Reklama

25 lat przemian gospodarczych w Polsce. Konferencja w Rzeszowie

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 27-04-2015

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Prywatyzacja. Chyba nic nie wywołuje większych sporów politycznych i społecznych  w ostatnich 25 latach. Gdy w poniedziałek w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie - w ramach konferencji 25 lat przemian gospodarczych w Polsce zorganizowanej przez ministra skarbu państwa - usiedli obok siebie ministrowie przekształceń własnościowych oraz skarbu z ostatnich dwóch dekad, tylko kwestią czasu było, kiedy dyskusja ze wspomnieniowej zamieni się w polemiczną. I choć Włodzimierz Karpiński, obecny minister skarbu państwa stwierdził, że ostatnich 25 lat przemian gospodarczych można porównać do bardzo dobrego serialu, to Janina Parandowska, publicystka „Polityki” sarkastycznie dorzuciła – zależy dla kogo, bo w ciągu 25 lat mieliśmy aż 20 ministrów od prywatyzacji.
 
W konferencji zorganizowanej na rzeszowskiej uczelni pojawili się m.in. byli ministrowie: Emil Wąsacz, Krzysztof Kaczmarek, Jacek Socha, Kazimierz Marcinkiewicz, Aleksander Grad, Mikołaj Budzanowski oraz prezesi „czempionów narodowych”, czyli szefowie spółek skarbu państwa, które traktowane są w kategorii dobra narodowego, a których prywatyzować z różnych względów po prostu się nie opłaca. Byli m.in. Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź; Marek Woszczyk,  szef Polskiej Grupy Energetycznej PGE; Andrzej Klesyk, prezes PZU; Paweł Jarczewski, szef Grupy Azoty oraz Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Podkarpacie reprezentowali: Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Adam Góral, prezes Asseco Poland i  Marek Darecki, prezes WSK – PZL Rzeszów.
 
 
Sama zaś skala przekształceń własnościowych w ostatnich 25 latach zamyka się w liczbach: w 1990 roku mieliśmy prawie 8,5 tysiąca przedsiębiorstw państwowych, w których pracowało 8 mln 086 tys. Polaków, co stanowiło ponad 53 proc. wszystkich zatrudnionych. W 2014 roku pod nadzorem MSP jest 236 spółek, w których pracuje nieco ponad 375 tys. osób, a to zaledwie 2,6 proc. ogółu zatrudnionych.
 
Giełda Papierów Wartościowych – symbol gospodarki wolnorynkowej debiutowała w 1991 roku mając zaledwie 9 notowanych spółek i kapitalizację na poziomie 161 mln zł. W 2015 roku na warszawskiej giełdzie notowanych jest ponad 500 spółek, a kapitalizacja wynosi ponad 1 bilion 300 miliardów zł. W ciągu 25 lat z prywatyzacji do budżetu państwa wpłynęło 152, 6 mld zł.
 
Reklama
Nic  jednak tak mocno nie dzieli Polaków i polityków, jak sama prywatyzacja. I, co do jej słuszności nikt nie ma wątpliwości, to już do tego, co warto było sprzedawać, kiedy, komu i za ile – tu o kompromis w debacie publicznej bardzo trudno. 
 
- Czy my kiedykolwiek mieliśmy strategię prywatyzacyjną? – zastanawiała się Janina Paradowska, publicystka tygodnika „Polityka”, prowadząca debatę  „Wpływ przekształceń własnościowych na polską gospodarkę w ostatnich 25 latach”. Zdaniem Aleksandra Grada, ministra skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska, tak, bo udało się nam przeprowadzić prywatyzację bez oligarchizacji, co jest naszym największym sukcesem. 
 
Takich zakus nie brakowało – dodawał  Mikołaj Budzanowski, minister skarbu w latach 2011  - 2013, przypominając o chęci wrogiego przejęcia choćby Azotów Tarnowskich przez jednego z polskich przedsiębiorców. – I takich przypadków było więcej – mówił Budzanowski.
 
 
W dyskusji największy spór rozgorzał przy okazji wspomnień o prywatyzacji PZU, tym bardziej, że proces ten rozpoczął Emil Wąsacz, minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka, który podpisał umowę prywatyzacyjną z Eureko, a Aleksander Grad spór zakończył, nie sprzedając Eureko kolejnych 21 proc. udziałów PZU. Tym samym największy polski ubezpieczyciel nie stracił pakietu kontrolnego na rzecz zagranicznego inwestora.
 
Przy okazji prywatyzacyjnych wspomnień spór wywiązał się też pomiędzy Emilem Wąsaczem, autorem prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej S. A., którą to Andrzej Mikosz, były minister skarbu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, uznał za największy polski bezsens prywatyzacyjny.
 
Przy okazji procesów prywatyzacyjnych, jak zawsze powróciły wątpliwości, na ile pieniądze ze sprzedaży przedsiębiorstw zostały dobrze wykorzystane, a na ile stanowiły doraźny sposób łatania dziur budżetowych kolejnych rządów. Niestety, ten drugi scenariusz dominował.
 
Tak samo jak bardzo różnie można z perspektywy lat oceniać Program Powszechnej Prywatyzacji.  Zadaniem Wiesława Kaczmarka, więcej przemawia za jego sukcesem niż klęską. - Po pierwsze wzięło w nim udział 97, 6 proc. Polaków, po drugie był dużym zastrzykiem dla giełdy, a w dużym też stopniu ukształtował naszą rzeczywistość – argumentował Kaczmarek, na co Andrzej Mikosz mocno sceptycznie kręcił głową.
 
Na ile dyskusje o prywatyzacji są dyskusjami o polityce, trudno dziś rozstrzygnąć, faktem jednak jest, że do prywatyzacji pozostało już tylko ok. 3 proc. firm państwowych i etap przekształceń własnościowych w Polsce zmierza ku końcowi.
 
- Pan to ma teraz fajną robotę – skwitowała Janina Paradowska do Włodzimierza Karpińskiego, ministra skarbu w rządzie Ewy Kopacz. – Pilnuje pan  już tylko nominacji na szefów spółek skarbu państwa. 

KOMENTARZE

Prof. Andrzej Witkowski profesorem belwederskim

Wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof...

Praktycznie spotkanie z praktykami prawa

We wtorek, 19 marca na Uniwersytecie Rzeszowskim i we Wyższej Szkole Prawa...

Wielki finał Ogólnopolskiej Wiedzy o Państwie i Prawie

31 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zmierzy się w środę, 20 marca br., w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Olimpiadę już po...

Mikołaj Kopernik w stalowowolskim muzeum

"Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku" to tytuł interaktywnej, multimedialnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, która zabiera zwiedzających w pasjonującą wędrówkę po życiu i dokonaniach...

zobacz więcej
Reklama

XII Europejskie Targi Pracy. GALERIA FOTOGRAFII

Prawie 60 wystawców z branży lotniczej, automotive, informatycznej...

Chwała marzycielom! Ekolot największym producentem mikrolotów

250 samolotów sprzedał w ciągu 20 lat krośnieński Ekolot - jedyna firma w Polsce, która tak długo i z sukcesem prowadzi seryjną produkcję ultralekkich statków powietrznych...

XV Gala Podkarpackiego Klubu Biznesu

Dokładnie 19 lat temu Adam Góral, Jerzy Krzanowski i Antoni Śliżak zainicjowali powstanie Podkarpackiego Klubu Biznesu, który w kolejnych latach skupił wokół siebie ponad 300 przedsiębiorców głównie z Podkarpacia, ale...

Kto nowym wojewodą podkarpackim? Wojciech Buczak - poważny kandydat

Ewa Leniart wojewoda podkarpacki w wyborach parlamentarnych osiągnęła świetny, drugi w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim, wynik. Ponad 36 tysięcy głosów wyborców...

Reklama

Mieszkańcy Capital Towers nie chcą łącznika Wierzbowej z Kopisto!

Ratusz przymierza się do budowy łącznika pomiędzy Podwisłoczem a ul. Wierzbową w Rzeszowie. Nowy odcinek ma biec nad brzegiem Wisłoka, blisko pierwszego wieżowca...

Pociągiem z Przemyśla do Wiednia w 10 godzin

Od 15 grudnia Podkarpacie zostanie skomunikowane koleją z Austrią i Czechami. Codziennie będzie można z Przemyśla wyruszyć do Wiednia i Grazu przez czeską Ostrawę.

Radni PiS chcą rewolucji w komunikacji miejskiej! Miasto ignoruje ich propozycje

Bilet roczny za 365 zł na miejskie autobusy, zwiększenie ilości kursów najbardziej popularnych linii MPK czy nowe parkingi typu park&ride...

Innowator Podkarpacia 2019 za unikatowe w skali świata produkty

Ekstremalnie odporny materiał ceramiczny opracowany przez CEREL z Boguchwały, moduły fotowoltaiczne w dowolnym kolorze wymyślone przez inżynierów ML System czy aplikacja...

Godło AGRO POLSKA - marka, która budzi szacunek

- Godło AGRO POLSKA budzi szacunek naszych klientów. To stara marka, która gwarantuje, że nasze wędliny zostały zweryfikowane i posiadają wysoką jakość. W dodatku promuje polskie produkty, spychane...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2019-12-13 18:59
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-12-13
USD 3,8234 -0,70%
EUR 4,2747 -0,23%
CHF 3,8919 -0,67%
GBP 5,1292 +1,06%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1480,05 +0,40% [22:33]
 Ropa brent baryłka 64,97 +0,76% [22:33]
 Pallad uncja 1905,75 -0,60% [22:28]
 Platyna uncja 930,20 -1,82% [22:32]
 Srebro uncja 17,00 +0,12% [22:33]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.