Reklama

Biznes

Trzech inwestorów w Dworzysku do końca 2015 roku

Z WALDEMAREM PIJAREM, koordynatorem Parku Naukowo-Technologicznego ?Rzeszów-Dworzysko? rozmawia Katarzyna Grzebyk
Dodano: 09.11.2015
23304_13607_Pijar_1
Share
Udostępnij
– W Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko” na razie jest tylko jeden inwestor, który kupił działkę.
 
– Grunty – dwie działki – zakupiła firma „OK Office”, która początkiem roku 2016 rozpocznie budowę fabryki, produkującej materiały szkolne i biurowe. Główny obiekt tej firmy powstanie na działce o powierzchni ponad 70 arów. 
 
– Kiedy pojawią się kolejni inwestorzy?
 
– Został już rozstrzygnięty drugi przetarg, podpisanie aktu notarialnego nastąpi 9 grudnia. Dwie działki o powierzchni ok. 1,40 ha zakupiła firma z branży elektromaszynowej, która również w przyszłym roku, kiedy tylko otrzyma pozwolenie na budowę, rozpocznie budowę swojej fabryki. Myślę, że stanie się to w pierwszym półroczu 2016 r. Natomiast jeszcze w tym roku powinniśmy podpisać akt notarialny z trzecią firmą, tym razem z branży farmaceutyczno-kosmetycznej, jaka wejdzie do Dworzyska. Ona również w 2016 roku rozpocznie budowę swojej siedziby. 
 
– Trzech inwestorów jest pewnych, a jak zaawansowane są rozmowy, by ściągnąć tu kolejne firmy w 2016 roku?
 
– Prowadzimy zaawansowane rozmowy z trzema poważnymi zagranicznymi inwestorami, ale ze względu na klauzulę poufności, nie mogę ujawnić nazw tych firm, krajów pochodzenia, ani branż, jakie reprezentują. Są zainteresowani dużymi powierzchniami, od 3 do nawet 15 hektarów. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, i te firmy zainwestują w Dworzysku, zatrudnienie tylko w tych trzech fabrykach wyniosłoby ponad tysiąc osób. Rozmawiamy też z kilkoma podkarpackimi, polskimi firmami. Przynajmniej sześć takich firm może zakupić w 2016 roku grunty i zacząć budowę. 
 
– Można więc powiedzieć, że zainteresowanie terenami Dworzyska jest spore?
 
– Rzeczywiście. Co więcej, bywa i tak, że jedną nieruchomością są zainteresowane dwa, trzy podmioty. Zaczyna się duże ciśnienie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, w naszym parku. 
 
– Co w takim razie przekonuje inwestorów do zakupienia działek w Dworzysku?
 
– Jest to najlepiej przygotowany teren inwestycyjny nie tylko w Polsce, ale śmiało można powiedzieć, że w Europie. Położony jest w rewelacyjnym miejscu, u zbiegu głównych ciągów komunikacyjnych, przy autostradzie A-4, drodze ekspresowej S19, od wjazdu do strefy przy ulicy Krakowskiej do łącznika autostradowego jest zaledwie 300 metrów. Teren sąsiaduje też z magistralą kolejową E30 Niemcy-Polska-Ukraina. Duże znaczenie ma pozytywne postrzeganie w Polsce i na świecie Rzeszowa. Dworzysko ma zapewnione wszystkie elementy infrastruktury, od wody, kanalizacji, gazu i prądu na każdej działce. Teraz rozprowadzamy ciepło systemowe do każdej zainteresowanej fabryki. 
 
– Czy Dworzysko może pochwalić się zastosowaniem jakichś innowacyjnych rozwiązań?
 
– W piątek, 13 listopada rozstrzygamy przetarg na superinnowacyjną instalację odgromową. Jest to instalacja bezkablowa, która zabezpieczy całe 85 hektarów przed uderzeniem pioruna. Jest to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie odgramiające tak duży teren w oparciu o innowacyjnych sprzęt. Dzięki temu wszystkie fabryki, maszyny i obrabiarki sterowane numerycznie będą zabezpieczone przed uderzeniem pioruna, co dla inwestorów ma ogromne znaczenie. Jeszcze raz podkreślam, jest to najlepiej przygotowany teren inwestycyjny w Europie. Cały teren jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, co ułatwia ścieżkę uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy mieć projekt zagospodarowania i projekt budowlany fabryki i w ciągu 30 dni można uzyskać pozwolenie na budowę.
 
– Dziękuję za rozmowę.
 
PNT Rzeszów-Dworzysko  – ma obszar inwestycyjny składa się prawie 60 hektarów  w pełni uzbrojonego Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko należącego do starostwa rzeszowskiego i te tereny leżą w administracyjnych granicach Rzeszowa. Oprócz tego do PNT Rzeszów-Dworzysko i starostwa należy też 25 hektarów w Pogwizdowie Nowym. Cały zaś obszar inwestycyjny to jeszcze dodatkowe, prawie 25 hektarów ziemi należące do Agencji Własności Rolnych Skarbu Państwa, a którymi to terenami zarządzają władze Rzeszowa. Podsumowując, na inwestorów w Rzeszowie i Pogwizdowie Nowym czeka prawie 110 hektarów – cały teren objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczającym go pod działalność przemysłowo-usługową i włączony został do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy