Reklama

Biznes

Prof. Markowski rozpoczął kampanię wyborczą na rektora politechniki

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 03.03.2016
25323_0K3A7349
Share
Udostępnij
Przyszłość, rzeczywistość i zarządzanie – w tych obszarach prof. Tadeusz Markowski chce rozwijać uczelnię. Najpierw jednak musi wygrać wybory, w których zmierzy się z obecnym rektorem prof. Markiem Orkiszem. O szczegółach programu wyborczego prof. Markowski rozmawiał z dziennikarzami we środę, 3 marca, podczas konferencji prasowej, która oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą. W wyborach popiera go 40-osobowy komitet honorowy. – Pojadę za pieniędzmi dla uczelni – zapowiada. Jeśli zostanie rektorem, będzie m.in. starał się o zwiększenie liczby miejsc na kierunku lotnictwo, a pracownikom pozwoli na dodatkowe zatrudnienie.

Rolą następcy jest kontynuacja działań poprzednika i realizacja własnego programu wyborczego – powiedział prof. Markowski zapytany o to, co jako przyszły rektor zamierza kontynuować z rozpoczętych prac. 
 
Jeśli wygra wybory, rektorem może być tylko przez jedną kadencję. W przeszłości pełnił już funkcję dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz prorektora Politechniki Rzeszowskiej. W latach 1999-2005 był jej rektorem. Jak zapowiedział, ?dziś jest gotowy znów skutecznie kierować uczelnią?, a jego program ?wzbudził kontrowersje i dziwne reakcje na uczelni?.
 
Nowe kierunki i studenci z zagranicy

W zakresie kształcenia prof. Markowski planuje wprowadzić interdyscyplinarne, międzywydziałowe kierunki, np. wzornictwo przemysłowe czy geodezję, wzmocnić inżynierię medyczną i utworzyć Politechnikę Trzeciego Wieku. Chce otworzyć uczelnię na studentów zagranicznych, m.in. z Azji, Ukrainy i Białorusi i kłaść nacisk na nauczanie języka angielskiego (co najmniej poziom B2) oraz drugiego języka obcego. Widzi konieczność budowy nowego akademika i poprawy standardów w istniejących
 
W zakresie nauki i rozwoju  ujednolicić formy zatrudnienia i wrócić do czytelnej polityki płacowej związanej z awansami; a przede wszystkim uzyskać dla poszczególnych kierunków studiów najwyższych ocen według wymagań komisji akredytacyjnej. Jako rektor będzie dążył do ograniczenia biurokracji, a pracownikom da zgodę na dodatkowe zatrudnienie. – Pozwala na to ustawa i ta moja deklaracja dotyczy wszystkich nauczycieli – zaznacza.
 
Prof. Markowski chce zwiększyć liczbę studentów lotnictwa

Podczas konferencji prasowej prof. Markowski zadeklarował, że będzie starał się o zwiększenie liczby miejsc na prestiżowym w Polsce kierunku lotnictwo. – Są na to pieniądze, tylko trzeba za nimi pojechać – stwierdził. Dodał też, że trudną dla uczelni jest sprawa ośrodka w Bezmiechowej. – Nie ma jej w moim planie wyborczym, w prywatnych notatkach przy Bezmiechowej postawiłem znak zapytania. Najpierw trzeba pojechać na miejsce i zobaczyć, jakie są możliwości. 
 
Nie wykluczył jednak częściowego skomercjalizowania ośrodka. – W planach był m.in. wyciąg narciarski. Uczelnia może podjąć się takiej działalności – powiedział prof. Markowski.
 
Zdaniem prof. Markowskiego, rektor tak dużej uczelni powinien mieć solidne wsparcie w środowisku publicznym i musi być rozpoznawalny także poza społecznością akademicką. Aby nie być ?gołosłownym?, przedstawił skład honorowego komitetu poparcia, który liczy 40 nazwisk. Są wśród nich m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, Piotr Przytocki, prezydent Krosna, europosłanka Elżbieta Łukacijewska czy znany pilot Tadeusz Wrona. 
 
Wybór rektora odbędzie się 16 marca.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy