Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

VIP Biznes. Marta Półtorak: Zależy mi na rozwoju miejsca, gdzie mieszkam!

A A A
Z Martą Półtorak, prezesem i współwłaścicielką Marma Polskie Folie, zwyciężczynią rankingu VIP-a w kategorii "Biznes", rozmawia Aneta Gieroń

Dodano: 19-11-2017

Marta Półtorak. Fot. Tadeusz Poźniak

Marta Półtorak. Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Marta Półtorak. Fot. Tadeusz Poźniak
Aneta Gieroń: Jak zareagowała Pani na widomość, że uznano Panią za Najbardziej Wpływową w kategorii VIP „BIZNES” 2017?
 
Marta Półtorak: Poczułam zaskoczenie, ale zaraz po nim pojawiło się bardzo miłe uczucie radości, bo magazyn VIP Biznes&Styl obserwuję od wielu lat i cieszy mnie ta statuetka. Zauważanie mojej osoby w trochę innym kontekście, niż chociażby żużlowy, jest bardzo przyjemne i poczułam się wyróżniona.
 
W tym roku Marma Polskie Folie obchodzi już 26. urodziny, a w tym czasie nagród oraz wyróżnień dla firmy było naprawdę dużo. Ta nagroda cieszy trochę inaczej?
 
Aż trudno mi uwierzyć, że ćwierćwiecze istnienia firmy już za nami – czas biegnie stanowczo za szybko i rzeczywiście w tym czasie nagród otrzymaliśmy dużo, ale każda cieszy, choć rzeczywiście trochę inaczej. 
 
Każdy z nas jest odrobinę próżny, a przecież praca jest ważną częścią naszego życia. Pracujemy, bo sprawia nam to przyjemność, chcemy zapewnić byt rodzinie - każdy z innych powodów, ale gdyby gdzieś na końcu nie było celu, do którego zmierzamy, praca sama w sobie nie miałaby sensu. I… jeśli po drodze tej pracy pojawiają się nagrody, na pewno pomagają nam w niej trwać, utwierdzają w przekonaniu, że droga, którą podążamy, jest słuszna. Tym bardziej, że od początku istnienia naszej firmy przestrzegamy żelaznej zasady, jeśli chodzi o nagrody – nie interesują nas splendory, które można sobie w jakiś sposób „kupić”. Natomiast wszystkie wyróżnienia, które podkreślają naszą ciężką pracę, cieszą.
Reklama
 
Czuje się Pani wpływowa w podkarpackim biznesie ( i nie tylko), a przede wszystkim, co dla Pani oznacza bycie wpływowym przedsiębiorcą?
 
Dla mnie bycie w biznesie jest trudną sprawą, gdyż wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jeśli prowadzimy biznes jednoosobowy, on jest trudny i skomplikowany, ale odpowiadamy w nim tylko za siebie.  Gdy wchodzimy na skalę działania, gdzie zatrudnia się kilka tysięcy osób, a w konsekwencji od naszej działalności zależy byt kolejnych kilku tysięcy ludzi, czyli rodzin naszych pracowników, to jest to naprawdę ogromna odpowiedzialność. Odpowiadamy za ludzi, którzy nam zaufali. 
 
Wszelką działalność w sferze publicznej, czy to biznesowej, społecznej, czy politycznej, uważam za zajęcie wymagające od ludzi ogromnej odpowiedzialności i wyobraźni. Dlatego ze smutkiem odnoszę niekiedy wrażenie, że zbyt wiele osób z życia publicznego zbyt często o tym zapomina.
 
Wpływowość równa się odpowiedzialność. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się Pani całą sobą?
 
Zdecydowanie tak. Bo co to oznacza wpływowość? Dla mnie kształtowanie rzeczywistości, tylko skala może być różna. Jedni z nas wpływają na swoją najbliższą rodzinę, a inni na losy wielu osób, którzy są ich pracownikami, czy współpracownikami. Zawsze to jednak wiąże się z odpowiedzialnością. Jednocześnie wpływowość bywa bardzo obciążająca. Mówię to na własnym przykładzie, bo od początku działalności naszej firmy angażowałam się w nią najmocniej, jak potrafiłam i nie ma wątpliwości, że jestem pracoholikiem. Uświadomiłam sobie to już dość dawno i próbuję z tym walczyć.
 
Jednocześnie mam świadomość, że gdybym nie lubiła tego, co robię, nie byłabym w stanie aż tak dużo pracować. Wydaje mi się, że to też cecha wspólna wielu kobiet - jesteśmy nieprawdopodobnie odpowiedzialne i chyba za mało asertywne. 
Reklama
 
Od wielu lat przyznajemy statuetki VIP, ale w kategorii VIP „BIZNES” jest pani pierwszą kobietą, która został uhonorowana, dotychczas zawsze to byli mężczyźni. Jak Pani zadaniem kobiety radzą sobie w biznesie?
 
Kobiety w biznesie i w każdej innej dziedzinie są równie dobre jak mężczyźni. Płeć nie ma tu znaczenia. 
 
Dlaczego więc tak niewiele kobiet jest w biznesie? Dużo pań spotykamy w organizacjach pozarządowych, wśród nauczycieli, pielęgniarek, najkrócej mówiąc na niższych i gorzej płatnych stanowiskach, a już dużo mniej na tych najbardziej wpływowych i eksponowanych.
 
Często uświadamiam to sobie na przykładzie świata nauki, gdzie na poziomie naukowców z tytułem doktora jest jeszcze całkiem dużo kobiet, ale już na poziomie profesorów, rektorów jest ich bardzo niewiele. Uważam, że mają na to wpływ dwa czynniki. Po pierwsze, gdy kobieta ma do wyboru rodzinę, albo karierę naukową, zazwyczaj wybierze rodzinę i mniej już czasu pozostaje jej na pracę zawodową. Dlatego tak ważne jest wparcie dla kobiet, by umożliwić im rozwój zawodowy na każdym etapie życia. Po drugie, wszelkie funkcje menedżerskie wymagają naszej dyspozycyjności, podejmowania decyzji. Nie oznacza to stania przy maszynie całą dobę, ale musimy nieustannie być zaangażowane i zorientowane w działalności firmy. Kobiety przez duże poczucie odpowiedzialności, niekiedy same umniejszają swoją wartość, talenty i możliwości, a tym samy stawiają się na gorszej pozycji w rywalizacji o awans z mężczyzną.
 
W moim przypadku, od zawsze najważniejsze były dla mnie kreacja i wolność, możliwość podejmowania decyzji. I może będzie to dla niektórych zaskoczeniem, ale pieniądze nigdy nie były dla mnie celem. One przychodziły w firmie stopniowo, wraz z rozwojem biznesu, nigdy natomiast w swojej działalności nie nastawialiśmy się tylko na zysk.
Reklama
 
W uzasadnieniu Kapituły, która zdecydowała o przyznaniu Pani statuetki, bardzo mocno podkreślane było coraz większe w ostatnich latach zaangażowanie Marma Polskie Folie w działania związane z rozwojem lokalnej społeczności. Wsparcie dla sportu, kultury, a przede wszystkim próba ożywienia gospodarczego jednych z najbiedniejszych obszarów naszego regionu – Pogórza Dynowskiego, gdzie bardzo mocno wspólnie z mężem działacie na rzecz tworzenia lokalnych, rodzinnych winnic, które stałyby się źródłem dobrobytu dla lokalnych mieszkańców.
 
Bardzo jesteśmy dumni, że na przestrzeni tych ponad dwóch dekad Marma Polskie Folie tak dobrze się rozwinęła, także technologicznie. Mamy pięć zakładów produkcyjnych w Kańczudze, Nowej Dębie, Kędzierzynie - Koźlu, Bielsku – Białej i Wilkowicach, gdzie zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób. I pewnie rzadko o tym mówię, ale ileś produktów, które codziennie większość z nas bierze do ręki, są to produktu w opakowaniach z naszych fabryk. To cieszy, tak samo jak nieustanna możliwość rozwoju. Nasi pracownicy są szkoleni na całym świecie: w Europie, Japonii, w Stanach Zjednoczonych. Na przestrzeni tych lat rozwijała się firma, ale i bogacili się ludzie u nas zatrudnieni. Zależy nam na rozwoju miejsca, skąd pochodzimy i gdzie mieszkamy. 
 
Jednocześnie nigdy nie byłam entuzjastką rozdawania, ale dawania szans i tej filozofii w firmie jesteśmy wierni od lat. Pamiętam, jak kupowaliśmy ziemię w Witryłowie, gdzie dziś jest piękna winnica i inne uprawy. Wiele osób nie mogło się nadziwić, po co w to brniemy, skoro stać nas było na kupno przepięknej winnicy z tradycjami w Toskanii. Bo… ważne jest tworzenie, promowanie dobrych praktyk. Zależy mi na Rzeszowie, Podkarpaciu i tak, czuję się lokalną patriotką, choć wiem, jak to stwierdzenie zostało zbanalizowane w ostatnich latach. Przywiązuję się do miejsc, ludzi i jestem dumna, że pochodzę właśnie z Podkarpacia.
Reklama
 
Ale to taki paradoks, bo będąc młodą dziewczyną byłam przekonana, że wyjadę z Rzeszowa, który wydawał mi się miejscem bez perspektyw. Dziś myślę zupełnie inaczej. Kiedyś uważałam, że nie przebiję głową ściany, a dziś uważam: „The sky’s the limits”. Dlaczego nie?!. Wszędzie można osiągnąć wszystko. 
 
Lubi Pani chwalić się Rzeszowem, Podkarpaciem?
 
Tak i dlatego tak cieszy nas Witryłów na Pogórzu Dynowskim. Wspólnie z mężem lubimy pokonywać przeciwności, lubimy walczyć, udowadniać, że można stworzyć najlepsze rzeczy pod każdą szerokością geograficzną. Wyszliśmy od naszej winnicy, a już robimy wszystko, by całe Pogórze Dynowskie rozwinąć w winiarską krainę. Dziś wielu młodych ludzi stamtąd pracuje za granicą, ale już widzą, że pojawiają się możliwości, że mają ziemie swoich ojców i dziadków, którą warto zagospodarować, bo w dużej grupie szanse na sukces są większe. Że skoro nie opłaca się sadzić ziemniaków, to można zorganizować region słynący z wina i przepięknych terenów przyrodniczych i że opłaca się zakładać tam winnice. Jest wsparcie władz, być może będzie dofinansowanie na sadzonki, my pomagamy w szkoleniach przy wsparciu Piotra Stopczyńskiego, enologa, który doświadczenie zdobywał w Kalifornii, na Uniwersytecie Rzeszowskim można się też dokształcać z enologii na studiach podyplomowych. 
 
Pracowitość, tolerancja i odpowiedzialność - na tym bardzo wiele można zbudować. Dlatego równie dumna jestem z naszego zaangażowania w sport, targi książki, kulturę. Jeśli gdziekolwiek moja osoba może „porwać ludzi”, pomóc w rozwoju przedsięwzięć, które służą rozwojowi Rzeszowa i Podkarpacia, to ja się zawsze w nie chętnie angażuję. 
Reklama
 
Zwycięstwo w rankingu cieszy, ale sama statuetka pewnie zobowiązuje?!
 
Oczywiście… do jeszcze cięższej i lepszej pracy. I może warto pomyśleć, by znów zapoczątkować jakieś działania, które przyniosą wiele dobrego. Wszystkie nagrody cieszą, bo każdy z nas potrzebuje potwierdzenia, że to co robi, ma sens.  Jednocześnie dziś tak dużo w Internecie jest słów złości, zawiści, zazdrości pod adresem tych, którym się udało. Może czas  przekuć to w lepszą sprawę. Umiejmy pochwalić innych.  Izaak Newton powiedział: „Jak jest wola, można usunąć wszystkie przeszkody” i ja w to wierzę. 
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-02 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.