Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

SKOK-i pod nadzorem

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 10-12-2012

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

Weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, w wyniku czego trafiły one pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Przedstawiciele SKOK-ów uważają, że nie tylko na tym nie stracą, ale że nawet wizerunkowo zyskają, bo członkowie kas będą mieli jeszcze większą pewność, że ich depozyty były i będą bezpieczne. Nie będzie też można, w sposób od początku do końca nieuprawniony, łączyć SKOK-ów z parabankami.
 
Najważniejszym skutkiem przejęcia przez KNF nadzoru nad SKOK-ami będzie ujawnienie sytuacji finansowej kas. W pierwszym okresie ma być dokonana ich ocena, w szczególności zaś ustalenie jakości ich aktywów oraz identyfikacja ryzyka występującego zarówno w działalności pojedynczych placówek, jak i całego systemu SKOK. Temu ma służyć bilans otwarcia przygotowany przez biegłych rewidentów. Zgodnie z ustawą, SKOK-i są zobowiązane w terminie do 27 stycznia 2013 r. do przekazania wyników audytu ministrowi finansów, NBP, KNF, Komitetowi Stabilności Finansowej, Krajowej SKOK i Krajowej Radzie Spółdzielczej.
Reklama

Podobnie jak w przypadku nadzoru nad bankami, nadzór KNF ma być – zgodnie z założeniami ustawy - nakierowany na bezpieczeństwo depozytów członków kas. - SKOK-i pod nadzorem KNF to przede wszystkim gwarancja zachowania wysokich standardów ich działania. Co nie bez znaczenia, również większe bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasach spółdzielczych. Mimo że wykonany właśnie ruch na razie nie oznacza ochrony oszczędności klientów SKOK-ów przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to można oczekiwać, że jeśli nadzór finansowy powiedział „A”, to za jakiś czas powie też „B” i BFG w końcu wkroczy na ten teren – twierdzi Halina Kochalska, analityk z centrali Open Finance w Warszawie.

Depozyty były i będą bezpieczne

Przedstawiciele kas podkreślają natomiast, że dla nich zapewnienie bezpieczeństwa depozytów to nic nowego. Przypominają, że SKOK-i przez 20 lat funkcjonowały z własnym systemem gwarantowania depozytów. Ten system się sprawdził i nigdy nie zdarzyło się tak, by jakiś członek SKOK ucierpiał w wyniku działalności kasy. KNF zapewne narzuci swoje normy prowadzenia działalności, jednak to nie powinno być zaskoczeniem dla SKOK-ów, bo ich własne normy, jeżeli chodzi o gwarantowanie depozytów, już dziś są, zdaniem samych kas, dość ostre.

Maria Łątka, wieloletni kierownik oddziałów SKOK-u Chmielewskiego w Łańcucie, Przeworsku i Nowej Sarzynie, zauważa, że po nowelizacji ustawy zwiększyła się liczba podmiotów kontrolujących spółdzielcze kasy. - Z punktu widzenia oddziałów nie będzie to złe – przekonuje. – Krajowa SKOK, która dotychczas była naszą jedyną „czapą”, trzymała nas żelazną ręką, co spowodowało, że nie boimy się kontroli. SKOK-om przybędzie sprawozdawczości, ale zwykle jest tak, że duże SKOK-i mają centralę, która się nią zajmuje, natomiast oddziały nadal będą się koncentrować na obsłudze naszych członków.
Reklama
 
Nie jesteśmy parabankami

Zasady działania SKOK-ów od co najmniej połowy ubiegłej dekady są przedmiotem sporu, który ma wyraźny kontekst polityczny i rozgrywa się raczej  na szczeblu krajowym niż oddziałów, których pracownicy – jak można usłyszeć od nich samych – są apolityczni. Panuje przekonanie, że w SKOK-ach, jako instytucji finansowej z wyłącznie polskim kapitałem, lokuje swoje sympatie prawica, a zwłaszcza PiS. Faktem jest, że Grzegorz Bierecki, długoletni prezes Krajowej SKOK, jest senatorem wybranym z listy PiS, a portal informacyjny Stefczyk.info ma wyraźnie prawicowe zabarwienie. Obrońcy SKOK-ów są skłonni widzieć w przeforsowanych w Sejmie zmianach skutek nacisków lobby banków, dla których ruch spółdzielczy - po osiągnięciu stanu „too big to fall” (za duże, by upaść) - zaczął być poważną konkurencją. A stara zasada mówi, że jeżeli nie można konkurencji zlikwidować, to trzeba przejąć nad nią kontrolę – uważają obrońcy spółdzielczych kas. Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, w tekście na portalu wPolityce.pl stawia tezę, że nadzór bankowy, zamiast wyciągać wnioski z afer w rodzaju Amber Gold, woli „pastwić się nad SKOK-ami, które są w tej chwili bardziej regulowane niż banki”. 
 
Narracji po drugiej stronie sporu nadają ton posłowie Platformy Obywatelskiej oraz niektóre media, zwłaszcza „Gazeta Wyborcza” i „Polityka”. Maciej Samcik w komentarzu po nowelizacji ustawy o SKOK-ach, opublikowanym na portalu Wyborcza.biz, zarzuca spółdzielczym kasom m.in. to, że całymi latami cieszyły się przywilejami, nie płacąc podatku dochodowego od zysku z działalności statutowej; że zarządzanie Krajową SKOK pozostawało w rękach wąskiej grupy menedżerów;  że nadzór nad instytucją, która ma 2,5 mln członków i zebrała kilkanaście miliardów złotych oszczędności, nie może spoczywać wyłącznie w prywatnych rękach.
Reklama
 
Przeciwnicy SKOK-ów zaczęli też stosować wobec nich „czarny PR”, wymieniając je jednym tchem z instytucjami parabankowymi. Nawet ostatnio, przy okazji afery Amber Gold. Tymczasem nie są one ani bankami, ani parabankami, lecz spółdzielniami finansowymi, czyli instytucjami występującymi powszechnie na całym świecie i kierującymi się prawem spółdzielczym, prawem unii kredytowych. Ich łączenie z parabankami w rodzaju Amber Gold jest dużym nadużyciem, bo Amber Gold działał bez koncesji na handel złotem, zaś SKOK-i  - na podstawie ustawy, a więc w świetle prawa.

Nasz wizerunek zyska na zmianach
 
Maria Łątka uważa, że obecne zmiany nie tylko SKOK-om nie zaszkodzą, ale wręcz przeciwnie – na tych zmianach zyska ich wizerunek: - Nasi członkowie będą mieli pewność, że ich depozyty będą bardziej bezpieczne, choć one i tak są bezpieczne, o czym świadczy fakt, że żaden SKOK nie upadł. A skoro zostaliśmy objęci nadzorem KNF, to jest to powód, by nas wiązać bardziej z bankami niż z parabankami.

„To dobrze, że SKOK-i będą teraz nadzorowane przez wyspecjalizowaną instytucję państwową, choć nie ma co ukrywać, że jest to zmiana mocno spóźniona” – pisze we wspomnianym już komentarzu na Wyborcza.biz Maciej Samcik. – Szkoda,  że nie stało się to wcześniej, wówczas nie ukazywałyby się takie artykuły – ripostuje Maria  Łątka. 
 
Dla członka SKOK ważniejsze od politycznych kontekstów jest to, czy zyska, czy straci na zmianach. Zdaniem Haliny Kochalskiej, odpowiedź nie jest jednoznaczna. - Dobrą informacją jest wydłużenie okresu kredytowania. Zamiast pożyczać maksymalnie na 5 lat w przypadku kredytów o charakterze konsumpcyjnym, kasy będą mogły udzielać np. pożyczki gotówkowej na 10 lat. Z kolei czas, na jaki są udzielane kredyty hipoteczne, wydłuży się z 8 do 20 lat – informuje analityk Open Finance.
Reklama
 
Zła wiadomość, zdaniem Kochalskiej, jest taka, że SKOK-i i ich klienci kredytowi będą jednak musieli sprostać ostrzejszym wymaganiom narzucanym m.in. przez liczne rekomendacje KNF. W efekcie może się okazać, że uzyskanie kredytu już wkrótce będzie trudniejsze niż w czasach, gdy KNF spółdzielczymi kasami się nie interesował. Wyższe wymagania stawiane przez nadzór mogą też przyczynić się do wzrostu cen usług SKOK-ów.
   
Rzeczywiste skutki zależne od rozporządzeń wykonawczych
 
Ten problem widzi także Maria Łątka. Przedstawicielka SKOK-u Chmielewskiego przypomina, że dotychczas spółdzielcze kasy w znacznej mierze obsługiwały osoby mniej zamożne. - Bywało, że klient odrzucony przez bank przychodził do nas i myśmy go obsługiwali, przeciwdziałając w ten sposób jego finansowemu wykluczeniu. Dla nas zresztą to nie był klient, tylko członek spółdzielni, a więc jeden z nas – podkreśla. – Byłoby niedobrze, gdyby  KNF zaczęła wydawać nam rekomendacje narzucające takie kryteria ustalania zdolności kredytowej, których nasza „półka” klientów nie spełni.

Zdaniem przedstawicielki SKOK-u Chmielewskiego,  nowelizacja ustawy o kasach spółdzielczych tworzy jedynie nowe ramy działalności kas. Natomiast „diabeł tkwi w szczegółach”, a więc o tym, jakie skutki rzeczywiście przyniosą znowelizowane przepisy, przekonamy się, gdy pojawią się rozporządzenia wykonawcze. – Wierzymy, że ustawa została uchwalona w dobrej wierze. Czas pokaże, czy rzeczywiście, ale na razie nie niepokoimy się i nie spodziewamy się niczego złego – przekonuje Maria Łątka.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-03 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.