Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Marek Goliszewski: przegrana etosu państwa

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 17-05-2013

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
fot. T. Poźniak
Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, spotkał się w Rzeszowie z przedsiębiorcami skupionymi w Rzeszowskiej Loży BCC.  Faktu, że polska gospodarka  spowalnia - jak ładnie określają ekonomiści, albo jest w kryzysie - jak dosadnie mówią inni, nikt już nie kwestionuje. Pytanie, co zrobić, by budżet dla Polski na 2013 rok mógł się obronić.

A liczby są nieubłagane, według danych z Głównego Urzędu Statystycznego ponad 14 proc. Polaków pozostaje bez pracy, planowany przez rząd wzrost gospodarczy na ten rok na poziomie 4 proc., najprawdopodobniej wyniesie ledwie 0,5 proc. Gospodarka ostro wyhamowuje i co dalej?

- My apelujemy do polityków, by spojrzeć prawdzie w oczy - mówił Marek Goliszewski. - W ciągu ostatnich 20 lat Polacy udowodnili, że jesteśmy mądrym, pracowitym, zaradnym i punktualnym narodem, że pijemy dużo mniej niż Rosjanie i niż sądzono w Europie, ale bez poważnych reform, które uzdrowią gospodarkę, nie jesteśmy w stanie rozwijać się w takim tempie jak dotychczas.
Reklama
 
Według Goliszewskiego natychmiastowych reform wymagają: KRUS, do którego co roku dopłacamy 16 mld złotych, ZUS z rocznym deficytem 85 mld zł, system rent i emerytur mundurowych, przywileje górników, system opieki zdrowotnej i opieki socjalnej.
 
Co natomiast proponuje nam Ministerstwo Finansów? Kolejne opodatkowania, m.in. spółek komandytowych, pieniędzy w firmach, które idą na szkolenia pracowników, a za interpretację Ministerstwa Finansów przedsiębiorca ma wkrótce płacić 25 tys. zł. W dodatku tę interpretację może zakwestionować każdy Urząd Skarbowy i jej wartość jest żadna – wyliczał prezes BCC. – Wszystko to może doprowadzić do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, wyprowadzania zarządów firm na Słowację i wzrostu bezrobocia.
 
Przedsiębiorcy w trakcie spotkania wytykali kuriozalne zapisy w ustawie o zamówieniach publicznych, złą działalność sądów oraz agresywne działanie aparatu kontroli, a w Polsce jest ponad 30 instytucji, które mogą sprawdzać przedsiębiorców.

- Liczba urzędników w ostatnich 5 latach wzrosła o 60 tys. Sejm w ostatnich dwóch kadencjach uchwalił 800 nowych ustaw, często jedne przeczą drugim, co niekiedy bywa wykorzystywane przez urzędników – mówił Goliszewski. – A trzeba pamiętać, że w firmie nie może być jednocześnie kilku, a tylko jedna kontrola.
 
Marek Goliszewski nawiązał też do popularnego ostatnio filmu „Układ zamknięty”, który BCC wsparł finansowo i krytycznie ocenił polski wymiar sprawiedliwości.
 
- Zbyt często prokuratorzy celowo „napuszczają” media na konkretne osoby i firmy, a te przedwcześnie ferują wyroki. W sądach wiele tych osób bywa uniewinnianych, ale zanim to nastąpi, w ciągu kilku lat procesu przedsiębiorca traci majątek, dobre imię, nierzadko zdrowie i rodzinę. Co mogę dodać na pociesznie- zastanawiał się Marek Goliszewski. – Chyba to, że według badań CBOS-u aż 45 proc. Polaków uznaje działanie przedsiębiorców za pozytywne, a tylko 28 proc. pytanych jako pozytywną ocenia pracę przedstawicieli związków zawodowych.
Reklama
 
 

 
Aneta Gieroń: Wysiadł Pan w piątek w Rzeszowie z samolotu i jakie miasto Pan zastał?
 
Marek Goliszewski: Nie było mnie tu ponad 8 lat i dużo się zmieniło. Dziś to już nie jest prowincjonalna mieścina, ale miasto europejskie z własnym lotniskiem, czyste, zadbane, nowoczesne i tradycyjne jednocześnie. Widać, że umiało skorzystać z unijnych dotacji. Jest dobrym przykładem i potwierdzeniem słów - Polak potrafi.
 
Prezydent RP, Bronisław Komorowski, który dzień przed Panem, w czwartek odwiedził Rzeszów, mówił podobnie. Więcej, wszystko widział w superlatywach: Rzeszów, Podkarpacie, polską gospodarkę, jego zdaniem największym problemem… jest nasze malkontenctwo, bo nie potrafimy się cieszyć z tego, co mamy. I nie wiem, czy Pan Prezydent żyje w tym samym kraju, co reszta Polaków, która dostrzega masowo bankrutujące firmy, gigantyczne bezrobocie i jeszcze większą dziurę budżetową. W gospodarce jest tak źle, jak jeszcze nie było. Czy władza jest tak daleko od racjonalnej oceny rzeczywistości, czy to jest hipokryzja w ocenianiu rzeczywistości?
 
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Prezydent jest na wierzchołku struktury państwowej i pewne rzeczy widzi inaczej niż my.
 
Może chce widzieć inaczej, bo tak jest wygodniej…
 
Na pewno częściowo chce widzieć inaczej, choćby dlatego, że słowa prezydenta są „obserwowane” przez ogólnopolską, europejską, nawet światową opinię publiczną. On nie bardzo może i chce krytykować to, co dzieje się w naszym kraju, wskazywać mankamenty – to mogłoby zostać odebrane z niekorzyścią dla naszego kraju zagranicą, a przecież mamy z Europa i światem różnego rodzaju związki gospodarcze i zarabiamy na nich pieniądze.
Reklama
 
Trudno się nie zgodzić z Pana stwierdzeniem, że w Polsce punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Od lat, bez względu na to, które ugrupowania polityczne sprawują władzę, pewne grupy obywateli mają się znakomicie. Od lat nie doczekaliśmy się reformy KRUS-u, emerytur mundurowych, górniczych przywilejów. Dlaczego?

Bo partie chcą utrzymać władzę. KRUS jest dobrym przykładem, jak chęć posiadania władzy przysłania potrzebę przeprowadzenia reform. To kuriozalny twór na utrzymaniu nas wszystkich, tym bardziej niesprawiedliwy, że rolnicy są największymi beneficjentami funduszy europejskich. Brak wspomnianych reform oznacza niechęć polityków do dotykania tych ludzi, których jest kilka milionów, a którzy są przecież wyborcami. Politycy kierują się nie interesem państwa, ale interesem politycznym. Dobro gospodarki i dobrobyt większości obywateli w dłuższej perspektywie czasowej, ma dla nich drugorzędne znaczenia. Brakuje nam etosu państwowości, zastąpili go polityczni technokraci, którzy mają na względzie zdobycie i utrzymanie władzy.
 
Co się musi zdarzyć, by nastąpiły gruntowne zmiany?
 
Politycy przeprowadzają pewne zmiany, choćby reforma emerytur pomostowych przyniosła wymierne korzyści, ale wszystko są to niewystarczające zmiany. Niewykluczone, że przy takim spadku gospodarczym jak mamy i możemy mieć w kolejnych miesiącach, ludzie będą tak zdesperowani, że masowo wyjdą na ulice – to może zmusić polityków do diametralnych cięć.

Sądzi Pan, że obecny rząd zdobędzie się jeszcze na jakiekolwiek radykalne reformy?
 
Moim zdaniem, nie powinniśmy na to liczyć.
 
A jest jakakolwiek w Polsce partia polityczna, która po wygranych wyborach, zdecydowałaby się na faktyczne reformy?
 
To musiałby być ekipa, nierealna w naszym systemie politycznym, czyli rząd ekspertów, którym nie zależałoby na utrzymaniu władzy, kurczowym trzymaniu się sekretariatów, służbowych samochodów i opłacanych przez państwo wyjazdów zagranicznych, ale którzy autentycznie chcieliby coś zrobić.  W Stanach Zjednoczonych do polityki idą zwykle ludzie dojrzali, którzy mają spore pieniądze i nie potrzebują od państwa niczego. Dlatego mogą pracować praktycznie za darmo, wszystko już mają i to w milionach, a jednocześnie mają chęć i ambicję, by coś po sobie pozostawić, co ulepszy państwo.
Reklama

W Polsce takie recepty też właściwie mamy gotowe….
 
Tak. Jest „Polska 2030” autorstwa Michała Boniego i prognoza rozwoju Polski opracowana przez prof. Michała Kleibera. Tam wszystko jest napisane i wyjaśnione, co trzeba zrobić, by zreformować Polskę, ale politycy nie chcą tego zrobić.
 
Prof. Zbigniew Bochniarz, który na stałe mieszka w Seattle w Stanach Zjednoczonych i opowiada o stanie Waszyngton, który w ciągu najbliższych kilku lat zamierza być najbardziej innowacyjny na świecie, podkreśla, jak Amerykanie dużo robią, by wspierać przedsiębiorczość i usuwać buble prawne. Tak robi duży, bogaty i nowoczesny kraj. A Polska, co robi dla wspierania przedsiębiorczości?
 
Niewiele, niestety.  Mamy źle tworzone prawo, luki prawne, zbyt dużą administrację i źle funkcjonujące sądy, które wyroki uniewinniające wydają zwykle wtedy, kiedy firma doprowadzona jest już do bankructwa. Sami Polacy są po części nacją malkontentów i nie lubimy, gdy ktoś sobie lepiej radzi od nas, jeździ lepszym samochodem, lepiej mu się wiedzie. Doszukujemy się w tym złodziejstwa, zamiast pracowitości. Tę naszą przedsiębiorczość nierzadko wykorzystują inne kraje, w których pracują polscy emigranci, albo międzynarodowe korporacje, w których bardzo twórczy Polacy szybko zyskują uznanie.
 
To już jasne stają się ambicje wielu młodych Polaków, którzy marzą nie o zakładaniu własnych firm, ale o pracy w urzędzie. Tym sposobem tylko w Rzeszowie mamy Urząd Marszałkowski, w którym zatrudnionych jest ponad 900 osób, Urząd Wojewódzki z ponad 600 pracownikami i Urząd Miasta z prawie 500 zatrudnionymi. O innych urzędach już nie wspominając.

W ciągu ostatnich 5 lat w Polsce zatrudniono 60 tys. nowych urzędników. Wymyślane są bzdurne przepisy, które kontroluje armia urzędników i koło absurdu się zamyka. Wielu młodych ludzi być może obejrzało głośny film „Układ zamknięty” i dochodzi do wniosku, że po co otwierać firmę, skoro przyjdzie urzędnik, albo prokurator i zniszczy biznes, a właściciela wsadzi do więzienia. Lepiej robić karierę urzędnika albo prokuratora. Dramat po prostu. 
Reklama
 
Smutne to życie przeciętnego Polaka.

Na pewno bardzo różne. Ciągle mamy dużo niższe płace w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, ale nie możemy nie dostrzegać, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił w Polsce faktyczny wzrost poziomu życia.
 
Od 2008 roku ciągle jesteśmy w różnych stanach kryzysu. Na jakim etapie kryzysu jesteśmy obecnie i jakie perspektywy przed nami?
 
Sądzę, że na razie jesteśmy w fazie spowolnienia i może być jeszcze gorzej, ale może być i lepiej.
 
Kiedy może być lepiej?
 
Gdy rząd przeprowadzi reformy związane z KRUS-em, Funduszem Ubezpieczeń Społecznych, ZUS-em i wymiarem sprawiedliwości.
 
Jest taka wola wśród rządzących?

Wola jest, ale nie ma sił i odwagi. Koniec roku może być gorszy niż początek 2013 roku w finansach państwa. Ale jeśli rząd będzie konsekwentny w realizacji reform, to da sygnał dla przedsiębiorców, którzy w tej chwili nie inwestują, a pieniądze trzymają w bankach, że jest zielone światło dla przedsiębiorczości. Wtedy biznes znów zacznie zwiększać zatrudnienie, wzrosną pensje, a co za tym idzie popyt i produkcja, a to napędzi koniunkturę. Pozostaje tylko pytanie do premiera Tuska: Co Pan zamierza zrobić?
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-08 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.