Reklama

Biznes

Czym jest no code i dla kogo jest to przeznaczone?

Materiał Partnera
Dodano: 05.12.2022
69582_zdjecie-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Dożyliśmy czasów, w których każdy może stworzyć dowolne oprogramowanie czy aplikację. Dosłownie każdy – nawet osoby bez jakichkolwiek umiejętności technicznych, programistycznych. Można mieć zerową wiedzę na temat kodowania i stworzyć aplikację, która zaimponuje managerom czy dyrektorom. Dzieje się tak za sprawą innowacyjnych narzędzi no code.

Czym jest no code?

Platformy no code to aplikacje bezkodowe umożliwiające tworzenie aplikacji i programów bez konieczności kodowania. Narzędzia te wyposażone są w wirtualny interfejs, działający na zasadzie „drag and drop”, czyli „przeciągnij i upuść”. Dzięki przesuwaniu poszczególnych elementów i składników możliwe jest tworzenie wielofunkcyjnych aplikacji. Oprogramowania tego typu pozwalają na zniwelowanie kosztów programowania nawet o 80%, a także przyspieszenie kreacji nowych rozwiązań o 60%.

Dla kogo jest no code, a dla kogo low code?

Narzędzia no code zazwyczaj przeznaczone są dla zespołów bez umiejętności programistycznych. Mogą jednak odciążyć także działy IT. Platformy bezkodowe służą najczęściej do tworzenia aplikacji biznesowych do użytku wewnętrznego. Znakomicie nadają się do kreacji programów, które samodzielnie rozwiązują problemy.

Aplikacje low code, czyli tzw. aplikacje niskokodowe, umożliwiają użytkownikom ingerencję w kod. Są bardziej elastyczne od systemów no code, ale wymagają już pewnych umiejętności programistycznych. Z tego rodzaju platform mogą korzystać całe działy IT, usprawniając swoją pracę. Gdy w firmie nie ma zespołu informatyków, przedsiębiorstwa decydują się na powołanie lub zatrudnienie tzw. citizen developera.

Citizen developer od no code i low code

Citizen developer, czyli obywatel programista, to osoba, która zajmuje się w firmie usprawnianiem procesów poprzez tworzenie do nich specjalnych aplikacji. Taki pracownik wykorzystuje narzędzia no code i low code. Citizen developer nie jest programistą i nie musi znać zasad kodowania, jednak podstawowe pojęcie na temat tej dziedziny zawsze jest mile widziane.

Wykorzystanie no code – jakie aplikacje można stworzyć?

Za pomocą platform no code można tworzyć zarówno proste, jak i bardziej złożone aplikacje. Mowa w tym przypadku o rozwiązaniach z systemami kalendarzy, rezerwacji, rejestracji terminów czy synchronizacji z serwisami płatniczymi. Możliwości jest naprawdę wiele i z czasem może pojawić się ich jeszcze więcej, gdyż branża no code bardzo dynamicznie się rozwija.

E-commerce a no code

Dzięki narzędziom no code z powodzeniem można tworzyć zaawansowane sklepy internetowe. Witryny zakupowe projektuje się metodą „drag and drop”. Twórcy mogą kreować własne kategorie, budować bazę produktów, tworzyć galerie zdjęć czy dodawać filtry. Opcji jest znacznie więcej. Dzięki temu każdy z łatwością może zbudować własny i w pełni funkcjonalny e-commerce.

Aplikacje finansowe w no code

Platformy no code umożliwiają tworzenie aplikacji finansowych. Ułatwiają one przebieg procesu zarówno rozliczeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ich ogromną zaletą jest możliwość przyspieszenia codziennie wykonywanych zadań związanych z obsługą dokumentów księgowych.

Komunikacja online dzięki no code

Aplikacje no code pozwalają na kreację autorskich komunikatorów online. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne i poufne przesyłanie informacji między pracownikami, a także osobami spoza organizacji. W tej kategorii za pomocą platform bezkodowych można też zaprojektować oprogramowanie, które sprawdzi się w wielu branżach i umożliwi łatwą pracę z dowolnego miejsca na ziemi.

Wymienione przykłady to tylko nieliczne możliwości kreacji, jakie zapewniają platformy no code. Narzędzia bezkodowe wykorzystuje się także do projektowania aplikacji generujących raporty Bi, pulpitów nawigacyjnych, programów do zarządzania danymi czy rozwiązań do automatyzacji procesów biznesowych. Przy użyciu no code tworzone są aplikacje z ofertami pracy, narzędzia CRM oraz Facility Management czy oprogramowania do zarządzania zespołami i dokumentami.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy