Reklama

Biznes

Petycyja i happening w obronie kładki na dworcu Rzeszów Główny

Alina Bosak
Dodano: 30.06.2017
33592_kladka
Share
Udostępnij
Kładka nad torami na dworcu Rzeszów Główny pojawiła się już 120 lat temu. Chociaż nie brakuje osób, którym kojarzy się raczej z brzydkim i budzącym w godzinach wieczornych strach przejściem dla pieszych, jest też industrialnym zabytkiem. Tak też przekonują aktywiści, którzy na wieść o jej planowanej likwidacji, postanowili zaprotestować i ją ocalić.
 
NIE dla likwidacji kładki i zabytków PKP – tak nazywa się profil na Facebooku, wokół którego organizują się przeciwnicy likwidacji kładki. Są wśród nich osoby prywatne, społecznicy skupieni wokół Fundacji Rzeszowskiej i Stacji Rzeszów Dziki, miejskiego hackatlonu „Warsztatlon” (Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2017). Zbierają podpisy pod petycją skierowaną do prezydenta Rzeszowa, zarządu PKP S.A. i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pod petycją jest już 450 podpisów. Protestujący  zamierzają je zbierać także podczas planowanego happeningu. 
 
Kładka nad torami stacji Rzeszów Główny istnieje od ponad 120 lat. Została wpisana w miejską ewidencję zabytków, ale nie jest ujęta w prawomocnym Rejestrze Zabytków i ma być rozebrana podczas planowanego remontu dworca. Inwestycja przewiduje przedłużenie tunelu podziemnego. Ma ona wychodzić na ul. Kochanowskiego, gdzie dziś można się z dworca dostać jedynie przez kładkę. W 2012 roku była ona remontowana, dostała wtedy nową nawierzchnię, oświetlenie i osłony przeciwporażeniowe, uniemożliwiające pieszym kontakt z trakcją energetyczną. Już wtedy mówiono o przedłużeniu podziemnego przejścia.  
 
– Jest wiele miejsc postindustrialnych wpisanych w ewidencję zabytków miasta Rzeszowa. Każde z nich może spotkać ten sam los – podkreślają  obrońcy kładki nad torami i proponują w petycji, by jej nie likwidować, a w ostateczności przenieść. Chcą też wpisania kładki i pozostałych zabytków parowozowni z miejskiej ewidencji do prawomocnego rejestru zabytków.
 
Na sierpień w PKP planowane są konsultacje społeczne w tej sprawie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy