Reklama

Biznes

Pracownicy PGE Obrót w Rzeszowie testują samochody elektryczne

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 12.09.2017
34365_e-mobility
Share
Udostępnij

Od poniedziałku 11 września, do końca tygodnia pracownicy PGE Obrót testują  samochody elektryczne. Auta oznakowane logo PGE Nowa Energia, trafiły do Rzeszowa prosto z Forum Ekonomicznego w Krynicy. Celem kolejnej spółki PGE jest rozwijanie elektromobilności i infrastruktury ładowania pojazdów napędzanych prądem. Także w stolicy Podkarpacia. 

– Akcja jest częścią projektu realizowanego przez spółkę PGE Nowa Energia, popularyzującego samochody elektryczne w ruchu miejskim. Pracownicy mają możliwość zapoznania się z takimi autami. Korzystają z nich realizując swoje służbowe zadania na terenie Rzeszowa i najbliższych okolic – mówi Mariusz Majewski, rzecznik prasowy PGE Obrót.

PGE podpisała listy intencyjne z władzami samorządowymi kilku miast, w tym Rzeszowa, dotyczące współpracy przy realizacji pilotażowego projektu „e-Mobility”. Zajmuje się nim właśnie spółka PGE Nowa Energia, która wspólnie z samorządami chce rozwijać infrastrukturę ładowania oraz tworzyć system zachęcający podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych. Lisy intencyjny pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Urzędem Miasta Rzeszowa, dotyczący współpracy przy rozwijaniu infrastruktury ładowania został podpisany 26 maja br.

W ramach projektu „e-Mobility” na terenie Rzeszowa mają zostać ulokowane publiczne stacje ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Strony nie wykluczają również utworzenia w przyszłości publicznego systemu car-sharingu i bike-sharingu wykorzystującego samochody i rowery zasilane energią elektryczną.

E-mobility, czyli elektryczność mobilna, ma być odpowiedzią na stale wzrastające przekroczenie norm jakości powietrza na terenie województwa podkarpackiego, związane głównie z niską emisją. Rozwój rynku pojazdów elektrycznych przyczyni się nie tylko do poprawy stanu jakości powietrza, ograniczenia hałasu w centrum i na obrzeżach Miasta Rzeszowa, ale będzie również ważnym krokiem w kształtowaniu się ekologicznego transportu w innych miastach Podkarpacia. Miasta Jasło i Stalowa Wola podpisały stosowne listy intencyjne z Ministrem Rozwoju i Finansów oraz Ministrem Energetyki – mówiła w maju  wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska.

W ramach programu „e-Mobility” PGE zamierza opracować system zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach ładowania oraz preferencyjne stawki użytkowania wolnych stacji ładowania dla klientów flotowych w pierwszym roku umowy. PGE chce także rozszerzyć ofertę o usługi dodatkowe opracowane wspólnie z producentami samochodów elektrycznych oraz z firmami leasingowymi. Potencjalnymi kontrahentami w PGE w tym projekcie są urzędy, firmy kurierskie, korporacje taksówkarskie oraz firmy z branży FMCG dostarczające swoje towary bezpośrednio do klienta.

Program „e-Mobility” zainicjowany przez PGE wpisuje się również w cel strategiczny wyznaczony przez Ministerstwo Energii, który nakreśla perspektywę miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach w roku 2025. Ministerstwo Energii pracuje nad tym projektem w ramach Planu Rozwoju Elektromobilności.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy