Reklama

Biznes

Automet z Sanoka skonstruował autobus elektryczny!

Alina Bosak
Dodano: 11.10.2017
35318_MAIN
Share
Udostępnij
Bez wielkiego rozgłosu i hucznych zapowiedzi, Automet z Sanoka wyprodukował i wprowadza na rynek mały elektryczny autobus. Firma, która do tej pory słynęła z adaptowania dostawczych mercedesów na minibusy, dziś na tragach w Monachium prezentuje pojazd własnej konstrukcji z logo Automet-Electric na masce. Polska premiera w listopadzie!
 
Automet to firma rodzinna, którą w 1990 roku założył Józef Leśniak – były szef konstruktorów Autosanu. Zaczynał od manufaktury i produkcji elementów z tworzyw sztucznych dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Dziś sanocki Automet należy do czołówki światowych firm, dostarczających rozwiązania związane z produkcją foteli samochodowych i jest jednym z trzech największych w Polsce producentów nadwozi autobusowych (zabudowy pojazdów mikro-, minibusy i autobusy międzymiastowe w klasie midi). 95 proc. produkcji idzie na eksport. Firma zatrudnia niemal 300 osób, ma 14 tys. mkw. hal pod dachem i dalej się rozbudowuje. Razem z ojcem firmę prowadzą synowie – Piotr i Grzegorz.
 
Automet-Electric prezentowany na targach w Monachium. Fot. Facebook/Automet

Teraz Automet staje się sensacją na polskim rynku producentów autobusów. Firma skonstruowała i wyprodukowała autobus elektryczny. To już nie jest pojazd z logo Mercedesa, jak ich dotychczasowe minibusy, ale polska myśl techniczna i autobus z logo Automet-Electric na masce. Autobus elektryczny Autometu od 10 do 13 października prezentowany jest na targach Inter Airport w Monachium. „Pokazujemy nasz najnowszy produkt autobus elektryczny. Będzie dobrym rozwiązaniem dla lotnisk i przewóz obsługi i pilotów”, informuje polska firma. A Piotr Leśniak, dyrektor ds. marketingu zdradza, że polska premiera Automet-Electric planowana jest na 23 listopada.

Warto dodać, że po raz pierwszy wieść o elektrycznym autobusie Autometu pojawiła się już w marcu br. na portalu InfoBus.pl. Automet zgłosił wtedy swój nowy produkt do przetargu ogłoszonego przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Wągrowcu. Był jedyną firmą, która zaoferowała dostarczenie autobusu o napędzie elektrycznym klasy MINI o długości 7-8 m. W tym samym przetargu z ofertą na autobusy hybrydowe i na olej napędowy startował wielkopolski Solaris. Wągrowiec autobus z Autometu zamówił.

„Biorąc pod uwagę tak niszowy produkt jak elektryczny minibus, naszym zdaniem Automet może powoli przygotować się do świętowania pierwszego e-zwycięstwa”, pisali autorzy artykułu na InfoBus.pl.

Kiedy prezentowaliśmy firmę Automet w raporcie o podkarpackiej motoryzacji, Józef Leśniak, z wykształcenia inżynier mechanik, absolwent Politechniki Rzeszowskiej (budowa maszyn) oraz Politechniki Krakowskiej (ciągniki i maszyny), powiedział: – Motoryzacji poświęciłem całe swoje życie i dzięki niej odniosłem sukces. 

Wygląda na to, że ten sukces nabiera coraz większego rozmachu, a marzenie o rozpoznawalnej polskiej marce nie jest zarezerwowane już tylko dla Solarisa i Autosanu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy