Opracowanie Angelika Fila
Dodano: 09-04-2018
Organizator Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze podjął decyzję, że krzesła marki Forum Seating, należącej do Grupy Nowy Styl z Podkarpacia wypełnią kolejne trzy stadiony budowane na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.
Stadion Ras Abu Aboud, liczący 40 000 miejsc, Lusail, mieszczący 80 000 kibiców oraz Qatar Foundation, mający pojemność 40 000 osób - to miejsca, na których zainstalowane zostaną krzesła wyprodukowane przez katarskiego partnera Grupy Nowy Styl - firmę Coastal Qatar.
Współpraca Grupy Nowy Styl z firmą z Kataru rozpoczęła się rok temu. Grupa Nowy Styl jest europejskim liderem wyposażenia biur i przestrzeni publicznych. Firma udzieliła katarskiemu producentowi licencji na produkcję krzeseł stadionowych i przekazała technologiczne informacje, wspierając budowę nowoczesnej fabryki, a także na uruchomienie produkcji na Bliskim Wschodzie. Coastal Qatar został wybrany przez organizatorów mistrzostw z Supreme Comitee jako wykonawca 140 tysięcy siedzeń na 3 z 7 stadionów budowanych na Mundial 2022.
W marcu zapadła decyzja o kolejnych budowanych stadionach. Tam także znajdą się modele na licencji marki Forum Seating: Abacus i Omega oraz produkowane w Polsce siedziska premium – Oscar VIP, Abacus Gold i Silver.
Od lewej Jakub Rachfalik i Nishad Azeem Fot. Grupa Nowy Styl
- Trzy kolejne stadiony z naszymi rozwiązaniami to wielki sukces handlowy, ale też potwierdzenie skuteczności współpracy z zespołem Coastal Qatar. Transfer technologii przy wdrożeniu produkcji oraz bieżące wsparcie dla fabryki, zapewniło realizację projektu na światowym poziomie – siedziska produkowane w Katarze spełniają najwyższe standardy jakościowe. Równolegle realizujemy dostawy z fabryk w Polsce, dzięki czemu dotrzymujemy wszystkich terminów inwestycji – mówi Jakub Rachfalik, dyrektor zarządzający marką Forum Seating.
- To sytuacja nieoczywista, biorąc pod uwagę różnice językowe oraz kulturowe w międzynarodowym zespole. Dziś, po roku współpracy, mogę powiedzieć, że rozumiemy się doskonale i z radością przystępujemy do kolejnych wspólnych przedsięwzięć.
- Fakt, że zostaliśmy wybrani do realizacji projektów wyposażenia na 6 z 7 nowych stadionów budowanych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022 roku jest dla nas bezprecedensowym osiągnięciem i potwierdzeniem zaufania do naszego najnowocześniejszego zakładu produkcji krzeseł w Katarze - mówi Nishad Azeem PMP, prezes Coastal Qatar.
– Wsparcie Jakuba i jego zespołu było kluczowe w zdobyciu kompetencji umożliwiających nam realizację tego złożonego projektu. Wierzymy, że źródłem naszej dobrej i przejrzystej współpracy jest wspólna koncentracja na najwyższej jakości i obsłudze klienta – dodaje.
Modułowe rozwiązania
Na stadionach oprócz rozkładanego modelu Abacus, znajdą się też kubełkowe siedziska Omega. Na takim modelu kibicowali goście podczas Mundialu w RPA.
Siedziska Omega zostaną zamontowane bezpośrednio do metalowej konstrukcji, która będzie częścią górnych trybun stadionów Lusail, Qatar Foundation i Ras Abu Aboud. Po zakończeniu mistrzostw mają być zdemontowane i, w całości lub w modułach, tworzyć obiekty dla wydarzeń sportowych w innych lokalizacjach. W ten sposób katarski Supreme Comitee planuje przyczynić się do rozwoju całego kraju, a także wesprzeć rozwój sportu w krajach afrykańskich.
- Ras Abu Aboud (projekt: RFA Fenwick Iribarren Architects) – stadion zwany „kontenerowcem”. Konstrukcja będzie wykonana ze stali, a zaplecze – umieszczone w kontenerach. Niemal cały stadion będzie można zdemontować, a następnie zmontować w całość bądź rozdzielić, aby poszczególne moduły wykorzystać w innych obiektach: mniejszych stadionach, pływalniach, halach czy parkach.
- Qatar Foundation (projekt: RFA Fenwick Iribarren Architects, Astad Project Management) - będzie się mieścił w centrum Education City, w sąsiedztwie katarskich uniwersytetów i ośrodków badawczych. Po mistrzostwach obiekt w wersji pomniejszonej będzie służył uczelniom, a 15 000 miejsc ma być zdemontowanych i przetransportowanych do krajów rozwijających się.
- Lusail (projekt: Foster + Partners, MANICA Arcitecture) to największy i najbardziej prestiżowy ze stadionów: to na nim odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia mistrzostw, a także wielki finał rozgrywek, który będzie obserwować ponad 80 tysięcy kibiców. Budowa stadionu na przedmieściach Dohy przyczynia się do aktywizacji lokalnej gospodarki i rozwoju okolicznej infrastruktury transportowej - już teraz otaczają ją nowopowstałe drogi, trwa budowa linii szybkiej kolei i metra. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2020 roku.
- Cieszymy się, że nasze rozwiązania wpisują się w tak śmiałe projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju i że nasze krzesła ze stadionów w Katarze mają szansę służyć jeszcze dłużej i większemu gronu kibiców w krajach rozwijających się – podkreśla Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl.
W sumie siedziska Forum Seating znajdą się na sześciu stadionach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze. Oprócz wyżej wymienionych, na Al Bayt - 60 000 miejsc, Al Rayyan - 40 000 oraz Al Wakrah - ponad 40 000 miejsc. Nie został jeszcze rozstrzygnięty projekt na ostatni z budowanych stadionów - Al Thumama.
Fot. Grupa Nowy Styl
Dziedzictwo Kataru
Każdy ze stadionów Mundialu 2022 nawiązuje się do elementów kulturowego dziedzictwa, natury i rozwoju Kataru. Koncepcję architektoniczną uzupełniają projekty kolorystycznej aranżacji trybun.
- Przy aranżacji trybun kluczowe jest zrozumienie lokalnych uwarunkowań i stworzenie czegoś wyjątkowego. Dla stadionu Al Wakrah, którego projekt nawiązuje do tradycyjnej łodzi poławiaczy pereł, zaproponowaliśmy trzy motywy kolorystyczne: pierwszy, zielono-niebieski, odwoływał się do natury: lasów namorzynowych i wody morskiej – elementów charakterystycznych dla miasta Al Wakrah. Drugi, brązowo-złoty, łączył motyw łodzi rybackiej z otaczającymi Al Wakrah wydmami – informuje Jakub Rachfalik.
- Ostatecznie wybrany został trzeci projekt, niebiesko-biały, inspirowany ruchem morskich fal, które wyznaczają rytm życia miasta na wybrzeżu – dodaje.
Dla stadionu Al-Rayyan w ostatnich dniach wybrano czerwono-białe siedziska z motywem lwa.
KOMENTARZE
Meble do biura! Po jakie sięgnąć?
Zakładasz własną firmę i jesteś na etapie urządzania biura? Postaraj się...
Joga nad Wisłokiem. Za darmo
W pierwszą niedzielę lipca wystartowała akcja charytatywna "Wakacyjna joga na Bulwarach Rzeszowskich"...
Nowy Styl pretenduje do prestiżowej nagrody
To ogromny sukces Grupy Nowy Styl. Spółka z Krosna będzie reprezentować...
Dobre, bo Podkarpackie. Nasze marki na eksport
Największe regionalne firmy eksportujące swoje produkty lub usługi są powszechnie znane. Wystarczy wymienić nazwę Inglot, Firma Oponiarska Dębica czy Nowy Styl. Ale to są firmy potężne, od lat wysyłające...
Grupa Nowy Styl przejęła szwajcarską firmę SITAG AG
Grupa Nowy Styl podpisała w sierpniu umowę o przejęciu szwajcarskiej firmy SITAG AG - producenta krzeseł i mebli biurowych, posiadającego własną sieć sprzedaży i fabrykę w Szwajcarii...
Podgrzewana płyta i... Wielki remont na Stadionie Miejskim w Rzeszowie
Stadion przy ulicy Hetmańskiej wreszcie się doczekał – od kilkunastu dni trwa na nim remont generalny, który obejmuje między innymi pierwszą w historii...
Hala Uniwersytetu Rzeszowskiego prawie gotowa. W 2021 zawody
Budowa jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac można ocenić na dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Pozostała kwestia kosmetyki, sprzątania i montażu ostatnich elementów –...
Mimo pandemii Rzeszów buduje. A za ile sprzeda?
W maju codziennie ktoś pytał, kiedy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną. Tymczasem obniżki objęły głównie rynek najmu, wielkich obniżek na rynku sprzedaży się nie doczekano. Do września transakcji...
Rekordowy projekt budżetu Rzeszowa 2021 i ważne inwestycje
Aż 1,82 mld zł zamierza wydać Rzeszów w 2021 roku. Budżet miasta, nad którego projektem radni właśnie pracują w komisjach, a który trafi pod obrady rady miasta 15 grudnia...
W Rzeszowie otwarto największy na Podkarpaciu sklep z akwarystyką morską
Przy wejściu wchodzących wita płochliwa ośmiornica, a potem apetyt hobbystów rozbudza wielki, mieszczący 5000 l wody pokazowy zbiornik. W akwariach...
Umowa na kolej gondolową podpisana. Budowa ruszy w tym roku?
Spółka Polskie Koleje Linowe rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Spółka poinformowała w tym tygodniu, że podpisała...
Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!
Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń
Dzień przed końcem 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa
Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska i ma prawie 4 kilometry. Pozwala ominąć centrum Dynowa tym wszystkim kierowcom, którzy...