Reklama

Biznes

Brakuje staży dla młodych bezrobotnych. RARR stara się o kolejne dotacje

Oprac. Katarzyna Grzebyk
Dodano: 15.10.2015
22803_Marek-Duda
Share
Udostępnij
Staże międzynarodowe, bezzwrotne dotacje w wysokości 50 tys. zł na założenie firmy, aktywizacja  młodzieży z pieczy zastępczej, młodych osób opuszczających zakłady karne i ośrodki wychowawcze – od 2016 roku pojawi się kolejna szansa na staże dla osób młodych, bezrobotnych, bez doświadczenia zawodowego. Zapotrzebowanie na staże ciągle rośnie, zarówno wśród bezrobotnych, jak i przedsiębiorców. – Dziennie otrzymujemy po kilka telefonów w tej sprawie, jednak dotacje z poprzedniej perspektywy finansowej skończyły się. Szansa na nowe będzie dopiero w pierwszym półroczu 2016 roku – mówi Marek Duda, dyrektor Centrum Organizacyjno-Szkoleniowego i Współpracy Międzynarodowej w RARR S.A
 
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego ze środków z Unii Europejskiej w ramach Perspektywy finansowej 2007-2013 objęła działaniami aktywizacji zawodowej ponad 3200 osób niepracujących z województwa podkarpackiego (m.in. szkolenia, doradztwo zawodowe i biznesowe, staże), z czego: 560 osób założyło własną działalność gospodarczą, 896 osób znalazło zatrudnienie po zakończeniu udziału w projekcie, utworzono 20 spółdzielni socjalnych. 
 
Środki z tej perspektywy już się skończyły, ale od nowego roku pojawi się kolejna szansa na staże, szczególnie dla osób młodych. W maju br. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. złożyła projekty z zakresu aktywizacji zawodowej współfinansowane w ramach Nowej Perspektywy finansowej 2014-2020, która ma m.in. przeciwdziałać bezrobociu rosnącemu w całej Europie.

Staże międzynarodowe nowością w 2016 roku 
 
W ramach nowej perspektywy osoby młode do 29. roku życia (w niektórych przypadkach do 35. r. życia), bezrobotne, bez doświadczenia zawodowego, nie uczące się, będą mogły skorzystać ze staży międzynarodowych, aktywizacji zawodowej i dotacji na założenie firmy w kwocie 50 tys. zł. – Złożyliśmy projekt m.in. na organizację staży międzynarodowych, które w poprzedniej perspektywie miały miejsce w Niemczech. Duży odsetek młodzieży, która z nich korzystała, usamodzielniła się, więc Komisja Europejska uznała, że będą realizowane w całej Europie. Skorzystają z nich także osoby z Podkarpacia  – wyjaśnia Marek Duda z RARR S.A. 
 
Nowa perspektywa pozwoli także na standardowe projekty w ramach aktywizacji zawodowej tej grupy, czyli doradztwo zawodowe w zakresie rozpoznania predyspozycji zawodowych i potrzeb danej osoby, a także potrzeb konkretnych pracodawców. RARR S.A. przygotowała także projekty aktywizacyjne dla części tej grupy w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, młodzieży z pieczy zastępczej, młodych osób opuszczających zakłady karne i ośrodki wychowawcze. 
 
Według Marka Dudy z RARR S.A, zainteresowanie stażami finansowanymi przez UE ciągle rośnie. Studenci, osoby bezrobotne, a także przedsiębiorcy chcą z nich korzystać, ponieważ są często atrakcyjniejsze niż te z urzędów pracy. Pracodawca nie zawsze ma obowiązek zatrudnienia stażysty, a dla stażysty jest on lepiej płatny.
 
50 tysięcy na założenie firmy i pensja przez rok
 
W nowej perspektywie zwiększy się kwota na założenie własnej działalności gospodarczej. W ramach działania 7.3 RPO, na Podkarpaciu WUP w Rzeszowie będzie wybierał instytucje, które będą rozdzielać te dotacje. Wyniosą one do 50 tysięcy złotych (poprzednio 40 tys. zł), a oprócz tego będzie do 12 miesięcy udzielane wsparcie finansowe na pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności. – Osoba, która chciałaby skorzystać z takiej dotacji nie może prowadzić działalności gospodarczej przez 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu – tłumaczy Marek Duda. 
 
Ze szkoleń i staży w ramach nowej perspektywy będzie można skorzystać w pierwszym kwartale 2016 roku, z dotacji na założenie działalności – prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2016 roku.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy