Reklama

Lotnictwo i kosmonautyka - inteligentne specjalizacje Podkarpacia

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 22-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

24 czerwca br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego, zlokalizowanym w sąsiedztwie portu lotniczego w Jasionce, odbędzie się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. To kontynuacja Forum Innowacji (dotychczas, od 2010 r., odbyło się sześć edycji): zachowana zostanie formuła spotkania naukowców, przedsiębiorców, polityków i samorządowców, ale z mocniejszym akcentem na sektor kosmiczny. - Przez te kilka lat podczas Forum Innowacji była prezentowana różna problematyka. Najbardziej "chwytliwa" okazała się tematyka technologii kosmicznych i satelitarnych – tłumaczy Justyna Sokołowska z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

I rzeczywiście, tematyka rzeszowskiego Forum Innowacji już dwukrotnie była poświęcona zagadnieniom związanym z przemysłem kosmicznym i technologiami satelitarnymi. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników, jak i przedstawicieli mediów. Stąd organizatorzy Forum zdecydowali się, by w tym roku drążyć tę tematykę jeszcze głębiej.

Ale ożywione zainteresowanie, jakie wzbudziły tematy związane z przemysłem kosmicznym, to nie jedyny powód powrotu do nich. Ważniejsze jest to, że znaczenie tego sektora w gospodarce rośnie i będzie rosło. - Technologie kosmiczne są kompatybilne z wieloma technologiami, np. lotniczymi, informatycznymi, telekomunikacyjnymi, a więc ich zakres może być analizowany w szerszym ujęciu. Temu właśnie ma służyć Forum Innowacji Sektora Kosmicznego – podkreśla Justyna Sokołowska.

Rzeszów i województwo a sektor kosmiczny

Forum będzie okazją do zaprezentowania województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa oraz ich związków z sektorem kosmicznym. - Lotnictwo i kosmonautyka to są inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego i to właśnie chcemy uwydatnić. Podobnie jak powiązania pomiędzy przemysłem lotniczym a technologiami kosmicznymi – podkreśla Sokołowska. Temu właśnie ma służyć prezentacja Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3), którą przedstawi marszałek województwa Władysław Ortyl, oraz druga, dotycząca wsparcia Rzeszowa dla rozwoju przedsiębiorczości z uwzględnieniem inteligentnych specjalizacji (tę tematykę zaprezentuje prezydent miasta Tadeusz Ferenc).

Podczas Forum zostaną także przedstawione ukraińskie doświadczenia w zakresie budowy sektora kosmicznego. - Ukraina jest pod tym względem bardzo zaawansowana i poszukuje partnerów do współpracy w Europie – wyjaśnia Justyna Sokołowska. - Agencje kosmiczne z Polski i Ukrainy mają podpisane porozumienie o współpracy, powstała również polsko-ukraińska grupa ds. wykorzystania przestrzeni kosmicznej, złożona głównie z naukowców z obu stron. 23 czerwca, czyli dzień przed Forum Innowacji Sektora Kosmicznego, odbędzie się w siedzibie oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie spotkanie członków tej grupy. Korzystając z okazji, chcemy dać naszym ukraińskim kolegom szansę na zaprezentowanie ich dorobku podczas Forum.

Udział w Forum potwierdzili także m.in. przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; wyższych uczelni, w tym Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechnik: Łódzkiej i Rzeszowskiej; Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego; Centrum Nauki Kopernik oraz mediów branżowych.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Forum będą organizowane 25 czerwca br. II Podkarpackie Pokazy Lotnicze „Politechnika Rzeszowska i Przyjaciele Rzeszów-Jasionka 2016”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć również wystawa sprzętu modelarskiego i systemów bezzałogowych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Reklama

Forum Innowacji Sektora Kosmicznego jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Agencji Kosmicznej, Województwa Podkarpackiego, Miasta Rzeszowa i Politechniki Rzeszowskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju.

Jak się zarejestrować

Osoby zainteresowane udziałem w Forum  proszone są o zarejestrowanie się w panelu rejestracyjnym, dostępnym pod adresem: http://www.forum-innowacji.eu/uzytkownicy/13,wydarzenie.html (przy rejestracji należy wybrać wydarzenie: „Forum Innowacji”).

- Chcemy podtrzymać formułę spotkania naukowców, przedsiębiorców, polityków i samorządowców – podkreśla Justyna Sokołowska. I dodaje: - Zauważam, że w ostatnim roku, i bardzo dobrze, przybyło imprez związanych z sektorem kosmicznym w Polsce. Natomiast nie ma takiego wydarzenia, które łączyłoby przedstawicieli nauki, biznesu, polityki i samorządu. Tę lukę chce wypełnić Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. To jest ważne, ponieważ współpraca tych czterech grup da możliwości odniesienia sukcesu w tej dziedzinie.

Program Forum Innowacji Sektora Kosmicznego

Godz. 9-10
- rejestracja uczestników, serwis kawowy

Godz. 10-10.30
- oficjalne otwarcie Forum Innowacji Sektora Kosmicznego
 
Godz. 10.30- 10.50 - Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego „Regionalna Strategia Innowacji
Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3)”

Godz. 10.50-11.10 - Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa „Wsparcie Miasta Rzeszowa dla rozwoju przedsiębiorczości z uwzględnieniem inteligentnych specjalizacji”

Godz. 11.10-11.50 - dr inż. Karol Seweryn, Centrum Badań Kosmicznych PAN „Eksploracja kosmosu w warunkach obniżonej grawitacji – wyzwania robotyki i mechatroniki”  

Godz. 11.50-12.20 - przerwa kawowa

Godz. 12.20-13.40 – Dyskusja panelowa
„Potencjał polskiego sektora lotniczego i jego udział w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej”. Wprowadzenie do dyskusji: Marek Bujny, wiceprezes SGPPL Dolina Lotnicza, wiceprezes Ultratech Sp. z o.o.; moderacja: prof. Zbigniew Kłos, wiceprzewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN; prelegenci: Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej; dr inż. Leszek Loroch, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych, Instytut Lotnictwa; Władysław Skorski, wiceprezes – dyrektor operacyjny PZL „Warszawa Okęcie” S.A.; Marek Bujny, wiceprezes SGPPL Dolina Lotnicza, wiceprezes Ultratech Sp. z o.o.; Janusz Michalcewicz, prezes Zarządu Eurotech Sp. z o.o. Mielec; Paweł Wojtkiewicz, prezes Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego; Zbigniew Burdzy, Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

 Godz. 13.40-14.40 - lunch

 Godz. 14.40-15.00 - Lyubomyr Sabadosh, Prezes Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU) „Ukraiński sektor kosmiczny – osiągnięcia, dobre praktyki, plany na przyszłość”

Godz. 15.00-16.20 - Dyskusja panelowa „Rola edukacji kosmicznej we współczesnym społeczeństwie”. Wprowadzenie i moderacja: dr hab. Marek Moszyński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej; prelegenci: Juliusz Gałkowski, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego; dr hab. inż. Piotr Strzelczyk, kierownik Zakładu Termodynamiki i Mechaniki Płynów, Politechnika Rzeszowska; prof. Grzegorz Granosik, Instytut Automatyki, Politechnika Łódzka; prof. Tadeusz Uhl, Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki, Akademia Górniczo-Hutnicza; Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik; Andrzej Hładij, Space24; dr Krzysztof Kanawka, Prezes Zarządu Blue Dot Solutions Sp. z o. o.

 Godz. 16.20-16.30 - podsumowanie Forum Innowacji Sektora Kosmicznego

 Godz. 16.30-17.00 - serwis kawowy


 

KOMENTARZE

Sukcesy przemyskich ikonopisarzy

Przemyśl ikonami i artystami stoi. Dwoje utalentowanych przemyskich pisarzy ikon ? Timour...

Jadalnia - serce domu

Jadalnia powinna być zaaranżowana z największą starannością. W jadalni spędzamy wiele godzin z rodziną...

Oświetlenie w domu

To w głównej mierze od oświetlenia zależy, jak się czujemy w domu i jak je postrzegamy. Powinno doskonale rozpraszać...

Potencjał gospodarczy Podkarpacia

Rozmowa z Grzegorzem Koszelem, starszym menedżerem w biurze Deloitte w Rzeszowie.

Klaudiusz Angerman - zapomniany obywatel Europy

Historia człowieka, który nie bał się marzyć i umiał planować: np. rurociąg gazowy z Rzeszowa do Lwowa lub międzynarodowe drogi wodne łączące Dniestr i Dunaj z Bałtykiem. Czuł się obywatelem...

zobacz więcej
Reklama

Przejazd nową obwodnicą Dynowa - na razie filmik, otwarcie w listopadzie

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich udostępnił film z przejazdu nową obwodnicą Dynowa. Jej budowa trwała ponad rok, a koszt inwestycji wynosił...

W piątek szósty strajk kobiet w Rzeszowie

W piątek, 30 października, po raz szósty w Rzeszowie demonstranci spotkają się na proteście przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Manifestacje o godz. 17., planowane także w innych miastach województwa...

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego: Wyrok TK naruszył prawo wyboru milionom Polek

We wtorek studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego skomentowali czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym ten uznał, że...

Reklama

Szpital tymczasowy na Podkarpaciu? Powinna wystarczyć istniejąca baza

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy szpital tymczasowych dla chorych na COVID-19. Do końca tygodnia...

Cała S19 już za sześć lat? Raport z budowy od granicy ze Słowacji do Białorusi

S19 będzie kosztować niemal 27 mld zł i umożliwi szybki przejazd między przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy z Barwinkiem...

Szpital tymczasowy na Podkarpaciu wcale nie w halach sportowych

Na Podkarpaciu powstanie szpital tymczasowy, ale nie w hali sportowej, czy widowiskowej, jak spekulowano, tylko w nowej części szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie...

Szklane Lniane z widokiem na Krosno

W Korczynie, na miejscu popularnego zajazdu "U Cześnika", skąd roztacza się piękny widok na Krosno oraz Kotlinę Krośnieńską i Doły Jasielsko-Krośnieńsko-Sanockie powstaje Centrum Konferencyjno-Bankietowe Szklane Lniane...

Miliony złotych dotacji w kredycie na innowacje technologiczne. Jak wziąć?

Miliony złotych dotacji mogą zdobyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach kredytu na innowacje technologiczne. Wnioski o takie wsparcie...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2020-11-23 18:08
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-11-23
USD 3,7616 -0,16%
EUR 4,4680 +0,00%
CHF 4,1307 -0,12%
GBP 5,0273 +0,51%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1835,45 -1,83% [17:56]
 Ropa brent baryłka 45,98 +1,93% [17:56]
 Pallad uncja 2343,80 +0,75% [17:56]
 Platyna uncja 926,20 -2,75% [17:56]
 Srebro uncja 23,59 -2,64% [17:56]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.