Reklama

Biznes

Edukacja i praca – to się opłaca! Targi Edukacyjne i Pracy w Jasionce

Natalia Chrapek
Dodano: 16.02.2020
49706_zdj
Share
Udostępnij
Ponad stu wystawców i tysiące zwiedzających, którzy stoją przed trudnym wyborem studiów lub po prostu szukają wymarzonego etatu. Do tego porady psychologów, rozmowy kwalifikacyjne, prezentacje, kiermasz książek za złotówkę oraz interesujące wykłady i tzw. „lekcje inne niż zwykle”. Tak będą wyglądały XV Podkarpackie Targi Edukacyjne i towarzyszące im XIII Europejskie Targi Pracy, które odbędą się 25 i 26 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arenie w Jasionce. Wstęp na wydarzenie od godz. 9.00 do godz. 14.00 jest bezpłatny.  
 
Europejskie Targi Pracy i Podkarpackie Targi Edukacyjne to największe tego typu imprezy w Polsce południowo-wschodniej, każdorazowo ściągające na stoiska wystawców tysiące zwiedzających. Organizatorem wydarzeń są: MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie, najstarszy i najbardziej doświadczony na rynku podkarpackim operator targowy oraz Sagier Sp. z o.o.  
 
Zawodowcy na start
 
25 i 26 lutego (wtorek, środa) od godz. 9.00 do godz. 14.00 w G2A Arenie w Jasionce swoją ofertę zaprezentuje ponad stu wystawców, w tym potencjalni pracodawcy oraz przedstawiciele uczelni wyższych, którzy przygotowują się do rekrutacji studentów w swoich publicznych bądź prywatnych placówkach. Mowa m.in. o: Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Krakowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Rzeszowskim, Politechnice Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Obok wspomnianych, pojawią się też uniwersytety zza granicy: University College of Northern Denmark, Copenhagen Business Academy i Aarhus University, Faculty of Arts. Wszystkie będą chciały skupić na sobie uwagę tegorocznych maturzystów, chociaż wśród odwiedzających XV Podkarpackie Targi Edukacyjne nie zabraknie też takich, którzy z wyborem dalszej drogi kształcenia mają jeszcze czas. – Dla jednych i drugich to doskonała okazja, aby poznać, a nierzadko wybrać swoją przyszłą uczelnię – mówi Karolina Puc, menadżer projektu MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie. 
 
 
W ramach wydarzenia organizatorzy zaplanowali konsultacje z doradcami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie, którzy pomogą wszystkim niezdecydowanym w określeniu preferencji i zainteresowań zawodowych, wyborze uczelni, a także kierunku kształcenia. Dla entuzjastów dobrej lektury też się coś znajdzie. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizuje kiermasz książek, na który w tym roku przeznaczy blisko 3 tysiące egzemplarzy dla młodzieży, uczniów, studentów, dorosłych oraz dzieci. Na czytelników będą czekać: poradniki, opracowania literackie, biografie, a także literatura piękna. Niektóre pozycje tylko za symboliczną złotówkę. A jak książki, to i lekcje, tym razem inne niż zwykle. Profesorowie wyższych uczelni z Rzeszowa zagwarantują chętnym namiastkę „uczelnianej codzienności”. Będą więc intrygujące laboratoria kryminalistyczne i całe mnóstwo interesujących wykładów, trwających ok. 45 minut. „Jak dobrze prezentować się przed kamerą i mikrofonem?”, „Zawody, których nie zastąpią roboty. Co studiować, aby pracować?” czy „Negocjacje – transformacja konfliktu w twórcze rozwiązanie” to tylko kilka z nich. Do tego trzeba jeszcze dołożyć liczne warsztaty dotyczące chociażby kariery międzynarodowej. 
 
Bilety do kina ze zniżką
 
W trakcie targów uczniowie będą mogli kupić w promocyjnej cenie bilety do kina Helios – 13 zł na filmy w technologii 2D, natomiast wejściówki na seanse trójwymiarowe kosztować będą 16 zł (bilet + udostępnienie okularów).  Wstęp dla nauczycieli – bezpłatny. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest zgłoszenie grupy na wybrany seans z bieżącej oferty kina HELIOS (tel. 722 382 336), oraz podbicie delegacji w biurze organizatora targów podczas trwania imprezy. W przypadku nauczycieli wystarczy potwierdzenie uczestnictwa w imprezie. 
 
Edukacja i praca kluczem do kariery
 
Dla młodych ludzi poszukujących zatrudnienia, liczą się nie tylko pieniądze, ale też możliwość rozwoju zawodowego i inne benefity, jak chociażby świąteczne bony czy pakiety specjalne. O swoich wzajemnych oczekiwaniach pracodawcy i pracownicy porozmawiają na XIII Europejskich Targach Pracy, które będą towarzyszyć w tych samych dniach XV Podkarpackim Targom Edukacyjnym. To dla młodzieży doskonała okazja, aby złożyć dokumenty aplikacyjne, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i skorzystać z licznych porad  profesjonalistów, a także zapoznać się z kilkudziesięcioma pracodawcami z różnych branż, którzy mają do zaoferowania setki wakatów i prawie tyle samo atrakcyjnych propozycji staży i praktyk, także tych zagranicznych. Wszystko w jednym miejscu i czasie. 
 
Podobnie, jak w przypadku Targów Edukacyjnych – od godz. 9.00 do godz. 14.00 zaprezentują się wystawcy głównie z branży informatycznej, lotniczej, produkcyjnej, motoryzacyjnej, spożywczej, doradczej, bankowej, budowlanej i consultingowej. Będą firmy nie tylko z Podkarpacia, ale też z Warszawy, Wrocławia, Krakowa  oraz zagraniczne spółki, m.in. z Niemiec.
 
 
Organizatorzy radzą, by na targi zabrać ze sobą CV w kilku egzemplarzach i zostawić je na stoiskach, które nas najbardziej interesują. A tych będzie sporo. Na przyszłych pracowników czekać będą osoby rekrutujące m.in. z Lufthansy, LOT AMS czy Deloitte. Obok nich pojawią się też agencje oferujące legalne zatrudnienie na zagranicznych rynkach, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Zimowe targi pracy w Rzeszowie to również okazja do wzięcia udziału w interesujących warsztatach i prezentacjach. 
 
 – Europejskie Targi Pracy wyróżnia oferta przyciągająca zarówno młodych absolwentów szkół, jak również osoby zatrudnione, z doświadczeniem, które chciałyby zmienić pracę. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, co korzystnie wpływa na frekwencję – podkreśla  Karolina Puc.
  
– W jednym miejscu będzie można wypełnić dokumenty aplikacyjne oraz złożyć je bezpośrednio u pracodawców, a także odbyć rozmowy kwalifikacyjne z krajowymi oraz zagranicznymi przedsiębiorcami i zdobyć w ten sposób pewne, legalne zatrudnienie w krajach unijnych. Dla firm jest to także okazja, by zbudować bazę potencjalnych pracowników – dodaje.
 
Postaw na rozwój – zwiększ możliwości!
 
W trakcie trwania Targów Pracy, organizatorzy zaskoczą z pewnością oryginalnymi prezentacjami, które mają pomóc młodym ludziom w ukierunkowaniu swojej kariery zawodowej. A doradzać będą m.in.: przedstawiciele z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, a także reprezentanci Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Każdy ze zwiedzających będzie mógł uczestniczyć w następujących wykładach tematycznych: „Wolontariat kluczem do kariery”, „Mechanik Lotniczy poszukiwany! Perspektywy rozwoju branży MRO w województwie podkarpackim”, „Uczelnia wysokich lotów”, „Poznaj siebie, wybierz zawód” czy  „Zintegrowany System Kwalifikacji − nowe podejście do edukacji, kwalifikacji, rynku pracy”.
 
Więcej informacji o XV Podkarpackich Targach Edukacyjnych oraz XIII Europejskich Targach Pracy na stronie internetowej organizatora. Tutaj można znaleźć również szczegółowy program warsztatów, „lekcji innych niż zwykle”, wykładów oraz prezentacji. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy