Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Rzeszów - miasto młodego pokolenia. Debata BIZNESiSTYL.PL na Żywo

A A A
Katarzyna Grzebyk, Anna Olech

Dodano: 09-09-2014

fot. Tadeusz Poźniak

fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
fot. Tadeusz Poźniak
Rzeszów jest świetnym miejscem do życia. To piękne, zadbane, zielone miasto - co do tego Kuba Karyś i Jarek Dyląg, goście naszej poniedziałkowej debaty nie mieli wątpliwości. Ale już kwestie dotyczące organizowania ciekawych wydarzeń kulturalnych, ograniczania ruchu samochodowego w centrum czy ułatwiania poruszania się rowerzystom w mieście rodziły ożywione dyskusje i spory. Czy Rzeszów stwarza możliwości młodemu pokoleniu? Czy sprzyja realizacji ciekawych pomysłów i inicjatyw? Czy powinniśmy się przesiąść na rowery, żeby dla wspólnego dobra odkorkować miasto? 
 
Tym razem spotkaliśmy się w poniedziałkowe popołudnie (8 września bm), w pubie „Życie jest piękne” w Rzeszowie. Naszymi gośćmi byli Kuba Karyś - absolwent I LO w Rzeszowie; reżyser i producent („Nie do wiary”, „Miasteczko Kroke”, „Między kroplami deszczu”; „Kuchenne rewolucje” i „Top Chef”; właściciel lokali „Życie jest piękne” i „Seta&Galareta”, oraz  Jarek Dyląg, wiceprezes Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl, które porusza m.in. wiele istotnych kwestii dla miłośników dwóch kółek. 
Reklama
Z pewnością Rzeszów nie jest tym samym miastem, co jeszcze kilkanaście lat temu. Różnicę doskonale widzi Kuba, który wyjechał stąd w 1989 roku. – Nie ma porównania do tego, co jest teraz - stwierdził. - Pamiętam, że gdy jeździłem do Krakowa, ok. godz. 4 rano mijałem kolejkę, która ustawiała się przed sklepem mięsnym. W mieście było tylko 3-4 knajpy. Ale ja też prowadziłem takie życie, że bardzo dużo rzeczy się wtedy działo. To było miasto, które żyło i żyje w dalszym ciągu, choć już inaczej to wygląda. 
Kuba na przykładzie ilości imprez odbywających się w dniu naszego spotkania chciał pokazać, jak zmieniło się życie kulturalne. Okazało się, że w tym dniu było zaledwie dwa wydarzenia kulturalne: występ Kabaretu Hrabi i dancing 50+. - A wiecie ile wydarzeń jest dzisiaj w Krakowie, a poniedziałek jest dniem martwym, w  którym nic się nie dzieje? 22. W Krakowie mieszka 700 tys. ludzi, w  Rzeszowie 200 tys., więc matematycznie rzecz biorąc, tutaj powinno być ok. 7 imprez. A nie ma. Wydaje mi się, że za moich licealnych lat tutaj codziennie coś się działo. Ale może my takie rzeczy prowokowaliśmy – zastanawiał się Kuba.
Metamorfozę miasta dostrzega również Jarek Dyląg. – Do Rzeszowa przeprowadziłem się 5 lat temu, ale między miastem z mojego pierwszego spotkania a tym, co jest teraz, jest przepaść. 10-11 lat temu na miejscu Hotelu Bristol była kupa gruzu i jakiś „balon”, gdzie piło się piwo. W ciągu tej dekady nastąpiła ogromna różnica i to na plus dla Rzeszowa. Trafiłem tu m.in. przez siatkówkę, poznałem tu moją żonę i tak mnie ten Rzeszów przyciągnął. Zaangażowałem się w to miasto i bardzo mi się podoba – podkreślał. 
 
Jacy ludzie, takie miasto
Reklama
 
Kuba podkreślał, że Rzeszów nigdy nie był dla niego szaro-bury, lecz kolorowy i piękny i wciąż uważa, że jest to fantastyczne miasto do życia. - Tutaj nie ma korków, wszędzie jest zielono, wszędzie jest blisko. To jest fantastyczne, rewelacyjne miasto do życia. Są cztery teatry, galerie handlowe itd. I mówię to absolutnie bez żartów – to jest naprawdę super miasto. Tylko brakuje mu takiego…, takiego… - tłumaczył.
No właśnie. Czego? Rozmówcy przyznali, że to miejsce stwarza możliwości tym, którzy chcą realizować swoje pomysły, inicjatywy. Jednak bardzo trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego brakuje chętnych do udziału w różnych wydarzeniach. Czy ich nie potrzebują? Kuba Karyś zaprzeczył, a Jarek Dyląg dodał: - Zauważyłem, że niezwykle trudno zaangażować ludzi. Widzę to choćby na przykładzie naszego stowarzyszenia. W Olsztynie rowerowych stowarzyszeń działa siedem, a w Rzeszowie mamy jedno. To pokazuje, że naprawdę bardzo trudno jest zrobić coś fajnego, ponieważ różnie jest z chęcią włączenia się. 
Goście debaty próbowali też odpowiedzieć na pytanie, które padło z sali: skąd, z jednej strony, brak wydarzeń kulturalnych, a z drugiej zainteresowania nimi. – Czy  w tej Galicji jesteśmy tacy niechętni do wychodzenia z domu czy brakuje nam impulsu od osób, które kreują wizerunek tego miasta? – pytała uczestniczka spotkania.
Jarek Dyląg uznał, że bardzo dużo mogą wnieść studenci, którzy stanowią ok. 20 proc. całej populacji Rzeszowa, ale ich po prostu nie widać ich. Kuba z kolei stwierdził, że to, co proponujemy jest albo nieatrakcyjne, albo po prostu organizatorzy nie mają cierpliwości, żeby przetrwać ten moment, kiedy ludziom wejdzie w krew przychodzenie na ich wydarzenia. Kuleje również marketing. O wielu wydarzeniach mieszkańcy po prostu nie wiedzą. 
Reklama
 
Co z tą kulturą?
 
Bardzo ważną kwestią jest też sama oferta kulturalna. - Przepraszam, ale dla mnie festiwal zespołów polonijnych nie jest wydarzeniem kulturalnym dla mieszkańców – stwierdził Kuba. - To jest wydarzenie dla zespołów polonijnych, które tu przyjeżdżają. To bardzo fajne, że tu w Rzeszowie spotyka się Amerykanin z polskimi korzeniami z Ohio spotyka się innym Amerykaninem z polskimi korzeniami, który jest z Idaho. Na palcach jednej ręki mogę policzyć imprezy, które w ostatnich miesiącach odbyły się w centrum i mnie zainteresowały: koncert Renaty Przemyk na ul. 3 Maja i Justyny Steczkowskiej na Rynku. Poza tym to są, z całym szacunkiem, imprezy na poziomie Kabaretu Hrabi. Jeżeli oferujemy ludziom coś takiego, to nie dziwmy się, że ludzie się do tego poziomu dopasowują. To tak jak z telewizją – jeśli telewizja oferuje panią, która w białej rękawiczce ściera kurze, to ludzie będą oglądać panią, która w białej rękawiczce ściera kurze. Gdyby np. niektóre koncerty, które odbywają się w filharmonii, odbyły się na Rynku i było to nagłośnione, to byłyby to już zupełnie inny poziom oferty. A my dopasowujemy to, co się u nas dzieje, do opinii, jaka o Rzeszowie jest, że to miejsce na końcu Polski. Mamy jakiś kompleks tego Rzeszowa? – zastanawiał się Kuba Karyś.
Jego zdaniem w kulturze warto wyszukiwać warto nisze i wokół nich budować ofertę wydarzeń kulturalnych dla rzeszowian. Przecież każdego roku we wszystkich talent show są ludzie z Rzeszowa, o których nikt nie wie.
Inną też kwestią jest, czy działalność kulturalna powinna być dofinansowywana z pieniędzy podatników i kto miałby weryfikować, komu pieniądze przyznać, a komu nie. Podsumowaniem tematu wątku była wypowiedź Andrzeja Deca, przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa, który uznał za fundamentalne pytanie, czy z publicznych pieniędzy trzeba finansować igrzyska. – Finansujemy, nawet takie wydarzenia, jak choćby galę boksu, co dla mnie było skandalem. Ale mam wrażenie, że całkiem się z tego zrezygnować nie da, bo ta kultura sama sobie nie poradzi. Nie ma u nas jeszcze takich sponsorów, którzy zechcieliby takie wydarzenia finansować. Oczywiście, jako przedstawiciel rady miasta podchodząc do sprawy czysto ekonomicznie, cieszyłbym się, gdyby miasto nie musiało dokładać do kultury, o sportu zawodowego, do imprez na rynku. One powinny finansować się same. Ale rozumiem, że tak jak ludzie są różni, tak i potrzeby są różne – mówił Andrzej Dec. 
Reklama
 
Młodzi nie oddadzą Lisiej Góry pod zabudowę
 
Jedna z uczestniczek debaty chciała się dowiedzieć, czy stowarzyszenie zaangażuje się w obronę 4,5 hektara w rezerwacie Lisia Góra przed sprzedażą pod zabudowę, bo jest to ostatnie takie miejsce w Rzeszowie, gdzie ludzie chodzą z dziećmi na spacery, jeżdżą na rowerach, rolkach i biegają. Jarek Dyląg odparł, że zgromadzenia publiczne i manifestacje wprawdzie są jego specjalnością, a stowarzyszenie ma na koncie sukces w postaci zniesienia zakazu jazdy rowerami ul. 3 Maja, ale w tej sprawie wiele leży w rękach radnych. - Projekt sprzedaży działki trafił na sesję, ale znalazła się większość, która go odrzuciła. Myślę, że rozgłos medialny i emocje, która ta sprawa wywołała, spowoduje, że więcej ta sprawa się nie pojawi - wyjaśnił Andrzej Dec.
- Zawsze może tam powstać kolejna galeria handlowa. Największa w Rzeszowie, bo tam jest sporo miejsca - dodał z sarkazmem Kuba. - Oby nie, to kawałek fajnego miejsca, jeśli tam miałoby coś się zmienić, ludzie na pewno głośno by zaprotestowali - stwierdził Jarek.
 
Rzeszów przyjazny rowerzystom i rodzinom z dziećmi?

Wspólnie zastanawialiśmy się, czy Rzeszów jest dobrym miejscem do życia i rozrywki dla młodych ludzi z dziećmi? Gdzie możemy wybrać się z dziećmi, żeby się nie nudziły? Czy miasto zapewnia rodzinom rekreację i rozrywkę? - Uciekamy z dziećmi poza Rzeszów - twierdzi Jarek. - W Bieszczady, w Beskid. Zwłaszcza z małymi dziećmi jest problem. Znajomi nieraz dzwonią do mnie i pytają, gdzie mogą zabrać swoje sześcioletnie dziecko na dłuższą rowerową wycieczkę, żeby je samochód nie przejechał. Mamy Bulwary i Wisłok. I niestety, tyle. Wierzę, że w najbliższym czasie miasto zaangażuje większe pieniądze w rozbudowę ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych. Marzy mi się trasa z Rzeszowa do Łańcuta. 
Reklama
- A czy dało się Panu namówić prezydenta na wycieczkę na rowerze. Rzeszów widziany z perspektywy roweru na pewno inaczej wygląda - padło pytanie z sali. - Nie, choć próbowaliśmy wiele razy. Prezydenta widziałem na rowerze raz. Na zdjęciu z targów w Berlinie, to był rower księżycowy - odparł Jarek.
 
Dobrze się mieszka, ale może być jeszcze lepiej

Goście naszej debaty zgodnie przyznali, że Rzeszów jest znakomitym miejscem do życia. - To cudowne, piękne, zielone miasto, dużo domów jednorodzinnych, mało bloków z wielkiej płyty, poza Nowym Miastem. Galerie handlowe na każdym kroku, chyba cztery teatry, 39 knajp na Rynku. Choć jest jeden problem. Nie ma miejsca, gdzie pies mógłby popływać - stwierdził Kuba.
- W Rzeszowie nie podoba mi się, że jest miastem samochodowym, bo samochodom wolno tu wszystko, czego przykładem jest Śródmieście. Ul. 3 Maja jest strefą pieszą, rowerzyści i kierowcy są tam gośćmi. Dlatego nie życzę sobie, żeby firmy ochroniarskie przyjeżdżały sobie tu na kebaba. To jest nie do zaakceptowania - powiedział Jarek. - Poza tym chciałbym, żeby nie tylko sam Rynek tętnił życiem, ale także ulice dookoła. 
Podczas debaty poruszyliśmy jeszcze wiele tematów, m.in. sens wybudowania kolejki nadziemnej, bus pasów czy rower miejski w Rzeszowie. Na koniec Kuba Karyś opowiedział o inicjatywie, która ma ożywić mapę wydarzeń kulturalnych Rzeszowa. W październiku na strychu kamienicy, w której mieszczą się jego dwa lokale, „Życie jest piękne” i „Seta&Galareta”, otwiera miejsce, we którym będą organizowane różnego rodzaju eventy. Będzie tu m.in. sala konferencyjna i widowiskowa, centrum kultury żydowskiej oraz media school - dla osób, które chcą poznać funkcjonowanie mediów elektronicznych; - Planujemy wystawy, koncerty i spektakle. Szukamy złotego środka, który sprawi, że życie będzie jeszcze piękniejsze - powiedział.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-03 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.