Reklama

Biznes

Do środy potrwają Targi Edukacyjne. Uczelnie czekają na studentów

Natalia Chrapek
Dodano: 25.02.2020
49765_zdj
Share
Udostępnij
Prawie stu wystawców i tysiące młodych zwiedzających, którzy stoją przed trudnym wyborem wymarzonych studiów. Do tego porady psychologów, kiermasz książek za złotówkę oraz interesujące wykłady i tzw. „lekcje inne niż zwykle”. XV Podkarpackie Targi Edukacyjne przyciągnęły we wtorek do G2A Areny w Jasionce tysiące zwiedzających. W środę, 26 lutego, drugi dzień imprezy i kolejna porcja inspirujących ofert. Wstęp wolny – od godz. 9.00 do godz. 14. 
 
We wtorek, 25 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arenie w Jasionce swoją ofertę zaprezentowało ponad stu wystawców, w tym głownie przedstawiciele uczelni wyższych, którzy przygotowują się do rekrutacji studentów w swoich publicznych bądź prywatnych placówkach. Byli więc reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Krakowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wszyscy dwoili się i troili, aby skupić na sobie uwagę  tegorocznych maturzystów. Sterowali robotami, częstowali wypiekami i cukierkami, zaskakiwali pokazami chemicznymi czy intrygowali laboratoriami kryminalistycznymi lub bezzałogowymi statkami powietrznymi. Towarzyszyły im szkoły policealne, wydawcy edukacyjni, producenci pomocy naukowych oraz doradcy zawodowi, a także edukacyjne portale internetowe.

– Na Targach w Rzeszowie jesteśmy po raz kolejny i zawsze chętnie tu wracamy. Widzimy, że maturzyści z Podkarpacia interesują się kierunkami, jakie oferuje nasza uczelnia, m.in. prawem i psychologią. A z roku na rok jest ich coraz więcej – mówiła Justyna Staniszewska z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. 
 
Szerokie perspektywy
 
Do swojej uczelni przekonywali również przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, wchodzącej w skład Sił Powietrznych i kształcącej żołnierzy zawodowych oraz kandydatów na żołnierzy zawodowych dla potrzeb polskich Sił Zbrojnych oraz personel lotniczy dla służb cywilnych. – Przyjechaliśmy do Rzeszowa po to, aby wytłumaczyć maturzystom, że to wyjątkowa, prestiżowa uczelnia z wielkimi tradycjami, do której, wbrew pozorom, nie jest tak ciężko się dostać. Wystarczy zaangażowanie i samozaparcie – tłumaczył Adam Bierzyński z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, i dodawał:  
 
– Życie młodego człowieka, który do nas trafia zmienia się o 180 stopni, bo kształci się w zawodzie niezwykle oryginalnym i prestiżowym – jedynym w swoim rodzaju. Każdy student naszej uczelni ma na starcie zapewnioną pracę – kwitował. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Obok wspomnianych uczeni, pojawiły się też uniwersytety zza granicy: University College of Northern Denmark, Copenhagen Business Academy i Aarhus University, Faculty of Arts. 
 
W ramach wydarzenia organizatorzy zaplanowali konsultacje z doradcami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie, którzy pomagali wszystkim niezdecydowanym w określeniu preferencji i zainteresowań zawodowych, wyborze uczelni, a także kierunku kształcenia. 

– Przyszedłem tutaj z kolegami, bo chciałbym się dowiedzieć, jaki kierunek studiów okaże się dla mnie najlepszy. Jestem uczniem trzeciej klasy liceum i przymierzam się właśnie do wyboru wymarzonych studiów. Mam nadzieje, że eksperci pomogą mi wybrać kierunki, które będą przyszłościowe – podkreślał Hubert spod Rzeszowa. 
 
– Ja jestem doskonałym przykładem, że studia wszechstronnie rozwijają i zapewniają szerokie perspektywy – opowiadał Dariusz Cherjan, student Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Gdy podjąłem naukę,  zacząłem dowiadywać się o różnych organizacjach studenckich. I tym oto sposobem, począwszy od Akademickiego Związku Sportowego wylądowałem w senatach, parlamentach i biurach promocji. Wystarczy tylko chcieć i trochę poszukać!
 
XV Podkarpackie Targi Edukacyjne skierowane są również do osób, które z wyborem dalszej drogi kształcenia mają jeszcze czas. Dla jednych i drugich to doskonała okazja, aby poznać, a nierzadko wybrać swoją przyszłą uczelnię. 
 
Książki za złotówkę
 
Dla entuzjastów dobrej lektury też się coś znalazło. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała kiermasz książek, na który w tym roku przeznaczyła 4 tysiące egzemplarzy dla młodzieży, uczniów, studentów, dorosłych oraz dzieci. Na czytelników czekały: poradniki, opracowania literackie, biografie, encyklopedie, a także literatura piękna. Większość pozycji tylko za symboliczną złotówkę.
 
– Dzięki takim akcjom dajemy tym książkom drugie życie – podkreślała Katarzyna Błajdo, specjalista ds. promocji  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
A jak książki, to i lekcje, tym razem inne niż zwykle. Profesorowie wyższych uczelni z Rzeszowa zagwarantowali chętnym namiastkę „uczelnianej codzienności”. Były więc intrygujące laboratoria kryminalistyczne i całe mnóstwo interesujących wykładów, trwających ok. 45 minut. „Jak dobrze prezentować się przed kamerą i mikrofonem?”, „Zawody, których nie zastąpią roboty. Co studiować, aby pracować?” czy „Negocjacje – transformacja konfliktu w twórcze rozwiązanie” to tylko kilka z nich. 
 
Organizatorem wydarzenia są: MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie, najstarszy i najbardziej doświadczony na rynku podkarpackim operator targowy oraz Sagier Sp. z o.o.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy