Alina Bosak, Katarzyna Grzebyk
Dodano: 05-05-2017
Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Thales i ponad setka innych firm zapowiedziała udział w Aerospace&Defense Meetings Central Europe – Rzeszów 2017. To prestiżowe wydarzenie nie ma charakteru tradycyjnych targów czy wystawy, ale koncentruje się na kojarzeniu biznesowych partnerów. Zarezerwowane jest dla światowych profesjonalistów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego. Jest doskonałą okazją dla liderów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Jednocześnie służy promocji branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej. Aerospace&Defense Meetings to impreza cykliczna, organizowana również w hiszpańskiej Sevilli. Ma szansę stać się cyklicznym wydarzeniem także na Podkarpaciu pod nazwą Aerospace&Defense Meetings Central Europe – Rzeszów. W tej części Europy taka impreza nie ma konkurencji.
Dwa targowe dni, 10 i 11 maja w G2A Arena w Jasionce, wypełnione są setkami umówionych już spotkań między przedsiębiorcami. Poprzedzi je konferencja na temat przemysłu lotniczego, zaplanowana na 9 maja. Wśród prelegentów są m.in. Sebastian Magadzio, dyrektor zarządzający Airbus Group Polska; Jan Sawicki, dyrektor zarządzający Hispano-Suiza Polska oraz Sebastian Müller z Harmonic Drive AG. Uczestnicy konferencji skupią się na kwestii łańcucha dostaw i polityki zamówień oraz na innowacjach. Będzie to doskonała okazja do podzielenia się w swoimi doświadczeniami i poszerzenia wiedzy, która umożliwia przewidywanie kierunków, w jakich rozwija się branża lotnicza.
Polska Dolina Lotnicza
Województwo podkarpackie, siedziba Doliny Lotniczej, słynie z przemysłu lotniczego i kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego. Podkarpacie jako jedyne w kraju określiło lotnictwo i kosmonautykę jako swoją inteligentną specjalizację w Regionalnej Strategii Innowacji. Koncentruje się tu 90 proc. polskiego przemysłu lotniczego, a także powiązane z nim centra badawczo-rozwojowe oraz uczelnie i szkoły.
Podkarpackie może poszczycić się ponad 100-letnią tradycją w branży lotniczej i ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji samolotów oraz szkoleniem personelu lotniczego. To tutaj koncentruje się polski przemysł lotniczy. Ponad 90 proc. tej produkcji trafia na eksport, głównie do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady. Podkarpackie zasłynęło na całym świecie ze swojej zdolności do sprostania wymogom największych międzynarodowych producentów OEM (producentów oryginalnego wyposażenia), takich jak: Airbus Group, Boeing, Lockheed Martin, Sikorsky, Pratt&Whitney, Leonardo Helicopters, Safran, Dessault Aviation.
Profesjonaliści
Aerospace&DefenseMeetings Central Europe - Rzeszów organizowane jest wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events. To europejski lider w organizacji spotkań biznesowych. Jej oddział BCI Aerospace specjalizuje się w organizowaniu spotkań biznesowych dedykowanych dla specjalistów z branży lotniczej i zbrojeniowej.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Stowarzyszenie Dolina Lotnicza. To wiodący klaster Województwa Podkarpackiego, zrzesza firmy również spoza Podkarpacia. Dolina Lotnicza skupia około 90 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego. W jej ramach funkcjonuje obecnie ponad 150 podmiotów związanych z lotnictwem, które zatrudniają ponad 25 tys. pracowników.
Jej głównym celem jest umocnienie pozycji południowo-wschodniej Polski jako jednego z wiodących w Europie regionów przemysłu lotniczego. Prowadzi działania, których celem jest poprawa istniejącej bazy produkcyjnej, stworzenie trwałej sieci poddostawców oraz efektywnego kosztowo łańcucha dostawców. Dolina Lotnicza jest znakomitym projektem także dlatego, że przyciąga inwestorów zagranicznych oraz współpracuje z innymi europejskimi ośrodkami przemysłu lotniczego. Klaster ten słynie także ze współpracy firm z uczelniami technicznymi, instytutami naukowymi i jednostkami badawczymi.
Firmy działające w Dolinie Lotniczej sprawiają, że lotnictwo staje się jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki. Patronat nad Aerospace&DefenseMeetings Central Europe - Rzeszów objął minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Największe firmy przyjadą na targi
Zainteresowanie udziałem w imprezie potwierdzili już kluczowi gracze świata lotniczego: Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Thales i wiele innych. Nie zabraknie największych firm z Doliny Lotniczej, takich jak: Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Pratt&Whitney Rzeszów S.A, Pratt&Whitney Kalisz, WSK „PZL – Świdnik”, MTU Aero Engines Polska, SafranTransmission Systems Poland, Hamilton Sundstrand Poland, Goodrich Aerospace Poland, Avio Polska, Heli One Poland, MTU Aero Engines Polska.
Samorząd Województwa Podkarpackiego wspiera udział przedsiębiorców z regionu w tym wydarzeniu w ramach projektu własnego RPO WP 2014-2020 „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”, Oś priorytetowa I. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Działanie 1.3. Promowanie przedsiębiorczości.
Program Aerospace&Defense Meetings Central Europe - Rzeszów 2017
9 maja, wtorek
godz. 14-15 rejestracja
godz. 15-15.30 przywitanie gości
godz. 15.30-16.30 debata panelowa „Europejskie regiony lotnicze – międzyregionalna współpraca w ramach wspólnych priorytetów RIS3”
godz. 16.30-16.45 przystąpienie do Europejskiej Sieci Kosmicznej NEREUS
godz. 16.45-17.10 konferencja prasowa
godz. 17.10-18.50 otwarcie targów- przejście oficjalnych delegacji po stoiskach
godz. 19 kolacja VIP
10 maja, środa
godz. 7.30-8.30 kawa powitalna
godz. 8.30-12.30 spotkania B2B
godz. 8.30-11 warsztaty NEREUS
godz. 11-12.30 seminarium POLSA „Polskie przedsiębiorstwa lotnicze w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej - doświadczenia i perspektywy”
godz. 12.30-14 lunch networkingowy
godz. 14-18.35 spotkania B2B
godz. 15-15.30 seminarium Kuehne+Nagel „Łańcuch dostaw dla przemysłu lotniczego i obronnego – case study”
godz. 15-18.30 Startup Demo day
godz. 19 koktajl
11 maja, czwartek
godz. 7.30-8.30 kawa powitalna
godz. 8.30-12.30 spotkania B2B/seminaria/warsztaty
godz. 12.30-14 lunch networkingowy
godz. 14-17 spotkania B2B/seminaria/warsztaty
Wizyta studyjna w wybranych firmach Doliny Lotniczej
KOMENTARZE
Sukcesy przemyskich ikonopisarzy
Przemyśl ikonami i artystami stoi. Dwoje utalentowanych przemyskich pisarzy ikon ? Timour...
Jadalnia - serce domu
Jadalnia powinna być zaaranżowana z największą starannością. W jadalni spędzamy wiele godzin z rodziną...
Oświetlenie w domu
To w głównej mierze od oświetlenia zależy, jak się czujemy w domu i jak je postrzegamy. Powinno doskonale rozpraszać...
Potencjał gospodarczy Podkarpacia
Rozmowa z Grzegorzem Koszelem, starszym menedżerem w biurze Deloitte w Rzeszowie.
Klaudiusz Angerman - zapomniany obywatel Europy
Historia człowieka, który nie bał się marzyć i umiał planować: np. rurociąg gazowy z Rzeszowa do Lwowa lub międzynarodowe drogi wodne łączące Dniestr i Dunaj z Bałtykiem. Czuł się obywatelem...
Podgrzewana płyta i... Wielki remont na Stadionie Miejskim w Rzeszowie
Stadion przy ulicy Hetmańskiej wreszcie się doczekał – od kilkunastu dni trwa na nim remont generalny, który obejmuje między innymi pierwszą w historii...
Hala Uniwersytetu Rzeszowskiego prawie gotowa. W 2021 zawody
Budowa jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac można ocenić na dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Pozostała kwestia kosmetyki, sprzątania i montażu ostatnich elementów –...
Mimo pandemii Rzeszów buduje. A za ile sprzeda?
W maju codziennie ktoś pytał, kiedy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną. Tymczasem obniżki objęły głównie rynek najmu, wielkich obniżek na rynku sprzedaży się nie doczekano. Do września transakcji...
Rekordowy projekt budżetu Rzeszowa 2021 i ważne inwestycje
Aż 1,82 mld zł zamierza wydać Rzeszów w 2021 roku. Budżet miasta, nad którego projektem radni właśnie pracują w komisjach, a który trafi pod obrady rady miasta 15 grudnia...
W Rzeszowie otwarto największy na Podkarpaciu sklep z akwarystyką morską
Przy wejściu wchodzących wita płochliwa ośmiornica, a potem apetyt hobbystów rozbudza wielki, mieszczący 5000 l wody pokazowy zbiornik. W akwariach...
Umowa na kolej gondolową podpisana. Budowa ruszy w tym roku?
Spółka Polskie Koleje Linowe rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Spółka poinformowała w tym tygodniu, że podpisała...
Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!
Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń
Dzień przed końcem 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa
Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska i ma prawie 4 kilometry. Pozwala ominąć centrum Dynowa tym wszystkim kierowcom, którzy...