Reklama

Biznes

VI Forum Innowacji. O tworzywach sztucznych i kosmosie

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 15.06.2015
20140_IMG_1387
Share
Udostępnij
„Tworzywa sztuczne w zgodzie z naturą” – to hasło tegorocznej, już szóstej edycji Forum Innowacji w Rzeszowie, które w dniach 17-19 czerwca odbędzie się w Rzeszowie.  Tematyka Forum będzie oscylować wokół innowacyjności w branży tworzyw sztucznych. Oprócz Miasteczka Innowacji, imprezą towarzyszącą tegorocznemu Forum będzie – po raz pierwszy – Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych. Również po raz pierwszy będzie to impreza nie dwu-, lecz trzydniowa.
 
Forum Innowacji jest platformą wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami, samorządowcami i politykami. Organizatorami tegorocznej edycji są: Fundacja Innopolis, Miasto Rzeszów oraz Grupa Marma. 
 
Impreza z roku na rok się rozrasta i już zasłużyła sobie na miano najważniejszego wydarzenia polityczno-naukowo-biznesowego na Podkarpaciu. Poseł Jan Bury (PSL), przewodniczący Rady Programowej Forum Innowacji, wspominał swego czasu na łamach VIP-a, że w 2010 r., przed pierwszą edycją Forum w Grand Hotelu, organizatorzy zastanawiali się, czy przyjedzie 100 czy więcej osób. W tym roku szacuje się, że do Rzeszowa zawita kilkuset gości, polskich i międzynarodowych ekspertów związanych z branżą chemiczną oraz kosmiczną, a także naukowcy, politycy i samorządowcy.
 
Formuła Forum obejmuje dyskusje panelowe z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nauki i polityki, a także wykłady gości specjalnych oraz prezentacje praktycznego zastosowania rozwiązań innowacyjnych. Tematyka dotychczasowych forów dotyczyła innowacji w takich dziedzinach jak: energetyka, naturalne źródła energii, lotnictwo, komunikacja, informatyka, medycyna, motoryzacja czy turystyka. Poruszano też zagadnienia własności intelektualnej, roli klastrów, a także znaczenia badań naukowych dla rozwoju gospodarki. 
 
Tworzywa sztuczne – jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki
 
Tematem dwóch pierwszych dni będą nowoczesne i innowacyjne rozwiązania w branży tworzyw sztucznych. Jest to tematyka niezwykle istotna z tego powodu, że przemysł tworzyw sztucznych to jeden z pięciu najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki Unii Europejskiej. Stale się rozwijając i dostarczając nowatorskich materiałów i rozwiązań, bezpośrednio wpływa na wzrost gospodarczy i rozwój kluczowych sektorów przemysłu, jak energetyka, motoryzacja czy budownictwo. Obrady tegorocznego Forum Innowacji będą okazją do analizy branży tworzyw sztucznych w Polsce i na świecie oraz innowacyjnych technologii opracowywanych i wdrażanych w tej dziedzinie. Sesje plenarne będą dotyczyły m.in. nieingerencyjnych w środowisko zasad produkcji i wykorzystywania tych materiałów, techniki w przemyśle chemicznym, recyklingu polimerów, a także prac badawczych polskich zespołów naukowych dotyczących biodegradowalnych polimerów. 
 
Podczas dwóch pierwszych dni uczestnicy Forum obradować będą w Centrum Konferencyjnym hotelu Hilton Garden Inn.
 
Otwieramy się dla kosmosu!
 
W ostatni dzień Forum, 19 czerwca, odbędzie się Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych, które organizuje Fundacja Innopolis, Polska Agencja Kosmiczna i Politechnika Rzeszowska. To nowe wydarzenie naukowo-gospodarcze, które na stałe będzie towarzyszyć Forum Innowacji. Inspiracją dla jego zorganizowania była czwarta edycja Forum w 2013 r., poświęcona lotnictwu i kosmonautyce, która spotkała się z ogromnym uznaniem ze strony środowisk nauki i przedsiębiorców tej branży. Wydarzenia ostatnich lat, czyli wejście Polski w poczet krajów zrzeszonych w Europejskiej Agencji Kosmicznej i powstanie Polskiej Agencji Kosmicznej (to był jeden z postulatów IV Forum Innowacji) spowodowały, że niezmiernie istotne stało się integrowanie środowisk związanych z polskim przemysłem kosmicznym. 
 
W czasie Forum Technologii Kosmicznych i Satelitarnych poruszone zostaną najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące rozbudowy sektora kosmicznego w Polsce. W programie uwzględniono szerokie spektrum tematów, począwszy od edukacji społeczeństwa, poprzez prace badawcze, aż do wykorzystania potencjału polskich przedsiębiorstw w unijnych programach dedykowanych rozwojowi technologii satelitarnych i kosmicznych. Będą omawiane zagadnienia związane z tworzeniem kosmicznego sektora badawczego, efektami współpracy Polski z ESA – Europejską Agencją Kosmiczną, a także korzyściami płynącymi z kooperacji branży kosmicznej z przemysłem lotniczym. Jeden z paneli będzie dotyczył możliwości udziału Polski w  programach Copernicus, Galileo oraz H2020.
 
Wszystkim dyskusjom przyświecać będzie hasło: „Otwieramy Polskę dla kosmosu!”. Obrady odbędą się w obiektach Politechniki Rzeszowskiej.

Miasteczko Innowacji, czyli „doświadczenie” innowacyjnych technologii

Forum Innowacji nie jest imprezą zamkniętą. Dla mieszkańców Podkarpacia atrakcją będzie po raz kolejny Miasteczko Innowacji, ulokowane na placu eventowym Millenium Hall, gdzie każdy może „doświadczyć” innowacyjnych technologii. W tym roku do wizyty w Miasteczku organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tworzywami sztucznymi oraz technologiami satelitarnymi i kosmicznymi.
 
Szczegółowe informacje nt. VI Forum Innowacji na www.forum-innowacji.eu
 
I Forum Innowacji – 7-8 września 2010
 
W obradach wzięło udział ponad 130 gości. Przeprowadzono sześć dyskusji panelowych obejmujących tematykę nowych produktów i technologii w przemyśle lotniczym i kosmicznym; innowacji w energetyce; wspierania i promowania innowacji w Polsce. Rzeszowskie Forum zgromadziło przedstawicieli rządu, agencji rządowych, reprezentantów polskiego i zagranicznego biznesu oraz  naukowców. Gościem specjalnym i uczestnikiem panelu „W poszukiwaniu nowych atutów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej” był wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który stwierdził, że dziś nowoczesne rozwiązania mogą być ulokowane w dowolnym miejscu na świecie.  – Wiele zależy od przebojowości ludzi i otoczenia. Bardzo ważne znaczenie ma klimat, elementy, które tworzą dobrą kulturę, żeby ludzie mieli możliwość wymyślania zaskakujących nowoczesnych rozwiązań – mówił wicepremier. 
 
II Forum Innowacji – 24-25 maja 2011
 
Wicepremier Waldemar Pawlak był także gościem II Forum, podczas którego wyraził życzenie, by Polska stała się Kalifornią Europy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 liderów biznesu, nauki i polityki, którzy dyskutowali nad możliwościami zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i wykorzystania naszych pomysłów przez największe firmy światowe. Podczas paneli dyskusyjnych zastanawiano się nad przyszłością energetyki, lotnictwa i motoryzacji. Na Forum przyjechali goście z Chin, Szwajcarii, Holandii, Węgier, Słowacji, Niemiec. Prof. Sun Fengchun, dyrektor Krajowego Laboratorium Inżynierii Pojazdów Elektrycznych w Chinach, tłumaczył, jak i dlaczego jego kraj stosuje samochody z napędem elektrycznym. Dużym powodzeniem cieszyło się  Miasteczko Innowacji, gdzie najnowsze rozwiązania prezentowały firmy komputerowe i telekomunikacyjne. 
 
III Forum Innowacji – 30-31 maja 2012
 
– Kiedyś o sile państw świadczyła liczba fabryk, a dziś liczba oddanych patentów – przekonywał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas otwarcia III Forum Innowacji w Rzeszowie. Głównymi tematami Forum były energetyka, medycyna i polityka klastrowa. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki i samorządu. Gościem specjalnym był Ladislau Dowbor, ekonomista i  doradca byłego prezydenta Brazylii Luli da Silvy,  który przekonywał, że chociaż posiadamy nowoczesne technologie, to nie potrafimy nimi mądrze zarządzać. Profesor Dowbor mówił także, iż ogromna koncentracja dochodów w rękach nielicznych grup finansowych chwieje demokracją i – jak pokazują ekspertyzy – ten model nie ma szans na przetrwanie do 2050 roku. Forum zamknął Włodzimierz Lewandowski, Naczelny Fizyk z Międzynarodowego Biura Miar w Sevres pod Paryżem, którego wystąpienie stanowiło zapowiedź IV Forum Innowacji poświęconego innowacjom w przestrzeni kosmicznej. Dla mieszkańców Rzeszowa Forum było ponowną okazją do odwiedzenia Miasteczka Innowacji i przekonania się, jak działają najnowsze smartfony, tablety Huawei, elektrownie wiatrowe czy żyroskop. 
 
IV Forum Innowacji – 14-15 maja 2013
 
Przemysł kosmiczny i najnowsze technologie w tej dziedzinie były głównym tematem IV Forum Innowacji. Uczestniczyło w nim ponad 600 gości z 12 krajów. Jednym z gości Forum był wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że dla naszego kraju najważniejsza musi być teraz gospodarka. – W niej (gospodarce) koncentrujmy wszystkie aspiracje, ambicje i cele. W niej odnajdujmy te wartości i szanse, które pozwolą znaleźć nie tylko polską, ale i europejską odpowiedź na wyzwania ery globalizacji i światowego kryzysu – mówił Piechociński. W ocenie wicepremiera konieczne jest również zdefiniowanie na nowo patriotyzmu narodowego i określenie, na czym dokładnie ma polegać. Minister gospodarki zaznaczył również, że podział pieniędzy unijnych w nowej perspektywie finansowej lat 2014-2020 musi być maksymalnie racjonalny. – I mówię wprost – musi być więcej wędki, a mniej rybki. Musi być w tej sprawie wielkie porozumienie społeczne – dodał. Główne hasło imprezy – Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje – nawiązywało do przystąpienia Polski w ub.r. do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Gościem specjalnym Forum był amerykański astronauta polskiego pochodzenia, dr Scott E. Parażyński. Po raz kolejny mieszkańcy Rzeszowa mogli odwiedzić Miasteczko Innowacji. 
 
V Forum Innowacji – 27-28 maja 2014
 
Innowacje w turystyce, problemy i bariery, jakie stają im na drodze w poszczególnych sektorach turystyki, były głównym tematem V Forum Innowacji. Uczestniczyli w nim przedstawiciele branży turystycznej, jednostek samorządowych i stowarzyszeń oraz uczelni, a także eksperci, specjaliści i reprezentanci wielu polskich i zagranicznych instytucji. Uczestnicy byli zgodni, że innowacje w turystyce to nie tylko technologia i nie polegają jedynie na postępie technologicznym. W turystyce innowacyjnej niezwykle ważny jest także człowiek. Dlatego też na rynek sukcesywnie wprowadzane są coraz nowsze udogodnienia technologiczne, zarówno dla nabywców produktów turystycznych, jak i producentów czy dystrybutorów. Jak stwierdził prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec, turystyka musi być zintegrowana z dziedzictwem kulturowym. Omawiano także szanse rozwoju turystyki regionalnej poprzez umacnianie marki najwyższej jakości żywności regionalnej w ramach powiązań kooperacyjnych producentów produktów regionalnych oraz zagadnienie turystyki uzdrowiskowej. Gościem specjalnym był polarnik i podróżnik Marek Kamiński, który podzielił się z uczestnikami praktycznymi doświadczeniami, zdobytymi podczas wypraw.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy