Reklama

Biznes

Przedsiębiorco dowiedz się, jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy

Materiał Partnera
Dodano: 02.01.2019
43421_savingsv2
Share
Udostępnij

Kiedy prowadzisz jednoosobową firmę i masz problemy finansowe, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości. W ten sposób będzie można spłacić wierzycieli. Jednak obecnie upadłość może ogłosić przedsiębiorca, który jest niewypłacalny, ale za to ma określony majątek, dzięki któremu możliwe będzie spłacenie części długów oraz oczywiście zapłacenie za proces. Sprawdź, w jaki inny sposób sprawić, aby ogłoszenie upadłości stało się możliwe i czym w ogóle jest upadłość przedsiębiorstwa.

Gdzie uzyskać pomoc związaną z ogłoszeniem bankructwa?

Jeśli z góry zdajemy sobie sprawę z tego, że sąd może odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłości firmy, to powinniśmy spróbować również innych rozwiązań. Dzięki firmie wyzerujdlugi.pl można uzyskać niezbędną pomoc oraz informacje związane z bankructwem działalności gospodarczej, jak i konsumenta. W ten sposób możliwe stanie się spłacenie długów i wyjście na prostą. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie mogą spełnić warunków związanych z upadłością firmy, powinny najpierw usunąć ją z CEIDG, a dopiero później, już jako konsument złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Ogłoszenie upadłości jednoosobowej firmy — sytuacje, w których można ją ogłosić

Każdy przedsiębiorca, który musi ogłosić upadłość, powinien przede wszystkim być niewypłacalny. Innym warunkiem jest niepłacenie opłat ponad trzy miesiące. Sąd zwraca również uwagę na to, czy dłużnik posiada co najmniej dwóch wierzycieli. Do tego wszystkiego wysokość długu powinna wynosić co najmniej 10% wartości bilansowej firmy. Niestety wiele działalności nie może spełnić warunku związanego z faktem posiadania takiego majątku, aby możliwe stało się opłacenie procesu i chociaż część długu.

Sąd przyzna status upadłości przedsiębiorstwa, nawet gdy nie zostaną spełnione wszystkie te warunki, ale tylko wtedy, gdy wierzyciele poniosą naprawdę negatywne konsekwencje związane z odrzuceniem wniosku lub też wtedy, gdy niewypłacalność jest trwała.

Kto ma prawo ogłosić upadłość firmy?

Wniosek o upadłość może składać zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, czy też jednostka organizacyjna. Zatem dotyczy to zarówno właścicieli jednoosobowych działalności, dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Do tego upadłość mogą ogłosić osobowe spółki handlowe, czy też spółki partnerskie. Polskie prawo dopuszcza również możliwość złożenia wniosku przez członków zarządu spółek kapitałowych, czy też wspólnicy spółek osobowych, ale też wierzyciele.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości

Przedsiębiorca, który złoży wniosek, może nadal prowadzić firmę, jednak jego majątek zostaje zabezpieczony. Bardzo ważne staje się również systematyczne płacenie naturalnych wydatków, takich jak składki na ZUS oraz oczywiście podatki. Od chwili rozpoczęcia postępowania najważniejsze staje się spłacenie wszystkich wierzycieli poprzez wybranie formy likwidacyjnej lub układowej. W pierwszym przypadku najważniejsze jest bezwzględne uzyskanie dostępu do majątku dłużnika i spłacenie długów, a przy formie układowej dochodzi do kompromisów w postaci utworzenia zasad zwrotu długów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy