Reklama

Biznes

Wszyscy jesteśmy w sieci informacji

Aneta Gieroń
Dodano: 13.05.2015
19511_Informatyka_112
Share
Udostępnij
Przez dwa dni informatycy, przedsiębiorcy, elektrycy i ludzie mediów dyskutowali w ramach Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Seminarium, które odbyło się na Politechnice Rzeszowskiej i w Hotelu Splendor, zorganizowało Rzeszowskie Koło Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.
 
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego dokładnie obchodzony jest 17 maja. Dotychczas ta data kojarzyła się ze Światowym Dniem Telekomunikacji, ale łącząc tradycyjną nazwę tego święta z nazwą przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, postanowiono używać wspólnej nazwy Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Z tej okazji  na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom oraz roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. W Rzeszowie z tej okazji odbyły się dwie imprezy: we wtorek seminarium techniczne „Telecommunications and ICTs: drivers of innovation”  w Hotelu Splendor oraz w środę warsztaty naukowo–techniczne „Inteligentny rozwój – wiedza i innowacje” na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.
 
Konferencja w hotelu Splendor była o tyle interesująca, że na sali spotkało się kilka pokoleń, ale jednak użytkowników Interentu, tak więc i doświadczenia jako społeczeństwa informacyjnego diametralnie różne. Jednak tak samo jak Interenet, który jest najbardziej zdemokratyzowanym wynalazkiem świata, bez ograniczeń wiekowych dla korzystających, tak samo uczestnicy spotkania z perspektywy bardzo różnych doświadczeń zawodowych, mówili o rozwoju telekomunikacyjnym i informatycznym, jaki w ostatnich latach odbywa się w naszym regionie i nie tylko.
 
O technologicznym przełomie w dostępie do Interentu na Podkarpaciu mówił m.in. Włodzimierz Stec prezentując zaawansowanie prac przy budowie Sieci Szerokopasmowej, jaka za ponad 320 mln zł powstaje w naszym regionie, a która jesienią tego roku ma być gotowa do użytku. 
 
Rozwój telekomunikacji i globalnej sieci to też szansa rozwoju dla regionalnych firm mogących realizować zlecenia na całym świecie. Tak działa m.in. Klaster IT skupiający prawie 60 firm z Polski Wschodniej, ale w większości zlokalizowanych na Podkarpaciu. Podobną politykę realizuje też rzeszowska spółka SOFTSYSTEM, której oprogramowanie wykorzystywane jest w ponad 300 szpitalach w Stanach Zjednoczonych. 
 
To co jednak w sposób najbardziej spektakularny rewolucjonizuje otaczającą nas rzeczywistość, to informacja. Szybkość,  z jaką dociera do odbiorców oraz  fakt, jak ogromny ma wpływ w kształtowaniu opinii publicznej, a co za tym idzie kreowaniu naszych postaw konsumenckich i społecznych. A jak wiadomo, bez tego biznes i polityka, czyli to co decyduje o współczesnym świecie, nie miałoby szans istnieć.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy