Reklama

Biznes

Projekt rzeszowskich architektów na Centrum Wiedzy wśród najlepszych

Redakcja
Dodano: 13.11.2020
52030_architekt
Share
Udostępnij
Wykładowcy kierunku architektura Politechniki Rzeszowskiej dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma wspólnie z architektami z ASA-architekci zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie. Centrum wiedzy ma powstać w ramach rozbudowy kampusu Politechniki Koszalińskiej. Jego główną część ma stanowić uczelniana biblioteka.
 
W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Przewodniczący sądu konkursowego arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski zaznaczył, że „bardzo wiele projektów zaprezentowało ponadprzeciętny wysoki poziom”.
 
 
Projekt rzeszowskich architektów. Fot. Materiały prasowe
 
Organizatorzy konkursu dali uczestnikom możliwość wyboru lokalizacji obiektu na terenie Politechniki Koszalińskiej, zachęcając równocześnie do zaprojektowania w ramach nowego obiektu efektownego eksponatu naukowego – wahadła Foucaulta.
 
 
Projekt rzeszowskich architektów. Fot. Materiały prasowe
 
Jak podkreśla dr inż. arch. Cezary Szpytma: „Wybraliśmy lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu”. „Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni, będący miejscem docelowym miejskich spacerów, tworzący „wzgórze wiedzy” z wnętrzem będącym spójnym przedłużeniem zewnętrznych tarasów. Proponowana koncepcja Cognitarium jest wizją budynku otwartego na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza” – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
 
Projekt rzeszowskich architektów. Fot. Materiały prasowe
 
 
„Zaprojektowany przez nas budynek Cognitarum pozbawiony został cech monumentalnych, lecz dzięki zaproponowanej lokalizacji jest widoczny i staje się subtelną dominantą przestrzenną. Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w naturalny sposób budzącym zainteresowanie” – twierdzą autorzy.
 
 
Projekt rzeszowskich architektów. Fot. Materiały prasowe
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy