Co więcej, podpisał później te ustawy, o których wspomniałam.
 
W Polsce media powtarzają, że nie cała Ukraina jest proeuropejska i że w tym względzie panuje podział na prozachodnią część zachodnią kraju i prorosyjski wschód.
Reklama
 
Ma Pan rację. Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, iż społeczeństwo mieszkające na wschodzie i południu Ukrainy ogląda rosyjskie media, a wiadomo, że tam jest silna dawka propagandy. Ludzie, zamiast porównywać źródła informacji, poddają się tej propagandzie.
 
A może ta propaganda trafia na podatny grunt, ponieważ Ukraińcy ze wschodu i południa mają generalnie bardziej prorosyjskie nastawienie?
 
Znam wielu młodych ludzi ze wschodu. Oni wcale nie uważają, że Rosja jest taka wspaniała. Na rosyjską propagandę są najbardziej podatni starsi ludzie, na których oddziaływała jeszcze propaganda radziecka.
 
W pewnym momencie w mediach pojawiły się, szybko zresztą wyciszone, pomysły podziału Ukrainy na wschodnią i zachodnią. Co sądzisz o tym?
 
Ostatnio czytałam, że Angela Merkel powiedziała, iż jej zdaniem byłoby dobrze, gdyby Ukraina nie była państwem unitarnym, tylko federacją.  Myślę, że to nie byłoby dobre rozwiązanie. Wtedy o wiele łatwiej byłoby Ukrainę podzielić.
 
Federacja jako wstęp do podziału Ukrainy?
 
Dokładnie. Jeżeli każde województwo będzie miało władzę w swoich rękach, to od razu odejdzie Krym, Donieck, Charków.

Wielu ludzi w Polsce, obserwując Euromajdan, obawiało się wzrostu znaczenia ugrupowań nacjonalistycznych, dla których Bandera jest bohaterem. Czy jest taka groźba?

Bardzo mi przykro, że wy wszyscy wierzycie w to, iż ci ludzie coś mają do Polaków. Generalnie to Rosja cały czas mówi, że to są banderowcy, faszyści. Owszem, oni rzucają hasła banderowskie: „Sława Ukrainie!”, „Sława bohaterom!”. Ale to nie jest ich wina, że od czasów Bandery nikt innego hasła nie wymyślił. Podejrzewam nawet, że większość tych ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż to są hasła banderowskie. Nie słyszałam, aby oni narzucali innym swoją ideologię. Owszem, mają swoje zdanie w różnych sprawach, ale to nie znaczy, że wszyscy tak myślą. 
Reklama
 
Przekonanie o wielkich wpływach ugrupowań nacjonalistycznych jest zmitologizowane?
 
W jakimś stopniu tak. Generalnie to bardzo trudny temat. My mamy swoją historię, wy macie swoją, lecz to nie powinno nas skłócać. Owszem, są tacy, którzy popierają Prawy Sektor . Ale są też i tacy, którzy pamiętają, że Polska zawsze nas wspierała jako pierwsza. Nawet wtedy, gdy reszta Europy milczała. I to pomimo naszej trudnej wspólnej przeszłości. Ale my żyjemy tu i teraz i dla Ukraińców liczy się to, co Polska robi dla nas obecnie. Trudno tu nie wspomnieć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Widziałam nagranie  z jego przemówienia w Tbilisi w 2008 r. To był człowiek, który nie bał się Kremla, miał mocny charakter, człowiek, który pewne rzeczy przewidział. Mówił przecież, że dziś Rosja atakuje Gruzję, jutro może zaatakować Ukrainę, a pojutrze kraje bałtyckie, a może i Polskę. 
 
W ostatnich dniach wydarzenia przyspieszyły i ukraińska rewolucja jakby zeszła na drugi plan wobec działań Rosji na Krymie. Jak sądzisz, czy Putin robi rozpoznanie, jak daleko może się posunąć i sonduje tu zachowanie świata zachodniego? Nie brakuje też głosów, że to wyraz jakiegoś jego politycznego szaleństwa, wynikającego z przekonania, że jest potomkiem carów, który musi odrodzić wielką Rosję.
 
Nie rozumiem postępowania Putina. Być może, tak jak Pan powiedział, on bada, na ile Ukraińcy są twardym narodem. 
 
On nie tylko Ukraińców bada, ale także Europę  i USA.
 
Też. Może nawet w jakimś stopniu sprowokował go do tego Euromajdan. On chciał, by Janukowycz pozostał prezydentem, a Euromajdan nie. Janukowycz chciał pokazać swoją siłę, jego oddziały zaczęły bić i strzelać do ludzi. Nie wiem, czy ten scenariusz narzucił mu Putin czy nie, chyba nawet nie chcę tego wiedzieć. Całkiem prawdopodobne, że Putin był zaskoczony, iż Euromajdan tak wiele osiągnął.
Reklama

Może być też tak, że Putin ma świadomość, iż jeżeli straci kontrolę nad Ukrainą, to Rosja straci pozycję mocarstwową. Dlatego on Ukrainy nie odpuści.
 
To prawda. Putin swoim zachowaniem cały czas pokazuje, jak bardzo zależy mu na Ukrainie. Boję się tego, że skoro nie udało mu się zawojować całej Ukrainy, to będzie to robił po kawałku: dziś Krym, jutro Donieck, itd. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Dziś czytałam, że Putin podczas konferencji prasowej powiedział, iż to były tylko takie manewry ćwiczeniowe. Dlatego sądzę, że ma Pan rację, iż to mogło być takie rozpoznanie, na ile może sobie pozwolić.
 
Ja bym mu nie wierzył. 
 
W tej sytuacji chciałabym wierzyć, że to były tylko ćwiczenia.
 
Jak się rozwinie sytuacja, czas pokaże. Wydaje mi się, że najmądrzejszą opinię, jaką wypowiedziano, jest ta, która głosi, że  nie będzie wolnej Ukrainy bez demokratyzacji w Rosji. A na to się nie zanosi, przynajmniej za Putina. 
 
Zgoda. De iure Rosja jest demokracją, natomiast de facto panuje tam autorytaryzm. Nie wiem, jak długo Putin będzie jeszcze przy władzy, ale obawiam się, że coś wykombinuje, by ją sprawować nadal, być może nawet znów na jedną kadencję zrobi Miedwiediewa prezydentem. Natomiast jestem pewna, że demokratyzacja Rosji nie dokona się za Putina. On jest dotknięty „carskim syndromem”, chce rządzić dożywotnio.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-12-09 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-09
USD 4,4351 -0,91%
EUR 4,6821 -0,33%
CHF 4,7474 -0,05%
GBP 5,4317 -0,31%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.