Reklama

Biznes

Wisłok odmulony. Za 70 mln zł oczyszczono ponad 15 hektarów

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.12.2022
70381_wislok
Share
Udostępnij
Firma Transpol Lider oczyściła z mułu koryto Wisłoka. Od rozpoczęcia prac w 2019 roku, z czaszy zbiornika usunięto już ponad 650 tysięcy metrów sześciennych zalegających osadów dennych. W ramach drugiego etapu odmulania prace trwały w bezpośredniej bliskości ujęcia Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK. Na terenie objętym ochroną Natura 2000.
 
Łącznie odmulone zostało 15 ha zbiornika. To pozwoli przywrócić utraconej pierwotnie pojemności około 0,67 mln metrów sześciennych pojemności.
 
W trakcie odmulania z zalewu wyjmowano nie tylko namuły. Oprócz zwykłych śmieci, opakowań, folii, plastików czy opon z Wisłoka poniżej ujęcia wody wyłowiono… samochód marki polonez.
 
– Nie posiadał żadnych oznaczeń, był zamulony, został zutylizowany – mówią pracownicy firmy Transpol Lider.
 
Do prac pogłębiających firma Transpol Lider używała koparki pogłębiająco-refulerującej i koparki z osprzętem łyżkowym na pontonach. Muł transportowany był na brzeg poprzez taśmociągi i rurociągi. Wydobyte osady gromadzone są na terenie tzw. deponii głównej na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika powyżej zapory oraz na terenie deponii alternatywnej. Odsączony osad jest wywożony na miejsce docelowego zagospodarowania w Siedliskach w gminie Lubenia.

– Dzięki odmuleniu Wisłoka i oczyszczeniu okolicy ujęcia rezerwowego możemy pracować bez zakłóceń nawet w przypadku konieczności pracy na pełnej wydajności – mówi Kazimierz Przerwanek, kierownik Zakładu Uzdatniania Wody MPWiK w Rzeszowie. Rzeszowski ZUW Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji uzdatnia średnio około 40 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę. Jego wydajność maksymalna to ponad 84 tysiące metrów sześciennych na dobę. 
 
– Działaliśmy w trudnych warunkach tylko w okresie jesienno-zimowym ze względu na wymogi ochrony środowiska. Pracowaliśmy przez wiele miesięcy całą dobę. W ubiegłym roku zaczęliśmy 15 października i pracowaliśmy do 20 marca 2022. W br. zaczęliśmy 5 sierpnia. W sierpniu i wrześniu była sprzyjająca pogoda co nam trochę ułatwiło prace – mówi Paweł Naskrynt z firmy Transpol Lider.

Odmulanie było wstrzymywane w okresach rozrodczych wielu gatunków bytujących w zalewie. – W niewielkiej odległości od stopnia wodnego umieściliśmy specjalne barki lęgowe dla ptaków. I dało to efekty, bo w 2022 na barkach zaobserwowano około 20 par lęgowych rybitw. Ponadto, jeszcze przed rozpoczęciem I etapu odmulania, przenieśliśmy ze zbiornika chronioną roślinę – kotewkę wodną. Przed rozpoczęciem II etapu odmulania odłowione i przeniesione na stanowiska zastępcze zostały małże bytujące w okolicy wysepek. Wszystkie te działania odbywały się pod nadzorem fachowców – wylicza Katarzyna Tokarz, rzecznik Wód Polskich w Rzeszowie.
 
Oczyszczony z zarośli oraz odmulony został także fragment zbiornika ZUW 1 w najbliższej okolicy ujęcia rezerwowego. Umocniono też brzeg Wisłoka.
 
– Dzięki temu możemy w razie potrzeby i bez problemu uzyskać maksymalną wydajność zakładu uzdatniania – dodaje Kazimierz Przerwanek.

Wody Polskie wykonały także umocnienie obrywających się brzegów poniżej ujęcia wody. Dzięki temu nie ma obecnie zagrożenia obrywania się brzegów w okolicy ujęcia oraz wałów przeciwpowodziowych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy