Reklama

Innowacje w systemach kominowych i wentylacyjnych

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 13-03-2016

Zbigniew Pazdro. Fot. Tadeusz Poźniak

Zbigniew Pazdro. Fot. Tadeusz Poźniak

W Mielcu ulica Wojska Polskiego jest jak Krakowskie Przedmieście w Warszawie, a nawet lepiej, bo takiej koncentracji kapitału przy jednej ulicy w ramach Specjalnej Strefa Ekonomicznej Euro-Park Mielec, prawie się nie spotyka. Wystarczy wjechać w boczną uliczkę i gołym okiem widać, jak w ostatnich 25 latach tworzył się w Polsce biznes. W jednym z zaułków firma "Spiroflex", od 22 lat na rynku, jeden z największych w Polsce producent przewodów kominowych i wentylacyjnych. W jej bezpośrednim sąsiedztwie co najmniej 5 firm z podobną historią. Wszystkie z polskim kapitałem, założone  na początku lat. 90. XX wieku przez lokalnych przedsiębiorców, którzy startując w garażach, w kolejnych latach pracowitością i pomysłowością tworzyli przedsiębiorstwa zatrudniające 100 osób i więcej.
 
- Byłem pierwszym pracownikiem w "Spiroflexie", gdy w 1994 roku firma startowała w garażu. Dziś zatrudnia prawie 170 osób - wspomina Zbigniew Pazdro, prezes spółki. - Bardzo szybko, bo po trzech miesiącach z garażu przenieśliśmy się do Inkubatora Technologicznego, który powstał przy pierwszej w Polsce Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Progres był niezwykły, z 25 metrów kw. nagle mieliśmy ponad 100 metrów na działalność. Oprócz zorganizowanej infrastruktury do produkcji i funkcjonowania firmy dostaliśmy też doradztwo ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Mielcu, która zarządza strefą. W kolejnych latach to partnerstwo biznesowe jeszcze się rozwinęło.
 
Lata 90. XX wieku to był czas, kiedy na polskim rynku ciągle jeszcze brakowało wszystkiego, a rynki wschodnie kupowały każdą ilość produktów wytworzonych w Polsce. "Spiroflex" idealnie "wstrzelił się" z aluminiowymi przewodami elastycznymi stosowanymi wtedy w gazowych piecykach łazienkowych. Kupowało się metrową rurę, którą rozciągała się do 3 metrów i można nią było dowolnie manewrować odprowadzając spaliny z piecyków i od okapów. Ten produkt do dziś jest produkowany w firmie, ale w kolejnych latach spółka musiała szukać dla siebie innych nisz rynkowych. Szybko przyszła produkcja systemów kominowych i wentylacyjnych i dziś "Spiroflex" jest jednym z trzech największych w Polsce producentów systemów kominowych. 
 
Tylko, czy systemy kominowe mogą być pasjonującym tematem w biznesie? - W ciągu kilku godzin na pewno nie byłbym w stanie zakończyć tego wątku - śmieje się prezes Pazdro. Wszystko sprowadza się  do jednego - do jakości, nieustannych poszukiwań technologicznych, innowacji. Jeśli nie zbanalizujemy problemu komina, a nie wolno go zbanalizować, bo można stracić życie, to proszę mi wierzyć, inspiracji w tym biznesie jest dużo. Nieustannie trzeba śledzić, co dzieje się w krajach bardziej od Polski rozwiniętych technologicznie i eksperymentować.  Niemało elementów kominowych jest zawieszonych w sąsiedztwie budynku i nieustannie są sprawdzane w różnych warunkach atmosferycznych, testowane na różne czynniki zewnętrzne. Dział badawczy w naszej firmie, to żadna fanaberia.
 
Należę do Stowarzyszenia Kominy Polskie,  które zrzesza największych w Polsce producentów kominów,  którzy swoją pracę postrzegają jako coś więcej niż tylko zarabianie pieniędzy. Chodzi o wyzwania, wpływanie na normy i przepisy prawa, które są tworzone w tej dziedzinie i my  je inspirujemy, opiniujemy. Dlaczego co roku jesteśmy świadkami tylu dramatów ludzkich, kiedy całe rodziny ulegają zaczadzeniu? Dramatów można byłoby uniknąć, gdyby ludzie stosowali certyfikowane systemy kominowe i wentylacyjne. Większość zaczadzeń jest pochodną używania starych, z reguły dwu-funkcyjnych, czyli jeszcze przepływowych piecyków gazowych, nieszczelnych kominów, zwykle nigdy nie czyszczonych, ot nasza smutna rzeczywistość. 
 
Mielecka spółka produkuje systemy kominowe do kotłów z zamkniętą komorą spalania, różnego rodzaju stalowe wkłady kominowe, systemy żaroodporne oraz kominy dwuścienne wolnostojące do kotłów gazowych, olejowych oraz na paliwa stałe: węgiel, biomasa, miał, eko - groszek. Jest też wiodącym producentem kompleksowych systemów odprowadzania spalin od wszystkich dostępnych na rynku europejskim urządzeń grzewczych oraz producentem systemów wentylacyjnych.
 
Reklama
Była też jedną z pierwszych firm, która prawie 20 lat temu uzyskała pozwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Po kilku latach spędzonych w Inkubatorze, "Spiroflex" na terenach dawnego WSK kupił działkę inwestycyjną z halą produkcyjną i zaczął rozbudowę powierzchni produkcyjno - magazynowej. W kolejnych latach zatrudniał też coraz więcej osób, zwiększał produkcję i w 2003 roku kupił kolejne tereny inwestycyjne w strefie. Dzięki temu w 2008 roku firma wprowadziła się do nowej siedziby z częścią administracyjną, magazynową i produkcyjną, gdzie do dziś działa, nie likwidując też swojej pierwszej hali produkcyjnej na terenach dawnego WSK.

Obróbka plastyczna blach na zimno dla przemysłu zbrojeniowego i kolejowego

- W pewnym momencie stanęliśmy przed problemem, co dalej? Jak optymalnie rozwijać firmę, korzystając z naszego parku maszynowego, w który zainwestowaliśmy przez lata kilkadziesiąt milionów zł - opowiada Zbigniew Pazdro. - Chcieliśmy też nas biznes połączyć z miejscem, gdzie pracujemy, czyli  z wieloletnią tradycją lotniczą w Mielcu. Tak zaczęliśmy świadczyć usługi obróbki plastycznej blach na zimno, czyli cięcie, formowanie, spawanie, zwijanie, malowanie. Zaczęliśmy od technologii, a klienci szybko się znaleźli. Te usługi w "Spiroflexie" rozwijamy do 3 lat i już zajmują ok. 40 proc. udziałów w koszyku działań firmy. 
 
Mielecka spółka  jest podwykonawcą dla przemysłu zbrojeniowego, elektrotechnicznego i kolejowego, powoli otwiera się na przemysł motoryzacyjny. Dla PZL Mielec spółki Sikorsky Aircraft Corporation jest licencjonowanym dostawcą elementów metalowych. Te są także w śmigłowcach produkowanych przez  PZL-Świdnik  będący częścią Grupy AgustaWestland. 
 
W najbliższej przyszłości spółka ma ambicje produkować gotowe wyroby, wprowadzać nowe technologie: spawanie 3D,  czy spawanie laserowe, dzięki któremu można robić pełne elementy stanowiące część składową silnika samolotowego albo karoserii samochodowej. 
 
- Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie, oni są najważniejsi w firmie - mówi prezes Pazdro. - Tym bardziej, że minęły już czasy deski kreślarskiej i młotka, dziś najważniejsze jest dobre oprogramowanie i maszyny sterowane numerycznie, ale ktoś musi to idealnie wykorzystać i obsłużyć.  Stąd coraz większe w "Spiroflexie grono programistów, technologów i inżynierów.
 
Większość pracowników pochodzi z Mielca i okolic, ale o dobrego inżyniera łatwo nie jest. - Jednocześnie jestem przeciwnikiem podkupywania najlepszych pracowników z innych firm - dodaje prezes "Spiroflex". - Wolę działać w Radzie Konsultacyjnej Politechniki Krakowskiej, która ustala, jakie kierunki w kolejnych latach warto rozwijać. Większość członków Rady to przedsiębiorcy działający w strefie, praktycy z ogromnym doświadczeniem, którzy współpracują z krakowską uczelnią i obie strony efekty działania sobie chwalą. Pamiętam, jak swego czasu chciałem na Politechnice Rzeszowskiej przeprowadzić badania w tunelu aerodynamicznym. Kazano mi czekać 4 miesiące, na Politechnice Krakowskiej tematy załatwiane są na bieżąco. Wniosek nasuwa się sam, zbyt często nauka jest zbyt daleko od biznesu. 
 
Prezes "Spiroflexu" porównuje to z własnymi, ponad 20-letnimi doświadczeniami w biznesie w strefie mieleckiej i współpracą z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A., która strefą zarządza.
 
 - Jeśli są chęci i umiejętności, wszystko można profesjonalnie rozwiązać na etapie władz samorządowych, czy ministerialnych. Wiem co mówię, bo w ostatnim czasie dobudowywaliśmy ok. 1000 metrów hali i były potrzebne różne pozwolenia - mówi Zbigniew Pazdro. - Dlatego wsparcie dla biznesu jest możliwe, strefy mogą być świetnym wsparciem dla przedsiębiorców, ale muszą to robić fachowcy bez względu na swoje pochodzenie polityczne. Inny przykład? Na noworocznym spotkaniu inwestorów ze strefy mieleckiej jest informacja, że w podstrefie w Tarnobrzegu powstaje klaster motoryzacyjny i właśnie piszę wniosek o przyjęcie. Szybkość działania, pasja,  to nam towarzyszy od ponad 20 lat. I ta radość, że z  garażu firma rozrosła się do dużego zakładu produkcyjnego. A marzenia? Ciągle idą dalej!
 

KOMENTARZE

Reklama

Feta na 665-lecie Rzeszowa i nowi honorowi obywatele

Twórca rzeszowskiej kardiochirurgii prof. Kazimierz...

Nowoczesny bank spółdzielczy Podkarpaciu się opłaca

Podkarpacki Bank Spółdzielczy jest największym...

Abp Ryś i Szymon Hołownia w Rzeszowie: Zacznijmy od "przepraszam"

- Najbardziej brakuje mi listu Episkopatu, w którym my pierwsi powiemy "przepraszam". Ale to musi być poważne "przepraszam", to znaczy, musimy także nazwać swoje...

Wniosek o zgodę na budowę południowej obwodnicy już w styczniu?

- Projekt południowej obwodnicy Rzeszowa jest gotowy. Kompletujemy dokumentację i w styczniu lub lutym wystąpimy o zgodę na budowę - zapowiada Maciej Chłodnicki...

Grupa Nowy Styl przejęła niemiecką firmę Kusch+Co

Grupa Nowy Styl z Krosna przejęła rodzinną firmę Kusch+Co. To niemiecki producent wysokiej jakości mebli dla biur, lotnisk, terminali morskich, szpitali i ośrodków opieki. Nowy Styl, który...

Reklama

25 lat RARR i 15 Aeropolis: biznesowe serce Podkarpacia

Najlepszy sposób, by przewidzieć przyszłość, to tworzyć ją - te słowa znanego amerykańskiego informatyka przypomniał Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego...

Mieszkańcy Podkarpacia na 8. miejscu wśród najbogatszych Polaków

Rozwój gospodarczy i rosnące pensje przekładają się na wzrost liczby coraz lepiej zarabiających Polaków. Według raportu firmy doradczej KPMG, przygotowanego...

EME Aero zatrudni 1000 osób. Łańcut będzie kształcić mechaników

EME Aero buduje pod Rzeszowem gigantyczne centrum serwisowe silników lotniczych. Firma rozpocznie działalność w przyszłym roku i zatrudni setki mechaników...

Nowe połączenia i inwestycje na lotnisku w Jasionce

Coraz więcej pasażerów lata z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka do Monachium. Dlatego od 31 marca Lufthansa zwiększa liczbę połączeń z hubem w Niemczech. Wracają także czartery na grecką...

Trójwymiarowe pasy na przejściach dla pieszych w Rzeszowie?

Pasy 3D na rzeszowskich przejściach dla pieszych to pomysł radnych z Rozwoju Rzeszowa. Dzięki wykorzystaniu efektu 3D wyglądem przypominają przeszkodę. Nieświadomi tej sztuczki...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 60

VIP Biznes&Styl Nr 60
w numerze m.in.:

• Przez wieki życie i zdrowie ratowali aptekarze! • 60 lat skansenu w Sanoku • Stanisław Głodowski: Nie liczę, że fala mnie poniesie • Rosja. Za Uralem • Dla kogo Harrods
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2019-02-18 18:59
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-02-18
USD 3,8286 -0,10%
EUR 4,3317 +0,17%
CHF 3,8150 +0,18%
GBP 4,9437 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1326,55 -0,24% [07:16]
 Ropa brent baryłka 66,38 -0,21% [07:16]
 Pallad uncja 1446,60 +0,95% [07:16]
 Platyna uncja 810,50 +0,31% [07:16]
 Srebro uncja 15,74 -0,25% [07:16]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.