Reklama

Biznes

Centrum logistyczne Hispano-Suiza w Sędziszowie Małopolskim już otwarte

Anna Olech
Dodano: 26.03.2015
18624_IMG_0992
Share
Udostępnij
Na powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych nowoczesnego Centrum Logistycznego składowane są wyroby powstające w sędziszowskiej firmie, są też biura, kontrola jakości, serwerownia i archiwum. Dzięki tej inwestycji Hispano-Suiza zyskała w dotychczasowym zakładzie dodatkową przestrzeń produkcyjną. To ważne, ponieważ przedsiębiorstwo ciągle zwiększa zatrudnienie, sprzedaż jej wyrobów rośnie z roku na rok, a to i tak dopiero jeden z etapów rozwoju firmy będącej częścią grupy Safran, której zarząd podjął decyzję o budowaniu kolejnej fabryki. 
 
Oficjalne otwarcie Centrum Logistycznego, które mieści się tuż przy istniejącym zakładzie, odbyło się w czwartek. Pierwsze prace przy budowie hali o powierzchni 5 tys. m kw. rozpoczęły się na początku marca 2014 r., w październiku już została oddana do użytku. Na nowoczesnej powierzchni jest obszar wysokiego składowania, kontrola jakości i miejsce, w którym pakowane są produkty Hispano-Suiza, biura, pomieszczenia socjalne, serwerownia oraz archiwum firmy. Centrum obsługuje ok. 40 osób. 
 
Podstawowym celem budowy centrum było stworzenie przestrzeni do składowania wyrobów sędziszowskiej firmy, która specjalizuje się w obróbce i montażu zaawansowanych technologicznie komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w Airbusach i Boeningach. Najważniejszą grupę produktów stanowią kompletne przekładnie do samolotów Boening 737 i Airbus A320 oraz koła zębate i korpusy przekładni. Zakład rozwija też produkcję statorów, wsporników i łopatek turbin. Powstaje tu także 400 rodzajów komponentów do gondoli silników. 
 
 
Od zera do nowoczesnej firmy
 
Decyzja o wybudowaniu w Sędziszowie Młp. zakładu Hispano-Suiza Polska zapadła w 2001 r. W tym czasie firma bardzo się rozrosła i zmieniła. – W pierwotnym planie zakładano produkcję 5 tys. kół zębatych rocznie – mówił prezes sędziszowskiego zakładu Jan Sawicki. – Z czasem ten plan został wielokrotnie przekroczony, zwiększano zakres produkcji i zmienił się też poziom zatrudnienia. W 2002 roku pracowało tu 21 osób, obecnie jest już 580, a sprzedaż wynosi 42 mln wyrobów i ciągle rośnie. To właśnie zdecydowało o budowie tego centrum, dzięki któremu możemy w większym zakresie wykorzystać przestrzeń produkcyjną w zakładzie.
 
Helene Morreau Leroy, prezes Safran, podkreślała jak ważnym ogniwem w całej grupie jest polski zakład. – Centrum jest symbolem naszej woli, aby sprostać rosnącemu popytowi branży lotniczej – mówiła. – Podkarpacie nie znalazło się przypadkowo jako lokalizacja jednej z naszych filii. Niezbędna nam wiedza jest w uczelniach, mniejszych zakładach, które od lat działają w tej branży. Dzięki temu, po latach Hispano to dynamiczna firma, która specjalizuje się w ciągłym ulepszaniu swoich produktów. Dbamy o wysoką jakość, którą cenią nasi partnerzy i klienci. Od wielu lat zespoły Hispano-Suiza ściśle współpracowały z innymi filiami grupy Safran, aby rozwinąć produkcję dla naszych klientów. Ta firma przyczynia się bardzo mocno do rozwoju rynku lotniczego, a nowe programy i projekty będą realizowane w nowym zakładzie, którego budowa rozpocznie się pod koniec roku.
 
Wsparcie dla rozwoju firm branży lotniczej zapewnił marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl: – To ważna inwestycja zrealizowana przez firmę, która już na dobre zadomowiła się w naszym regionie. Region jest otwarty na inwestorów i cieszymy się, że mamy tu korporacje światowe i europejskie, które realizują projekty na skalę światową. Mogę zapewnić, że województwo w ramach programu PRO będzie wspierało innowacyjną gospodarkę, a taką jest lotnictwo i kosmonautyka. 
 
O dobrej współpracy działających tu firm z lokalnym samorządem i pomocy w ich rozwoju mówił również Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp.: – Staramy się wspierać takie inicjatywy. Otwarcie nowego zakładu będzie i radością, i nadzieją dla mieszkańców na pracę, oraz dla nas na rozwój gminy.
 
Natomiast Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, do którego należy Hispano, wspominał początki firmy, która powstała w starych, zniszczonych zabudowaniach dawnej fabryki mebli. I choć widok tamtych budynków nie nastrajał optymistycznie, to Ryszard Łęgiewicz, wieloletni prezes zakładu, podjął się tego niełatwego zadania, a które zakończyło się sukcesem. – Hispano miało bardzo trudne momenty, choćby powódź, w wyniku której zalany został cały zakład. Wówczas pokazał się niezwykły duch tej firmy. Mimo że zalane zostały maszyny, to Hispano-Suiza nie opóźniła ani jednej dostawy dla klientów. Tym bardziej cieszy fakt planów związanych z zakładem, a deklaracja zarządu grupy Safran to dowód, że korporacja myśli poważnie o rozwoju firmy – mówił Marek Darecki.
 
Punktem kulminacyjnym było przecięcie wstęgi przez Helene Moreau Leroy, Jana Sawickiego, Ryszarda Łęgiewicza, Władysława Ortyla oraz Bogusława Kmiecia, a zwieńczeniem uroczystości był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy”. 
 
 
Nowy zakład za 40 mln euro
 
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w trakcie krótkiej konferencji prasowej z udziałem prezesa Jana Sawickiego oraz prezes grupy Safran Helene Moreau Leroy, potwierdzono budowę nowego budynku z powierzchnią produkcyjną. – Będzie nazywał się Hispano-Suiza Polska 2, nakłady inwestycyjne na jego budowę wyniosą ok. 40 mln euro. Na razie jednak nie mogę mówić, gdzie będzie zlokalizowana, ale na pewno będzie to w pobliżu istniejącego zakładu. 
 
Jan Sawicki dodał, że docelowo pracę znajdzie tam ponad 100 osób.
 
Prezes grupy Safran nie potwierdziła jednak informacji jakoby na Podkarpaciu miała powstać firma Rolls Royce, produkująca silniki do samolotów najnowszej generacji. Na mocy umowy joint ventures brytyjska firma współpracuje z grupą Safran. – Firma Rolls Royce ma swoje filie w Anglii i Niemczech i rzeczywiście są plany budowy nowej fabryki, ale nie wybrano jeszcze lokalizacji. Analizowane są różne możliwości, różne kraje. Polska nie jest jedynym kandydatem – podkreślała Helene Moreau Leroy. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy