Reklama

Biznes

Mamy o 20 procent milionerów więcej. Kto zarobił milion?

Alina Bosak
Dodano: 19.08.2016
28843_BB
Share
Udostępnij
Liczba milionerów w całej Polsce skoczyła o 20 proc. Województwo podkarpackie trzyma się tej średniej. Zagłębie stanowi Rzeszów i okolice, a także zachodnie flanki regionu. Wciąż jednak liczba krezusów w stosunku do liczby mieszkańców daleka jest od marzeń. Pod tym względem Podkarpacie jest w ogonie.   

Niemal 20 tysięcy Polaków zadeklarowało w zeznaniach podatkowych za rok 2015, osiągnięcie dochodu przekraczającego 1 milion złotych. A to oznacza, że w stosunku do roku poprzedniego liczba milionerów wzrosła o 20 proc.

Różnie się ten wzrost przekłada na poszczególne województwa, ale  w przypadku Podkarpacia jest identyczny i również wynosi 20 procent. I tak, w 2014 ponadmilionowy dochód osiągnęły 504 osoby, a już w 2015 – 604. To wzrost  większy niż między rokiem 2013 a 2014, chociaż i wtedy był spory i wynosił  17 proc.  

Jak informuje Izba Skarbowa w Rzeszowie najwięcej zeznań PIT za 2015 r. z wykazanym dochodem powyżej 1 mln zostało złożonych w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie (92), w Urzędzie Skarbowym w Dębicy (73), Urzędzie Skarbowym w Mielcu (71), Drugim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie (64) oraz w Urzędzie Skarbowym w Stalowej Woli (33). Około 30 milionerów rozliczyło podatek także w urzędzie w Krośnie, a także Przemyślu i Ropczycach.

Zeznania podatkowe za 2015 r. nadal są weryfikowane i te dane mogą jeszcze ulec drobnej zmianie.

Skąd mam milion

Wśród milionerów dominują przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały wybrała liniową 19 proc. stawkę podatku – jest ich 539. Wśród pozostałych 65 mamy 31 osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, 25 podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, uzyskujących np. dochód z umowy o pracę oraz 8 osób, które złożyły PIT-38 przeznaczony do rozliczania przychodów/dochodów kapitałowych – m.in. ze zbycia papierów wartościowych. Tylko jedna osoba zadeklarowała ponadmilionowy dochód ze sprzedaży nieruchomości.

Podkarpacie a Polska

Chociaż w regionie przybywa milionerów w podobnym tempie, jak średnio w kraju, są województwa, którym możemy pozazdrościć. Liczba osób przekraczających 1 milion złotych o 26 proc. wzrosła nie tylko w pozakonkurencyjnym województwie mazowiecki, ale także w lubuskim – o 27 proc., małopolskim – o 32 proc. i pomorskim – o 31 proc.

Pocieszyć może natomiast fakt, że jednak jesteśmy w ósemce najlepszych i daleko przed łódzkim, gdzie milionerów o pewien znikomy procent ubyło i sąsiadującym z Podkarpaciem lubelskim, gdzie liczba wyjątkowo dobrze sytuowanych obywateli powiększyła się jedynie o 5 proc.

Niestety, z województwem lubelskim Podkarpacie ma jeden wspólny mianownik, który nie jest korzystny. Otóż obydwa województwa są na końcu zestawienia, w  którym porównuje się liczbę milionerów do liczby mieszkańców. Im jest ich więcej, tym lepiej świadczy to o bogactwie regionu i poziomie społecznego dobrobytu. Na Podkarpaciu jeden milioner przypada na 3525 mieszkańców, w lubelskim jeden na 4392. W bogatszych województwach jest to jeden na 2000-2500 mieszkańców.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy