Reklama

Biznes

Największą wartością systemów dronowych nie jest sam dron, a oprogramowanie i stacja dokująca!

Materiał Partnera
Dodano: 31.03.2022
61821_dronehub1-resizer-750
Share
Udostępnij

Coraz więcej polskich firm prywatnych i podmiotów publicznych docenia ogromne możliwości kompleksowych systemów dronowych, w skład których – oprócz samego statku powietrznego – wchodzi także stacja dokująca i oprogramowanie. Dzięki tym rozwiązaniom drony mogą realizować automatyczne misje z minimalnym zaangażowaniem operatora. 


Polski rynek dronów komercyjnych i przemysłowych jeszcze nie jest tak dobrze rozwinięty jak w krajach bogatszych czy bardziej otwartych na innowacje. Wciąż duży odsetek zastosowania dronów w Polsce sprowadza się do celów rozrywkowych lub produkcji zdjęć, filmów czy reklam. Natomiast, jak pokazują przykłady z krajów bardziej rozwiniętych, największą wartość drony wnoszą w sektor przemysłowy i zaawansowanych usług. Zwłaszcza, gdy misje samego statku powietrznego wsparte są odpowiednim oprogramowaniem i stacjami dokującymi

W tworzeniu kompleksowych systemów dronowych umożliwiających uniezależnienie od pracy człowieka, lotu drona i analizy pozyskanych danych, specjalizuje się firma Dronehub. Spółka, której główna siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Dolinie Lotniczej pod Rzeszowem, oferuje rozwiązania autonomiczne – zarówno w odniesieniu do stacji dokującej dla drona, jego misji w powietrzu, jak i dalszej analizy zebranych danych. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo korzystać z pracy specjalistów. To ogromna oszczędność czasu, pieniędzy, wzrost dokładności pomiarów, szybsza analiza otrzymanych wyników, a także dbałość o bezpieczeństwo pracowników i infrastruktury.

Patrząc na szeroki wkład rozwiązań dronowych w optymalizację procesów z zakresu monitoringu i inspekcji, samego drona należy traktować jedynie jako nośnik aparatury pomiarowej, np. czujników czy kamery. Sedno systemów dronowych i automatyzacji procesu tkwi w tym, czego na pierwszy rzut oka nie widać – w odpowiednim wykorzystaniu setek gigabajtów zebranych danych. Dron w ciągu jednego przelotu nad farmą fotowoltaiczną czy zakładem przemysłowym może wykonać kilka tysięcy zdjęć, które następnie należy przejrzeć, wyselekcjonować, przeanalizować i na tej podstawie podjąć dalsze działania. To niezwykle czasochłonne, precyzyjne i narażone na błędy ludzkie zadanie przejmuje właśnie oprogramowanie, takie jak np. Dronehub Unmanned Analytics. Mówiąc więc o komercyjnym wykorzystaniu dronów, należy pamiętać, że nie chodzi o samo wykonanie zdjęć, ale przede wszystkim o ich analizę i rekomendację dalszych działań.
 

W ostatnich kwartałach widać ogromną zmianę ze strony polskich firm prywatnych i publicznych oraz instytucji państwowych w podejściu do dronowych systemów. Coraz więcej podmiotów docenia szeroką funkcjonalność dronów i to, jak autonomiczne statki bezzałogowe – wraz ze stacją dokującą i oprogramowaniem – mogą optymalizować cykliczne zadania. Te, które często wymagają ogromnych nakładów osobowych i finansowych. Przykładem zastosowania rozwiązań firmy Dronehub mogą być usługi związane z ochroną obiektów. Dzięki integracji Dronehub z firmą RCS Engineering — dostawcą rozwiązań teletechnicznych związanych z bezpieczeństwem i ochroną mienia – powstał innowacyjny system monitoringu i zabezpieczeń mienia. System bazuje na detektorach naruszeń, które wzbudzają autonomiczny nalot kontrolny drona, co znacząco poprawia poziom bezpieczeństwa oraz zmniejsza koszt ochrony obiektów. Rozwiązania Dronehub są przeznaczone również do monitoringu, inspekcji i pomiarów w przemyśle oraz dla publicznych służb ratowniczych i bezpieczeństwa.

Dronehub
Jasionka 954E, 36-002
+48 17 770 71 79
contact@dronehub.ai

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy