Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Bez nogi. Na wózku inwalidzkim. Biznes nie zna ograniczeń

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 06-04-2013

Jan Wojtaszek (fot. T. Poźniak)

Jan Wojtaszek (fot. T. Poźniak)

GALERIA ZDJĘĆ
Tomasz Surmacz (fot. T. Poźniak)
Niepełnosprawność nie musi uniemożliwiać funkcjonowania w życiu społecznym, choć zawsze będzie narzucać pewne ograniczenia. Jak dużą przeszkodę stanowią one, gdy się jest szefem czy właścicielem firmy? Jakie bariery fizyczne i psychiczne trzeba pokonać? 
 
Przypadek Jana Wojtaszka, budowlańca z Jawornika w gm. Niebylec, właściciela firmy „Wojtdach”, jest jeśli nie ekstremalny, to na pewno bardzo trudny. Ze względu na profesję, którą wykonuje. Firma budowlana „Wojtdach Jan Wojtaszek” powstała w 1998 r. Jej specyfiką, oprócz robót typowych dla budownictwa ogólnego, są prace wysokościowe - blacharskie, dekarskie, konserwatorskie - na obiektach zabytkowych, np. kościołach. Zatrudnia, zależnie od ilości zamówień, do 10 osób. W lipcu 2005 r. właściciel firmy otarł się o śmierć: w hurtowni przy ul. Baczyńskiego w Rzeszowie, podczas wywózki zakupionych mebli, jego noga dostała się pomiędzy kabinę windy a szyb i została zmiażdżona. Pan Jan przeżył stan śmierci klinicznej. Lekarze, ratując życie, musieli mu amputować nogę.
Reklama
 
Albo łóżko, albo aktywne życie
 
Kiedy po kilku miesiącach odzyskał siły, zamówił taksówkę, pojechał na budowę i bez nogi wspiął się na dach. - Taksówkarz myślał, że coś mi się stało w głowę. A dla mnie ta ucieczka na dach była momentem wyboru: albo zostanę w łóżku i przez następne 10 lat będę tylko patrzył w sufit, albo podejmę walkę o powrót do aktywnego życia  – opowiada.
 
W tej walce pomogła mu także wizyta w szpitalu, niedługo po wypadku, konserwatora Zbigniewa Juchy i ks. Stanisława Rydzika, ówczesnego proboszcza z Boguchwały (dziś już nieżyjącego), z którymi współpracował. - To był dla mnie znak, że jeszcze ktoś czegoś ode mnie oczekuje. Impulsem do działania był także otwarty dach budynku mieszkalnego pod Warszawą, gdzie akurat wtedy prowadziliśmy prace. W tym domu cały czas mieszkali ludzie, a ja starałem się go zabezpieczyć, organizowałem prace przez telefon – opowiada Wojtaszek.
 
Pan Jan został osobą niepełnosprawną w najlepszych latach swojej aktywności zawodowej i osobistej. – Byłem świetnie przygotowany do zawodu, miałem doświadczenie nabyte nie tylko w Polsce, ale i za granicą, zawsze lubiłem pracę na budowie. Po wypadku musiałem podjąć wysiłek, żeby nie tylko przyzwyczaić mięśnie do nowej sytuacji, ale przede wszystkim przeorientować myślenie – opowiada. Dzięki pomocy życzliwych ludzi, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy, porusza się przy pomocy protezy lewej nogi. 
 
Śniadanie na rusztowaniu
 
Nadal, jak przed wypadkiem, dogląda prace na wysokości. – Proszę sobie wyobrazić, ile energii i umiejętności trzeba, by wspiąć się w protezie po rusztowaniu na wieżę kościelną np. w Sękowej k. Gorlic, 50 metrów nad ziemię – mówi. I dodaje: - Będąc tam, niekiedy nie pozwalałem pracownikom zejść z rusztowania na dół na śniadanie, żebym nie musiał schodzić i wychodzić ponownie wraz z nimi. 
Reklama
 
Bardzo utrudnia mu pracę to, że żadna proteza nie jest przeznaczona do użycia w takich warunkach. Bywa to powodem dramatycznych sytuacji, jak choćby wtedy, gdy podczas wspinaczki po rusztowaniu z protezy pana Jana odłamała się stopa. – Pracownicy jakoś mnie sprowadzili na dół – opowiada. - Zareklamowałem śrubę, która się złamała, a producenci mocno zastanawiali się, jak to w ogóle było możliwe.
 
W przypadku tego typu niepełnosprawności każdy ruch jest wyzwaniem i niesie z sobą niesamowity wysiłek połączony z bólem, który trzeba pokonać. – Problemem – opowiada Jan  Wojtaszek - jest nawet pochylenie się i podniesienie z ziemi ołówka, który wypadł z ręki.
 
Zawsze miał wsparcie w pracownikach stanowiących trzon firmy. - Kiedy straciłem nogę, stali przed szpitalem i płakali. To też był dla mnie znak, że nie mogę ich zostawić – opowiada. Reakcje inwestorów bywają różne: jedni, widząc człowieka bez nogi, poruszającego się o lasce, widzą w nim hochsztaplera, który chce wyłudzić pieniądze. Kiedyś właścicielka domu sąsiadującego z tym, w którym akurat jego firma prowadziła prace, wzięła go za żebraka, gdy zapukał, by podciągnąć od niej prąd. Choć są też i tacy, którzy nie kryją podziwu, że człowiek z taką niepełnosprawnością może podejmować tak trudne zadania.
 
Noga nie odrosła
 
Wojtaszek zdaje sobie sprawę, że niepełnosprawność zawsze będzie nakładała pewne ograniczenia. Ale wiele z nich można by łatwo wyeliminować. - Np. większość hurtowni budowlanych, w których się zaopatruję – podkreśla właściciel „Wojtdachu” - nie ma miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, położonych blisko drzwi wejściowych. Takie miejsca częściej spotyka się przy urzędach, jednak są one zorganizowane niezgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli zaparkuję na takim miejscu, mam problemy z wyjściem z samochodu w protezie, bo jest zbyt mało miejsca, by maksymalnie otworzyć drzwi. Muszę więc odjechać tam, gdzie tego miejsca jest więcej, z reguły na koniec parkingu, a stamtąd z kolei trzeba kawałek podejść. 
Reklama
 
Następna sprawa to ubikacje dla niepełnosprawnych.  Cóż z tego, że znajdują się one w obiektach użyteczności publicznej, skoro – zdaniem Jana Wojtaszka - najczęściej są zamknięte i nie wiadomo, kto ma do nich klucz. 
 
Inny problem to orzecznictwo nie związane z celami leczniczymi. - Urzędnicy i lekarze orzecznicy sprawdzali kilkadziesiąt razy, czy nie stał się cud i czy przypadkiem noga mi nie odrosła. To jakiś inny rodzaj medycyny, którego zadaniem jest chyba upokorzenie człowieka, tym bardziej, że te badania w żaden sposób nie poprawiły jakości mojego życia – mówi rozgoryczony.
 
Pan Jan uważa, że pomoc państwa dla osób niepełnosprawnych w zakresie zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny jest na bardzo niskim poziomie. – Proteza to urządzenie, które się zużywa i po 2-3 latach wymaga wymiany poszczególnych elementów – tłumaczy. - Dla przeciętnego człowieka są to kosmiczne kwoty. Płaciłem i płacę ubezpieczenie, tymczasem na protezę mogę dostać z NFZ 2800 zł, co stanowi zaledwie kilka procent jej wartości (150 tys. zł). Wielu niepełnosprawnych wróciłoby do życia, gdyby dano im sprzęt na przyzwoitym poziomie.
 
Dwa schody to problem
 
„Wojtdach” to nie jest firma dla niepełnosprawnych - jej właściciel stał się taki w wyniku wypadku. Ale firmę mogą założyć także osoby niepełnosprawne. Taką jak choćby Spółdzielnia Socjalna „Ortosport”, która powstała w listopadzie ub.r. w wyniku realizacji projektu unijnego. Trzon jej działalności to remonty i sprzedaż sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Spółdzielnia socjalna łączy cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej i ma umożliwić jej członkom, którymi muszą być przynajmniej w 50 proc. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, powrót do normalnego życia i aktywności na rynku pracy. „Ortosport” tworzy 8 osób, wszyscy niepełnosprawni. Połowa porusza się na wózkach inwalidzkich.
Reklama
 
- Wybraliśmy taki profil działalności, bo są to tematy, z którymi stykamy się na co dzień. Doszliśmy do wniosku, że możemy na tym zarobić. Sami zaopatrujemy się w taki sprzęt, wiemy, jakie są potrzeby rynku, postanowiliśmy więc wykorzystać naszą wiedzę i życiowe doświadczenia – podkreśla wiceprezes „Ortosportu”, Tomasz Surmacz. Od kilkunastu lat porusza się na wózku inwalidzkim, po tym, gdy jako 18-latek skoczył na główkę do wody tak niefortunnie, że doznał paraliżu czterokończynowego, zwanego w języku medycznym tetraplegią.
 
Surmacz przyznaje, że tego typu firma jest uprzywilejowana: dostała dotychczas ok. 140 tys. zł dotacji oraz uzyskała półroczne wsparcie pomostowe na bieżącą działalność. Za pieniądze z dotacji spółdzielcy kupili potrzebne urządzenia i narzędzia, mają w planie kupić samochód. Na razie są jeszcze w okresie rozruchu firmy.
 
Zdaniem Surmacza, najważniejszy problem to likwidacja barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej, która postępuje, ale nie wszędzie. – Wiele spraw można załatwić przez internet czy telefon, ale jeżeli trzeba się wybrać do urzędu, to czasami wiążą się z tym problemy – opowiada wiceprezes „Ortosportu”. - Byłem ostatnio w banku, przed kasą były dwa schody. Dla mnie już taka rzecz stanowi utrudnienie.
 
Na miarę XXI wieku
 
Jan Wojtaszek: - Człowiek zostaje z niepełnosprawnością sam na sam i trzeba to zaakceptować. Jednak – aby podnieść swą jakość życia - osoby niepełnosprawne potrzebują po prostu cywilizacji. Na miarę XXI w.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-10-04 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-10-04
USD 4,8615 -1,20%
EUR 4,8007 -0,55%
CHF 4,9215 -1,19%
GBP 5,5320 +0,30%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.