Reklama

Biznes

10-lecie Deklaracji Łańcuckiej w sprawie szlaku Via Carpatia

Opracowanie Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 07.11.2016
30021_lancut-1
Share
Udostępnij

– Dla mojego rządu, dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, rozwój Polski Wschodniej, projektów, które mają tu być realizowane, jest niezwykle ważny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby mówić o odpowiedzialnym rozwoju, musimy ten rozwój rozumieć jako rozwój zrównoważony, dający równe szanse różnym regionom. Myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że Via Carpatia otwiera nam drogę na świat, drogę na lepszą przyszłość i jest też symbolem polskiego rozwoju – powiedziała w poniedziałek w Łańcucie premier Beata Szydło. W swym wystąpieniu wielokrotnie podkreślała, że projekt Via Carpatia jest szansą dla  Podkarpacia, Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Szefowa rządu przyjechała do Łańcuta, aby wziąć udział w zorganizowanej przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla konferencji „10 lat Deklaracji Łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”. Dokument ten rozpoczął starania o utworzenie szlaku Via Carpatia, łączącego Litwę, Polskę, Słowację  i Węgry. Przy jego podpisaniu obecny był ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że jest już decyzja środowiskowa na realizację Via Carpatii od Rzeszowa do Barwinka. Minister podziękował też marszałkowi Ortylowi i europosłowi Tomaszowi Porębie za dotychczasowe starania na rzecz powstania tego szlaku.

Tomasz Poręba mówił o budowie Via Carpatia w kontekście bezpieczeństwa, jakie ta droga zapewni wschodnim regionom Europy. Dziękował także marszałkowi Ortylowi za wsparcie dla tej inwestycji oraz okazywane przez lata zrozumienie. Mówił też o okresie rządów PO-PSL, kiedy – jego zdaniem – brakowało woli politycznej, aby ten szlak powstał.

– Dzisiaj ta wola polityczna, chęć budowy tej drogi jest w Brukseli słyszana, widoczna, akceptowana i powielana. Dlatego w sposób szczególny chcę podziękować pani premier, że rząd PiS uczynił z tej drogi projekt flagowy, który będzie realizowany w kolejnych latach – powiedział europoseł. Po czym dodał: – Przeciw powstaniu tej drogi nie ma najmniejszego argumentu. Jestem dumny, że wszyscy możemy sobie tutaj, w Łańcucie, powiedzieć, że zaczynamy na poważnie budowę tego szlaku transportowego, a wszystkim, którzy się do tego przyczynili, serdecznie dziękuję.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart przeczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wyraził pełne poparcie dla tej inwestycji.

Najważniejszym punktem konferencji było podpisanie „Porozumienia o współpracy na rzecz budowy korytarza transportowego Via Carpatia” przez nowych partnerów projektu: województwa podlaskie, lubelskie i mazowieckie. Dokument podpisały także pozostałe regiony skupione wokół idei budowy Via Carpatia: woj. podkarpackie, Komitat Borsod-Abaúj-Zemplén (Węgry) oraz Samorządowy Kraj Koszycki i Preszowski (Słowacja).

W porozumieniu regiony, oprócz starań o wpisanie szlaku Via Carpatia do sieci TEN-T, zobowiązały się także m.in. do podjęcia działań prowadzących do wybudowania części infrastruktury transportowej tworzącej korytarz transportowy Via Carpatia w poszczególnych regionach.

Premier Beata Szydło pojechała także do Markowej, gdzie odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Szefowej rządu towarzyszyli marszałek i wojewoda.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy