Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 29-03-2017
Pięć lat temu Włoch Michele Bidese sprzedał założoną wraz z braćmi rodzinną spółkę Bidese Impianti, która była światowym liderem w produkcji maszyn wielodrutowych. Z czasem zaczął myśleć o prowadzeniu kolejnego biznesu, ale już poza trudnymi dla przedsiębiorcy włoskimi realiami. Ponieważ znał Polskę, postanowił otworzyć tu firmę. Polscy znajomi powiedzieli mu u Rzeszowie i Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Rok temu wraz z synami założył tu firmę Produso, a wkrótce rozpoczyna budowę fabryki dla swojej drugiej firmy Q-TEQ. Maszyny, które tu zostaną wyprodukowane, będą trafiać na światowe rynki.
Michele Bidese był udziałowcem i współzałożycielem Bidese Impianti, włoskiej spółki, która była światowym liderem w produkcji maszyn wielodrutowych. Firmę założył wspólnie z braćmi w latach 80. XX wieku w Fara Vincentino. Spółka doskonale się rozwijała, pod koniec 2011 roku maszyny braci Bidese były obecne w ponad 60 krajach na całym świecie.
Jednak ostatnie lata funkcjonowania firmy we Włoszech nie były łatwe. Wysokie podatki i brak pomocy dla przedsiębiorców ze strony instytucji rządowych, skłoniły Michele Bidese do sprzedaży swoich udziałów w Bidese Impianti. Wkrótce nadarzyła się okazja i firma została sprzedana w 2012 roku. - Gdybyśmy nie sprzedali firmy, na pewno nadal by funkcjonowała, ale byliśmy już zmęczeni tym, co działo się we Włoszech - przyznaje biznesmen.
Założył tu firmę, choć o Rzeszowie wiedział niewiele
Z czasem Michele Bidese zaczął myśleć o Polsce jako o kraju, gdzie mógłby prowadzić firmę. Zastanawiał się trzy lata, zanim zdecydował się na Rzeszów.
- Znam Polskę od 20 lat. Przez wiele lat sprzedawałem tu maszyny produkowane przez moją rodzinną firmę. Zawsze bardzo lubiłem przyjeżdżać do Polski, obserwowałem ewolucję, jaką ten kraj przeszedł na przestrzeni lat - przyznaje Michele Bidese. - Poznałem Kraków i Wrocław, o Rzeszowie wiedziałem niewiele.
Bracia Michele Bidese pozostali we Włoszech, natomiast on postanowił otworzyć biznes pod Rzeszowem wspólnie z synami Marco i Stefano, entuzjastycznie nastawionymi do tego pomysłu.
- Kiedy zacząłem myśleć o biznesie w Polsce, wiedziałem że Rzeszów jest miastem o dobrej infrastrukturze, gdzie rozwijają się nowe technologie. Miastem, które jest otwarte za zagranicznych przedsiębiorców i które posiada lotnisko. Przekonali mnie polscy znajomi. Jeden z nich wspomniał o Inkubatorze Technologicznym w Jasionce i właśnie tu postanowiłem otworzyć działalność - mówi Włoch.
Produso w Inkubatorze, Q-TEQ w strefie S1-3 Aeropolis
Michele Bidese wspólnie z synami prowadzi tu dwie firmy. Q-TEQ to młoda spółka w trakcie organizacji. W tym roku wybuduje własną fabrykę niedaleko Inkubatora Technologicznego w specjalnej strefie ekonomicznej S1-3, gdzie w ciągu trzech najbliższych lat trzech lat pracę znajdzie 50 osób. Hala będzie liczyć 5 tys. mkw., a w kolejnych latach będzie rozbudowywana. Docelowo ma mieć 10 tys. mkw. Firma będzie produkować specjalistyczne maszyny do cięcia kamienia. Rocznie ok. sześć dużych maszyn i dwadzieścia pięć mniejszych.
Druga spółka - Produso będzie produkować części eksploatacyjne do tych maszyn. Obie firmy na razie poddają swoje produkty badaniom i testom, współpracują w tym zakresie m.in. z prof. Januszem Konstantym z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Maszyny produkowane przez Q-TEQ będą trafiać głównie na światowe rynki. Jak mówi Michele Bidese, maszynami produkowanymi przez Q-TEQ mogą być zainteresowane dwie firmy z Podkarpacia.
Liczą się ulgi podatkowe i wsparcie Inkubatora Technologicznego
Zdaniem Michele Bidese, nie ma znaczących różnic w prowadzeniu firmy we Włoszech a w Polsce. Wyjątkiem jest kwestia podatków.
- Mamy tu lepsze warunki do prowadzenia biznesu. Nie chodzi tylko o ulgi podatkowe, choć są one istotne, ponieważ we Włoszech przedsiębiorcy odprowadzają najwyższe podatki. We Włoszech mamy dobrą infrastrukturę, serwis, potrzebne materiały, to wszystko jest tam łatwo dostępne. Myślałem, że w Polsce będzie z tym gorzej, ale myliłem się, bo możemy tu znaleźć wszystko, co jest potrzebne dla naszych maszyn. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Inkubatorem Technologicznym. Możemy się zwrócić o pomoc wyjaśnianiu problemów, szukać wsparcia. Dzięki pomocy konsultantów z Inkubatora znaleźliśmy firmę BHP, a pracowników pomagała nam rekrutować również firma z Inkubatora - przyznaje Michele Bidese. - Nie musimy szukać pomocy z zewnątrz, bo tu znajdujemy.
Michele Bidese dzieli czas między Włochy i Polskę. - Rzeszów jest dobrym miastem do życia, nowoczesnym. Lubię to miasto. Większość czasu spędzam w Polsce, ale odpoczywać najbardziej lubię we Włoszech, gdzie jest mój dom i rodzina, choć synowie do Polski przyjeżdżają razem ze mną - dodaje.
Produso jest jednym z 15 przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, jakie działają w Inkubatorze Technologicznym PPN-T Aeropolis w Jasionce. Łącznie w Inkubatorze funkcjonuje 51 firm, zatrudniających ponad 320 osób.
KOMENTARZE
Romantyczna historia miłości Marty i Wacława Wierzbieńców
On zapragnął ją poznać...
Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"
Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...
Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu
Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...
Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy
Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.
Rzeszów ma swoją elektrownię wodną
Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...
Podgrzewana płyta i... Wielki remont na Stadionie Miejskim w Rzeszowie
Stadion przy ulicy Hetmańskiej wreszcie się doczekał – od kilkunastu dni trwa na nim remont generalny, który obejmuje między innymi pierwszą w historii...
Hala Uniwersytetu Rzeszowskiego prawie gotowa. W 2021 zawody
Budowa jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac można ocenić na dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Pozostała kwestia kosmetyki, sprzątania i montażu ostatnich elementów –...
Mimo pandemii Rzeszów buduje. A za ile sprzeda?
W maju codziennie ktoś pytał, kiedy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną. Tymczasem obniżki objęły głównie rynek najmu, wielkich obniżek na rynku sprzedaży się nie doczekano. Do września transakcji...
Rekordowy projekt budżetu Rzeszowa 2021 i ważne inwestycje
Aż 1,82 mld zł zamierza wydać Rzeszów w 2021 roku. Budżet miasta, nad którego projektem radni właśnie pracują w komisjach, a który trafi pod obrady rady miasta 15 grudnia...
W Rzeszowie otwarto największy na Podkarpaciu sklep z akwarystyką morską
Przy wejściu wchodzących wita płochliwa ośmiornica, a potem apetyt hobbystów rozbudza wielki, mieszczący 5000 l wody pokazowy zbiornik. W akwariach...
Umowa na kolej gondolową podpisana. Budowa ruszy w tym roku?
Spółka Polskie Koleje Linowe rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Spółka poinformowała w tym tygodniu, że podpisała...
Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!
Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń
Dzień przed końcem 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa
Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska i ma prawie 4 kilometry. Pozwala ominąć centrum Dynowa tym wszystkim kierowcom, którzy...