Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Szerokopasmowy internet skokiem cywilizacyjnym dla Podkarpacia

A A A
Z Krzysztofem Witoniem, prezesem zarządu firmy HAWE S.A., rozmawia Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 28-04-2014

Krzysztof Witoń. Fot. Materiały prasowe

Krzysztof Witoń. Fot. Materiały prasowe

Jaromir Kwiatkowski: Pytanie z pozycji laika: proszę wytłumaczyć słabo zorientowanym w technice, czym jest szerokopasmowy internet.
 
Krzysztof Witoń: Szerokopasmowy internet to współczesne okno na świat. Powiem więcej, dla ludzi młodszych ode mnie to po prostu część rzeczywistości. Dzięki szerokopasmowemu internetowi możemy w pełni korzystać z tego, co daje nam sieć. Mowa tu o bardzo wielu aspektach życia, poczynając od rozrywki, poprzez komunikację, zdrowie, relacje z urzędami, a kończąc na pracy. Oczywiście, internet jest już dostępny praktycznie wszędzie w naszym kraju. Jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy dostępem do internetu a dostępem do szerokopasmowego symetrycznego, stabilnego internetu. Tylko prawdziwy szerokopasmowy internet daje nam możliwość korzystania z aplikacji w chmurze i telekonferencji w wysokiej rozdzielczości – to są elementy, które pozwolą nam na pracę w domu i w niedługiej perspektywie zrównają szanse zawodowe młodego człowieka z Rzeszowa, Przemyśla czy Jasła, z tym z Warszawy. Z drugiej strony dostęp do wysokiej jakości materiałów edukacyjnych to możliwość pracy naukowej na odległość. Szerokopasmowy internet to narzędzie, które daje nieograniczone możliwości. Komisja Europejska, uchwalając w maju 2010 r. Agendę Cyfrową, stwierdziła, że trzeba stworzyć fundamenty rozwoju społecznego i gospodarczego, a to co zostanie na tych fundamentach wybudowane, trudno jest przewidzieć, bo inwencja i wyobraźnia ludzi jest nieograniczona. To właśnie sieć, którą budujemy w województwie podkarpackim, stanowi ten fundament. 
Reklama
 
Przyznam, że przy okazji jest to spełnienie mojego marzenia. Wychowałem się na Podkarpaciu i region ten zawsze będzie w moim sercu. Przez prawie 17 lat mieszkałem w krajach, w których infrastruktura telekomunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta (Niemcy i USA) i w których zapewniała ona stały wzrost cywilizacyjny społeczeństwa. Zawsze marzyłem, że kiedyś w Polsce, a szczególnie w moim rodzinnym regionie, też tak będzie. Moją pasją stało się urzeczywistnianie tego marzenia i dążenie do tego, by Polska mogła stać się w końcu w tej dziedzinie partnerem dla gospodarek państw, w których moje marzenie się ukształtowało. Właśnie teraz to się ziszcza, a fakt, że dzieje się to na Podkarpaciu, stanowi dla mnie dodatkową satysfakcję.
 
Kto będzie korzystał z sieci szerokopasmowego Internetu?
 
Docelowo z sieci szerokopasmowej mają korzystać wszystkie zainteresowane podmioty, mam tu na myśli instytucje publiczne, przedsiębiorstwa oraz użytkowników indywidualnych. Obecnie budowana infrastruktura ma za zadanie doprowadzenie sieci do tzw. punktów dystrybucyjnych. W ramach kontraktu planujemy wybudować około 300 takich miejsc na terenie całego województwa. To właśnie z tych punktów, po oddaniu ich do użytku, sieć szerokopasmowa będzie dystrybuowana na odcinku tzw. ostatniej mili. 
W ramach tego projektu przyjęto model biznesowy tzw. operatora dla operatorów. Oznacza to, że firma, która będzie zarządzała wybudowaną siecią (ORSS – operator), będzie oferowała usługi innym operatorom telekomunikacyjnym: operatorom komórkowym; operatorom stacjonarnym; tzw. ISP, czyli dostawcom Internetu, czy też operatorom telewizji kablowej. Przy wykorzystaniu wybudowanej sieci łatwiej, szybciej i przede wszystkim taniej będzie im dotrzeć do bardzo wielu klientów na terenie województwa.
Reklama
 
Jak budowa systemu szerokopasmowego internetu zmieni Podkarpacie? Czy można mówić o skoku cywilizacyjnym?
 
Skok cywilizacyjny to dobre określenie. Jak już mówiłem, sam pochodzę z Podkarpacia i doskonale widzę, jakie zmiany w regionie zaszły w ostatnim okresie. Duża w tym zasługa ludzi, którzy nie bali się zmian i stali się prawdziwymi liderami i lokomotywami sukcesu w regionie. Do kolejnego skoku potrzebujemy jednak czegoś więcej niż ambitnych osobowości. Wiem to dzięki zrządzeniu losu, które zmusiło mnie do wyjazdu z kraju na kilkanaście lat. To, co zobaczyłem i czego nauczyłem się podczas tułaczki po Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, zmieniło mój sposób rozumienia słowa „rozwój”. Zachodnie społeczeństwa już w latach 90. ubiegłego stulecia z powodzeniem wykorzystywały technologię i wszelkiego rodzaju infrastrukturę teleinformatyczną do rozwijania poszczególnych usług, a nawet całych sektorów gospodarki. W tym jednak czasie Polskę trawiły inne problemy i musieliśmy jako społeczeństwo skupić się na innych priorytetach. W końcu pojawia się realna szansa, żeby to nadrobić. 
 
Dzięki środkom publicznym Podkarpacie ma szansę w ciągu kilku najbliższych lat dokonać kolejnego skoku, tym razem wykorzystując potencjał, jaki tkwi w nowych technologiach. Nie chodzi o to, by dzięki szerokopasmowemu internetowi wszyscy z dnia na dzień stali się wysokiej klasy specjalistami od IT, ale o to, by nadać nowego, szybszego tempa rozwoju całej lokalnej gospodarce. Zmiany dotkną praktycznie każdej sfery naszego życia i z całą stanowczością należy podkreślić, że będą to zmiany na lepsze. Poczynając od dostępu na odległość do instytucji publicznych, zdalnego dostępu do edukacji, usprawnień w istniejących biznesach, kończąc na zupełnie nowych usługach, z których będzie można korzystać wszędzie, ale co ważniejsze, które będzie można też wszędzie  wytwarzać i dystrybuować. To właśnie będzie kolejnym skokiem cywilizacyjnym. Będzie to poprawa jakości życia mieszkańców regionu oraz usunięcie istniejących obecnie barier rozwoju. 
Reklama
 
Moim zdaniem, dając te dwie rzeczy społeczeństwu, dajemy jednocześnie stymulanty do rozwoju, tak społecznego, jak i ekonomicznego, a przede wszystkim uwalniamy innowacyjność lokalną, z której Podkarpacie jest już znane.
 
Na jakim etapie znajduje się realizacja projektu? 
 
Realizacja projektu budowy internetu szerokopasmowego w województwie podkarpackim aktualnie jest na etapie pozyskiwania wszystkich niezbędnych zgód i uzgodnień. Są one niezbędne do przygotowania kompletnych projektów wykonawczych będących podstawą do realizacji prac w terenie. Zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z władzami województwa podkarpackiego, do połowy 2014 roku planujemy oddać 25 proc. gotowych projektów, które umożliwią nam ruszenie z pracami budowlanymi. Cały projekt zakończy się w IV kwartale 2015 roku.

Czy ten termin będzie utrzymany? Pytam o to w kontekście tego, że marszałek Władysław Ortyl przed podpisaniem umowy przyznał, iż działacie pod dużym ciśnieniem terminów i że czeka  wszystkich wyścig z czasem.
 
Rzeczywiście, termin podpisania umowy i zakończenie procedury przetargowej nieco się przeciągnęły, przez co uciekło nam kilka cennych miesięcy, które moglibyśmy spożytkować na prace przygotowawcze. Zgadzam się z marszałkiem Ortylem, że czeka nas wyścig z czasem i jest duża presja terminów. Jednak, moim zdaniem, kluczem do powodzenia tego projektu jest przyjęta formuła partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie wspólnym interesem obu stron jest terminowe ukończenie inwestycji. Posłużę się dobrym przykładem województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie - aby możliwie jak najbardziej skrócić procedury administracyjne - strona publiczna zaangażowała ponad 100 osób, które wspierają projekt. Pełne zaangażowanie wszystkich uczestników tego procesu, czyli nasze jako partnera prywatnego, oraz strony publicznej jako zamawiającego, da mieszkańcom i firmom działającym na terenie Podkarpacia nowoczesną infrastrukturę, która w innych warunkach nie miałaby szansy powstać. Z mojej strony mogę zapewnić, że projekt ten jest traktowany przez nas priorytetowo i dołożymy wszelkich starań, aby jego realizacja stała się początkiem rozwoju Podkarpacia. 
Reklama
 
Jest to pierwsze partnerstwo publiczno-prywatne wdrażane przez samorząd województwa podkarpackiego. Jakie to ma znaczenie dla regionu?
 
Jest to jeden z nielicznych przypadków zastosowania tej formy współpracy. Partnerstwo to przede wszystkim gwarancja racjonalizacji wydatkowania środków publicznych. Znamiennym w tej sytuacji jest fakt, że za środki publiczne zostanie wybudowana infrastruktura, która pozostanie własnością publiczną. Projektantem i wykonawcą zaś jest spółka działająca na zasadach komercyjnych, która jednocześnie po zakończeniu prac budowlanych będzie operatorem wybudowanej infrastruktury. Można zatem powiedzieć, że budujemy coś, na czym będziemy pracować przez kolejnych 35 lat. Nie ma zatem tutaj miejsca na niedoróbki i kompromisy, efektem będzie przekazanie marszałkowi sieci szkieletowej o najwyższych standardach. Co więcej, ponieważ firma, która projektuje i buduje infrastrukturę, będzie następnie budowała na tej infrastrukturze działalność komercyjną, samorząd dostaje gwarancję, że infrastruktura zostanie zaprojektowana nie tylko efektywnie pod względem kosztowym, ale również w sposób optymalny do późniejszego prowadzenia działalności operacyjnej.
 
 
Firma HAWE S.A. stanowi trzon spółki Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, która realizuje projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podkarpackie”, którego celem jest realizacja, utrzymanie i zarządzanie szerokopasmową siecią internetową na Podkarpaciu.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-03 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.