Reklama

Biznes

Udzielanie pożyczek przez przedsiębiorcę z rachunku prywatnego a podatek od czynności cywilnoprawnych

Komentarz AXELO (adwokat Aleksander Krężel)
Dodano: 27.09.2017
34563_biz
Share
Udostępnij

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą pod własnym imieniem i nazwiskiem, może udzielać firmowych pożyczek z prywatnego konta, a przy tym korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, obejmującego pośrednictwo finansowe zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

To najnowsze stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w wyroku z dnia 12 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2247/15.

Komentarz AXELO (adwokat Aleksander Krężel)

Przedmiotowe orzeczenie dotyczyło podatnika, który pożyczył środki od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie zapłacił z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), z uwagi na fakt, że podatnik uznał, iż pożyczka została udzielona w ramach działalności gospodarczej pożyczkodawcy, w związku z czym była objęta podatkiem VAT (należy jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji przepisy mówią o zwolnieniu z podatku VAT, bowiem usługi pośrednictwa finansowego są z niego zwolnione zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT). Istotne jest, że w takiej sytuacji przepisy ustawy o PCC przewidują, że pożyczka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 2 pkt 4 ppkt a).

Organy podatkowe stały jednak na stanowisku, że pożyczka nie była udzielona w ramach działalności gospodarczej, co tłumaczyły między innymi tym, że przelew został wykonany z konta prywatnego przedsiębiorcy (nie zaś firmowego). Dodatkowo zarzucały, że nie udokumentowano jej fakturą, a pożyczkodawca nie miał działalności pośrednictwa finansowego wpisanego do PKD. Przyjęcie takiego stanowiska spowodowało, że organy naliczyły stawkę sankcyjną PCC (która wynosi 20% pożyczonych środków – art. 7 ust. 5 ustawy o PCC).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, a za nim Naczelny Sąd Administracyjny przyznały jednak rację podatnikowi. Zwróciły one uwagę na pewne braki w ustaleniach faktycznych poczynionych przez organ, jak również stwierdziły, że organy podatkowe oceniły dość jednostronnie materiał dowodowy.

Zagadnienie dotyczące tego, czy przedsiębiorca udziela pożyczki w ramach prowadzonej działalności pośrednictwa finansowego – a więc problem co do wyboru opodatkowania podatkiem VAT lub PCC czynności udzielania pożyczek – był już wielokrotnie tematem interpretacji udzielanych przez urzędy i izby skarbowe. Stale pojawia się on również na wokandzie w sądach administracyjnych. Przedmiotowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest o tyle istotne, że zwraca uwagę na to, że organy podatkowe niejednokrotnie interpretują obecne niejasne przepisy na niekorzyść podatników. Oczywiście, same przepisy są niedookreślone i pozostawiają sporo luzu decyzyjnego samym organom – niemniej jednak nie powinno to być podstawą do jednostronnej oceny zebranego materiału czy też ciągłego doszukiwania się w działaniu przedsiębiorcy chęci unikania płacenia należności publicznoprawnych.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy