Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Motoryzacja wyhamowuje. Pracownicy odsyłani do domów

A A A
Alina Bosak

Dodano: 20-03-2020

Ryszard Jania, prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. Fot. Tadeusz Poźniak

Ryszard Jania, prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. Fot. Tadeusz Poźniak

Koronawirus uderza w kolejne gałęzie gospodarki. W tym tygodniu produkcję wstrzymały prawie wszystkie europejskie fabryki samochodów. To oznacza zatrzymanie zamówień od całej sieci poddostawców, także z Podkarpacia. Podkarpacka „dolina motoryzacyjna” zatrudnia ok. 20 tysięcy osób. Tysiące pracowników właśnie odsyła do domu. Na razie na dwa tygodnie. 
 
Decyzje o całkowitym lub częściowym wstrzymywaniu produkcji w podkarpackich firmach motoryzacyjnych zaczęły zapadać od wtorku, 17 marca, w ślad za komunikatami kolejnych producentów samochodów. Volkswagen, Fiat Chrysler, Opel, Renault, Toyota, Porsche, Daimler, Scania, MAN, BMW, Volvo zamknęły zakłady, a to oznacza przerwanie zamówień u poddostawców.
 
18 marca produkcję zaczęło zawieszać „aluminiowe królestwo” w Stalowej Woli – należąca do Amerykanów spółka Superior Industries Production Poland, drugi na świecie co do wielkości dostawca felg aluminiowych do samochodów osobowych. Zarząd firmy poinformował załogę w komunikacie: „Wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem zmusza nas do podejmowania dodatkowych kroków w celu zmniejszenia ryzyka dla Pracowników i naszej działalności. W związku z powyższym zarząd firmy Superior Industries postanowił tymczasowo zawiesić produkcję w pierwszej kolejności na linii nr 1 od dnia 18 marca. Rozpoczynamy od Wydziału Odlewni, a następne będą kolejne wydziały. (…) Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego terminy zawieszenia produkcji na linii nr 2 i nr 3 zostaną podane do wiadomości pracownikom odrębnym komunikatem”.
Reklama
 
Od poniedziałku, 20 marca, produkcję zawiesza na dwa tygodnie, do 3 kwietnia, Firma Oponiarska Dębica. Spółka komunikuje, że możliwe jest przedłużenie przestoju produkcji i wyjaśnia: „Decyzja zarządu spółki została podjęta w trosce o zdrowie pracowników i partnerów biznesowych, w odpowiedzi na szybkie rozprzestrzenianie się COVID-19 i jego negatywny wpływ na popyt rynkowy w Polsce i na rynkach, na których działa kluczowy klient spółki, koncern Goodyear”. Spółka nadal jednak prowadzi dystrybucję i sprzedaż opon.  
 
– Na dziś prawie 100 proc. fabryk produkujących samochody w Europie wstrzymało produkcję na dwa tygodnie. To oznacza zatrzymanie dostaw przynajmniej do 5 kwietnia. Ale niektórzy producenci deklarują, że przestój może być wydłużony o 3-4 tygodnie, do końca kwietnia – mówi Janusz Soboń, prezes Kirchhoff Polska, firmy, która w zakładach w Mielcu, Gliwicach i w Gnieźnie produkuje metalowe i hybrydowe części i zespoły do nadwozia, systemów anty-zderzeniowych, deski rozdzielczej kokpitu i zawieszenia samochodów. Zatrudnia 1800 osób, w samym Mielcu ponad 900. – Na razie nie myślimy o zatrzymaniu całej produkcji. Byłaby to najbardziej dramatyczna decyzja. Ale musimy poważnie ograniczyć działalność. Dostarczamy prosto na linie produkcyjne. Kiedy one stoją, nie mamy dokąd wysyłać naszych elementów. Na szczęście są jeszcze fabryki poza Europą, w Azji i USA, które nie wstrzymały produkcji, więc kilka naszych maszyn wciąż może dla nich produkować. Możemy także stworzyć zapas na magazynie, ale w ograniczonym zakresie.  
 
Przestoju nie planują również należące do japońskiego koncernu fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu i Chmielowie, w których zatrudnionych jest ponad 2000 osób.
Reklama
 
- Musimy jednak dostosować plan produkcji do informacji z rynku. Będziemy zmniejszać i nawet wstrzymywać produkcję na niektórych liniach. To plan krótkookresowy. Tylko na 1-2 tygodnie. I mamy pełną świadomość, że jutro sytuacja może być zupełnie inna – mówi Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland i prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego - klastra, skupiającego podkarpacki przemysł motoryzacyjny. – Wszystkie nasze firmy mają podobną sytuację. Produkujemy w znacznej mierze dla tych samych odbiorców. Podejmujemy podobne działania. Poza biznesem jest jeszcze czynnik społeczny. Po tym, jak zamknięto szkoły i przedszkola, wielu pracowników jest na zasiłkach opiekuńczych. Część przebywa na kwarantannie, inne na zwolnieniach lekarskich. W normalnych warunkach absencja w pracy to ok. 5 proc., teraz mamy 15 proc. Na szczęście ograniczamy produkcję i w tym momencie to nie jest problem.
 
Firmy w różny sposób próbują bronić się przed koronakryzysem. PZL Sędziszów, produkujący filtry do samochodów, właśnie ogłosił, że wdraża produkcję antybakteryjnych maseczek ochronnych z domieszką nano-srebra we współpracy z polskimi szwalniami. 
 
– Na razie producenci informują nas o dość krótkich postojach. 1-2 tygodniowych. Ale możliwych scenariuszy jest wiele. Jeśli zastój potrwa dłużej, odbije się na rynku produktów, kupujących, pracy. Analitycy zapowiadają kryzys. Czy grozi nam recesja? Sytuacja musiałaby potrwać ponad miesiąc – uważa prezes Jania.
 
- Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że czegoś podobnego doświadczyliśmy na Podkarpaciu 30 lat temu – przypomina Janusz Soboń. – Na początku lat 90., po rozpadzie bloku wschodniego, WSK Rzeszów i WSK Mielec z dnia na dzień utraciły wszystkie zamówienia i nagle ludzie stanęli przed perspektywą utraty pracy i źródeł zarobkowania. Dziś sytuacja jest na szczęście o tyle lepsza, że mamy nadzieję na koniec tej sytuacji za 4-6 tygodni. Jak długo możemy przetrwać w takim zastoju? Na razie mogę powiedzieć, że obecnie nie bierzemy pod uwagę redukcji zatrudnienia. Pracownicy mogą skorzystać z urlopów. Mamy też możliwość zatrzymania ich w domu na czas technicznego przestoju, ale wtedy płacimy tylko część wynagrodzenia. Zobaczymy, czy zdołamy skorzystać ze wsparcia państwa. Na razie nie znamy jednak warunków udzielenia pomocy i dopłat do wynagrodzeń.
Reklama
 
- Na razie pakiet antykryzysowy jest opisany dość ogólnie. Przymierzając go do nas, niewiele skorzystamy – uważa prezes Jania. – Należymy do Stowarzyszenia Lewiatan. Tam przygotowaliśmy propozycje dla rządu, wystąpienie do premiera Morawieckiego i minister Emilewicz. Nie wszystkie nasze obszary znalazły się w planowanych działaniach rządu, a inne uwzględniono w ograniczonym zakresie. Odsuwanie obowiązkowych płatności, czy preferencyjne kredyty na pewno firmom pomogą. Pokrycie części pracowniczego wynagrodzenia także jest ważne, z zapowiedzi wynika, że będą mogły na nie liczyć firmy, których sprzedaż spadnie o 25 proc., ale jeszcze nie wiemy, czy będzie nas to dotyczyć.
 
- Chyba nikt nie wie, co będzie dalej – mówi Bartosz Mielecki, dyrektor zarządzający Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. – Ta niepewność dotyczy nie tylko branży motoryzacyjnej, ale wielu dziedzin gospodarki. Z rozmów z naszymi producentami wiem, że są pewni dużych strat. Problemy spowodowane pandemią mają wpływ na każdy proces w zakładach produkcyjnych, począwszy od zagrożonych dostaw, co wiąże się z utrudnieniami w pozyskaniu surowców i usługach transportowych, przez procesy produkcyjne zaburzone wysoką absencją pracowników, objętych albo kwarantanną, albo korzystających z urlopów opiekuńczych na dzieci pozostające w domach, po załamanie zbytu z powodu ucięcia zamówień z zamkniętych fabryk. Przemysł motoryzacyjny ma ok 13 proc. udziału w krajowym eksporcie i znaczny udział w PKB, jego kłopoty odbiją się na całej polskiej gospodarce. Wielodniowe zatrzymanie produkcji to potężny cios. Przykładowo, fabryka Hundaya dziennie wypuszczała z taśmy kilkaset samochodów. Każdy dzień oznacza poważne straty finansowe. 
 
Bartosz Mielecki dodaje, że klienci flotowi i indywidualni mogą z powodu pandemii ograniczać wydatki. Pandemia uderzy w zyskowność wielu firm i będzie oznaczać poszukiwanie oszczędności. 
Reklama
 
Na Podkarpaciu w kilkudziesięciu firmach działających w branży motoryzacyjnej zatrudnionych jest ok. 20 tys. osób. W całej Polsce ta gałąź gospodarki zapewnia pracę 180 tys. ludzi. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-10-25 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-10-25
USD 3,9502 -0,19%
EUR 4,6018 -0,12%
CHF 4,3054 -0,24%
GBP 5,4395 -0,47%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.