Reklama

Biznes

Fundusze venture capital wspierają innowacyjnych przedsiębiorców

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 17.12.2014
16893_Jasionka_118
Share
Udostępnij
Co powinieneś zrobić, gdy masz dobry – Twoim zdaniem – pomysł na biznes, ale pieniędzy pożyczonych od rodziny i przyjaciół nie wystarczy na jego rozkręcenie? Jest na to sposób: starać się o finansowanie z funduszy venture capital (VC).
 
O roli VC we wspieraniu i rozwijaniu przedsiębiorczości i innowacyjności mówiono podczas środowej konferencji „Venture Capital – szansą dla innowacyjnych w regionie”, która odbyła się w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce k. Rzeszowa. Organizatorami konferencji były: Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A. wspólnie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.  
 
Konferencję objął patronatem honorowym marszałek województwa podkarpackiego; odbywała się ona także pod patronatem przewodniczącego Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Wśród uczestników konferencji byli przedstawiciele nauki, studenci i przedsiębiorcy oraz osoby zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w regionie.

Fundusze venture capital to – według definicji – instytucje wspólnego inwestowania, do których kapitał wnoszą osoby prywatne czy instytucje. Ich działalność polega na inwestowaniu zebranych środków w innowacyjne projekty –oparte na zaawansowanych technologiach (high-tech) lub posiadające unikalne rozwiązania, produkty czy usługi. Istotą działania venture capital jest wpieranie przedsiębiorców w rozwoju.
 
Jednak Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu KFK S.A., która w swoim wystąpieniu tłumaczyła istotę venture capital, stwierdziła, że od tej suchej definicji woli stwierdzenie, że VC to coś więcej niż pieniądze na projekty biznesowe. To trzy zespoły ludzkie, które muszą ze sobą pracować: zarządzający, czyli podejmujący decyzje inwestycyjne, przedstawiciele funduszy VC i pomysłodawcy lub przedsiębiorcy. Stwierdzenie „więcej niż pieniądze” oznacza także, że współpraca z funduszem VC umożliwia przedsiębiorcy dostęp do wiedzy eksperckiej, czerpanie z wiedzy i praktyki osób z wieloletnim doświadczeniem w danej branży, posiadających szeroką sieć kontaktów biznesowych.
 
Tak więc coś, co różni fundusze VC od banków, to praca nad projektem, który – w wyniku sugestii ekspertów – często zmienia swój pierwotny kształt, czasami wielokrotnie. Ale – jak podkreślił w dyskusji panelowej Piotr Sławski, Dyrektor Inwestycyjny w Funduszu ZERNIKE META – VENTURES,  fundusze nie są od tego, by realizować te projekty, lecz by je finansować. Zdarza się jednak, że ich zaangażowanie w zarządzanie jest większe niż powinno, bo przedsiębiorca sobie nie radzi i jest głuchy na podpowiedzi ze strony ekspertów funduszu.
 
VC to fundusze wysokiego ryzyka: w przeciwieństwie do banków wchodzą często na bardzo wczesnym etapie rozwoju biznesu (od etapu start-upu); nawet wtedy, gdy – jak stwierdziła Magdalena Jagiełło-Szostak, „nie ma niczego, jest tylko kartka papieru i dobry pomysł”. W funduszach VC muszą zatem pracować ludzie, którzy mają „apetyt na ryzyko”.
Kluczem do rozpoczęcia współpracy i pozyskania funduszu venture capital jako partnera jest dobry pomysł. Fundusz VC nie wymaga historii działalności gospodarczej czy też znaczących aktywów. Istotą jest okazja rynkowa dostrzeżona przez przedsiębiorcę-pomysłodawcę oraz unikalność pomysłu.
 
– Finansowanie poprzez venture capital jest korzystne dla przedsiębiorców. Często jest nie tylko optymalnym, ale też jedynym dostępnym źródłem kapitału dla pomysłodawców-innowatorów – podkreśla Magdalena Jagiełło-Szostak.
 
Wiele szczegółowej wiedzy praktycznej dostarczyło zebranym wystąpienie Kingi Stanisławskiej, Partnera Zarządzajacego Experior Venture Fund, która m.in. opisała, jak wyglądają rozmowy pomiędzy pomysłodawcą a funduszem przed podpisaniem umowy o współfinansowanie jego projektu i na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca przygotowujący się do negocjacji z przedstawicielami funduszu.
 
Od grudnia br. Krajowy Fundusz Kapitałowy S.A., w ramach realizowanego projektu finansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, wspólnie z RARR S.A. będzie prowadzić działania edukacyjne, mające na celu upowszechnienie wiedzy o venture capital. Środowa konferencja zainaugurowała planowany na I kwartał 2015 r. cykl spotkań edukacyjnych na ten temat. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy