Reklama

Biznes

Szpital uniwersytecki z połaczenia szpitali “Szopena” i płucnego

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 27.09.2016
29411_glowne
Share
Udostępnij
Radni sejmiku wojewódzkiego zdecydowali w poniedziałek o połączeniu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. Obie placówki, które podlegają obecnie marszałkowi województwa, po połączeniu mają stać się szpitalem klinicznym, podległym Uniwersytetowi Rzeszowskiego.

Połączenie obu placówek poparło w głosowaniu 19 radnych (z klubu PiS), 12 było przeciw (PO i PSL), jeden radny się wstrzymał (Jacek Kotula z klubu PiS). Głosowanie poprzedziła wielogodzinna dyskusja na temat sytuacji w placówkach służby zdrowia na Podkarpaciu, których organem założycielskim jest marszałek województwa.

– Wszelkie informacje, że coś będzie likwidowane czy zamykane, są nieuprawnione. Żadnej rewolucji nie ma. Musimy za to zauważyć, że zmienia się wokół nas rzeczywistość i nadążać za tymi zmianami – uspokajał podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.

Decyzję w sprawie połączenia obu szpitali poprzedziły konsultacje społeczne oraz spotkania informacyjne m.in. z zakładowymi i ponadzakładowymi organizacjami związkowymi, radami społecznymi działającymi przy obu szpitalach, lekarzami PCChP, prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej, sejmikową Komisją Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej, przewodniczącymi klubów radnych sejmiku, Komisją Główną Sejmiku Woj. Podkarpackiego, rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego i konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie medycyny. Temat połączenia został poruszony także na posiedzeniu Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i I Podkarpackiego Forum Obywatelskiego.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia, podsumowując konsultacje społeczne, podkreślił, że utworzenie szpitala uniwersyteckiego jest jednym z głównych powodów – oprócz optymalizacji kosztów funkcjonowania – dla których samorząd województwa zdecydował się na połączenie obu placówek.

– Szpital uniwersytecki będzie najważniejszym szpitalem na Podkarpaciu i będzie prowadzony przez stronę rządową. Zapewni to placówce możliwość sięgania po pieniądze z centralnych programów operacyjnych, a także będzie ona mogła być finansowana z budżetu państwa – tłumaczył Kruczek. I dodał:  – Przejęcie szpitala przez uniwersytet będzie wymagało oddłużenia naszej placówki, ale niezależnie od kosztów, jakie samorząd województwa będzie musiał ponieść, trzeba to zrobić, żeby szpital uniwersytecki powstał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy