Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Latający samochód "B" ma problem, by wylądować w polskim biznesie

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 02-05-2015

Witold Mielniczek. Fot. Tadeusz Poźniak

Witold Mielniczek. Fot. Tadeusz Poźniak

GALERIA ZDJĘĆ
Fot. Tadeusz Poźniak
Dobre studia skończone w Wielkiej Brytanii, doktorat rozpoczęty na University of Southampton,  zaprojektowanie i stworzenie latającego samochodu "B", który w  "Niezniszczalnych 3" zagrał obok Sylvestra Stallone, wszystko to  w polskich realiach okazało się niewystarczające, by Witold Mielniczek swoją firmę rozwijał w Polsce, w rodzinnym Przemyślu. Pojazdem skonstruowanym przez Polaka interesuje się rząd chiński oraz firmy produkujące dla Wielkiej Brytanii, USA i Izraela, ale on się uparł i przez ostatni rok próbował zainteresować nim polskie ministerstwo obrony narodowej, rodzimy biznes, albo uzyskać unijne dofinansowanie. Bez skutku. Wrócił więc do Wielkiej Brytanii, doskonali projekt i daje sobie czas do końca 2015 roku. Albo uruchomi produkcję w Polsce, albo po 10 latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, osiądzie tam na stałe i da sobie spokój z sentymentalnymi marzeniami o robieniu biznesu w rodzinnym Przemyślu.
Reklama
 
Kontaktowy, konkretny, słowny, pomysłowy, bez cienia polskiego narzekania i kombinatorstwa, może tylko zbyt idealistycznie nastawiony do świata. Ale trudno żeby było inaczej - ostatnich 10 lat, czyli całe dorosłe życie spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie przyjechała jako zwykły chłopak z Polski, a gdzie na każdym kroku obserwuje, jak bardzo premiuje się pracowitość, pomysłowość, kreatywność, jak wspiera przedsiębiorczość i nie ważne, czy jesteś z Wielkiej Brytanii, Laosu, czy z Polski. 
 
- Prawie bez znajomości angielskiego trafiłem do Londynu z pierwszą dużą falą polskiej emigracji w 2004 roku, by szybko się przekonać, dlaczego  większość Polaków świetnie odnajduje się w Wielkiej Brytanii. Przyzwoite zarobki, wsparcie dla studiujących i przedsiębiorczych, to wszystko zachęca do działania i pozwala żyć w miarę spokojnie.
 
Witek Mielniczek pierwsze pieniądze zarabiał w rzeźni, na budowie,  jeździł jako taksówkarz, w końcu przez ponad rok pracował w laboratorium mikrobiologicznym. Spokojna praca z ludźmi z całego świata, ale na dłuższą metę nie dla młodego przemyślanina, który do dziecka pasjonował się rysunkiem i lataniem. 

- Zaryzykowałem i zdałem na Middlesex University, co wcale nie było proste, bo choć dobrze mówiłem po angielsku, z pisaniem i czytaniem miałem spory kłopot. Przesądziło moje portfolio z pracami. Dostałem szansę na rozpoczęcie studiów, a braki językowe miałem nadrobić w ciągu pierwszego półrocza. Skąd pieniądze na czesne? Brytyjski system stypendialny premiuje zdolnych i pracowitych, masz świetne oceny i rokujesz na dobrego podatnika – uczelnia zwalnia cię z czesnego. Middlesex University, to popularna uczelnia artystyczna, gdzie zaczynałem na rysunku, a po półtora roku zostałem przeniesiony na inżynierię - projektowanie i wykonywanie modeli latających, robotów. Tak przez 3 lata oraz rok stażu. Bardzo dużo nauki, ciągłe zajęcia w laboratorium i na moje szczęście miejsce, gdzie zrozumiałem, że to właśnie chcę robić. Rysować, projektować, a potem nadawać modelom "życie". 
Reklama
 
Na zakończenie studiów, które Witek kończy z bardzo dobrym wynikiem, tworzy naziemno-powietrzny system bezzałogowy i ten projekt przynosi mu sporo sławy oraz zainteresowania biznesu. Co roku bowiem w Middlesex University organizowane są międzynarodowe targi, gdzie zjeżdżają przedstawiciele biznesu, począwszy od branży motoryzacyjnej, a na meblarskiej skończywszy i oglądają, jakie  designerski rozwiązania proponują najzdolniejsi studenci. Najciekawsze pomysły są potem wykorzystywane w seryjnej produkcji. 
 
- Wtedy też dostałem propozycję studiów doktoranckich na University of Southampton związanych z projektowaniem systemów bezzałogowych. Prawdziwe wyróżnienie, bo to jeden z najlepszych ośrodków badawczych w Europie – mówi Witek Mielniczek. – Doktorat rozpocząłem, ale przez ostatni rok, gdy próbowałem swoim projektem zainteresować biznes w Polsce, wziąłem urlop i chyba to nie była najlepsza decyzja. 
 
Śmigła w kole latającego auta
 
Po sukcesach latającego samochodu „B” w Wielkiej Brytanii, po tym jak trafił na plan filmowy "Niezniszczalnych 3", gdzie scenarzyści dopisali scenę, gdzie przez kilkanaście sekund "B" jest pokazywany w filmie i po tym, jak cieszył się sporym zainteresowaniem biznesu, młody przemyślanin uwierzył, że ten model jest jego przepustką na powrót do Polski. 
 
 
"B", który już na pierwszy rzut oka, pomijając jego parametry i techniczne osiągi, jest po prostu bardzo ładny, co tylko potwierdza dobrą kreskę młodego przemyślanina, w powietrzu zachowuje się tak samo jak standardowy quadcopter. Na lądzie jak samochód, który posiada napęd na tylną oś. Zasięg do 300 m ograniczają jedynie fale radiowe, jednak łatwo powiększyć go do 1,5 km i więcej. Na lądzie rozpędza się do ok 25-30 km/h, a w powietrzu do około 60 km/h. Dzięki dużej średnicy kół dobrze sobie radzi w terenie.  Obecny model  może być wykorzystywany przez modelarzy i jako zabawka. Wyjątkowość projektu polega na wykorzystaniu śmigła w kole. Witold Mielniczek to rozwiązanie już opatentował w Wielkiej Brytanii, co pozwala mu budować około 6 różnych wersji pojazdu, także modeli ze śmigłami na gąsienicach.
Reklama

- Aplikacja patentowa to długa, skomplikowana i droga historia, ale udało mi się to zrobić dzięki Finansowaniu Społecznościowemu, na którym zebrałem tysiące funtów – opowiada. Założona w Wielkiej Brytanii firma pozwala mu też sprzedawać latające samochody w wersji dla hobbystów, które od kilku miesięcy produkuje w Chinach. Na razie udało się sprzedać ponad 600 sztuk, najwięcej na rynek amerykański i niemiecki.
 
To jednak tymczasowe rozwiązanie. Do końca tego roku Witek planuje, albo uruchomić laboratorium i produkcję latających maszyn w Polsce, a jeśli się nie uda, zamierza na stałe osiąść w Wielkiej Brytanii i tam część udziałów odsprzedać inwestorowi.
 
- Traktuję to jako ostateczność, bo nie chciałbym nigdy stracić kontroli nad projektami, które byłyby produkowane. Chodzi o wykorzystywane materiały i rozwiązania techniczne. Patent chciałbym wykorzystać na trzech rynkach zbytu: zabawki dla dzieci, modele latające dla hobbystów i rynek dronów dla wojska oraz firm zajmujących się chociażby wydobyciem metali.  Największym jednak marzeniem są prace nad latającym samochodem "B" w skali 1:1. Myślę też o zbudowaniu pojazdu podobnego do Curtiss-Wright VZ-7, czyli konstrukcji z 1958 roku, która była nazywana „latającym jeepem". Moja wersja miałaby 8 zamiast 4 wirników, wtedy rozmiar śmigieł i kół mógłby być zredukowany o połowę. Tak, tak, jestem pasjonatem, pracoholikiem i może to mi najbardziej przeszkadza w biznesie?! – mówi Witold Mielniczek.
 
Nie kryje, że bardzo go też zmieniły lata spędzone w Wielkiej Brytanii, gdzie przedsiębiorczość jest premiowana, gdzie reguły gry w biznesie są czytelne, gdzie koszty prowadzenia firmy są dużo niższe niż w Polsce. – Gdy przez ostatni rok spotykałem się na rozmowach biznesowych w Polsce, najbardziej zaskakiwało mnie, że po ustaleniach, otrzymywałem umowę, gdzie nagle okazywało się, że albo mam przekazać ponad 50 proc. udziałów w przedsięwzięciu, albo ktoś za napisanie unijnego projektu chciał ponad 30 proc. zysków ze sprzedaży modeli, mimo że w trakcie negocjacji takie liczby w ogóle nie padały – mówi Witek. – Zniechęca mnie ten brak procedur, jasność działania.
Reklama
 
Przyznaje, że nie czeka już na cud, choć taki po części się zdarzył. Gdy pod koniec 2014 roku rozszerzał swój patent na skalę globalną, dużą sumą pieniędzy wsparł go… przemyski przedsiębiorca. – Dlatego nie chcę tak łatwo się poddać i zrezygnować z Polski. Ciągle jeszcze mam nadzieję, że pod koniec 2015 roku uda mi się zdobyć unijne pieniądze i zainwestować w którejś ze stref ekonomicznych na Podkarpaciu.  2-3 mln zł wystarczyłoby na siedzibę i park maszyn. Co najmniej drugie tyle potrzebne jest do zbudowania prototypu "B" w skali do 1:1, co jest śmiesznie małą kwotą patrząc, ile przemysł motoryzacyjny wydaje na swoje prototypy.  Cóż, nie mam szans równać się z korporacjami, a polskie prawo rodzimej przedsiębiorczości i innowacyjności też nie wspiera. Czasem się śmieję, że jestem ofiarą wszystkich tych informacji w mediach, w których tak dużo mówi się, by Polacy wracali z emigracji do Polski i tutaj działali – gdzie tak dużo się zmieniło i gdzie najbardziej wspiera się przedsiębiorczość i innowacyjność. Bzdura.  Ja w 2014 roku zastałem "pusty" Przemyśl. Większość moich kolegów na stałe wyjechała za granicę i nigdy tu nie wróci. Nieliczni, tacy jak ja, którym marzy się powrót do Polski, zderzają się z biurokracją, prawnym bałaganem, skostniałymi układami i polską mentalnością. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-07-23 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-07-23
USD 3,8851 +0,13%
EUR 4,5747 -0,06%
CHF 4,2208 -0,17%
GBP 5,3349 +0,12%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.