Reklama

Edukacja przyszłości na konferencji eLearning Journeys

A A A
Alina Bosak

Dodano: 25-10-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak łatwego dostępu do edukacji. Dzięki e-learningowi możemy uczyć się od najlepszych nauczycieli z najsławniejszych uniwersytetów, a w szkołach proponować uczniom naukę wzbogaconą multimediami, zadania w atrakcyjnej formie i inteligentne narzędzia pracy. – Najważniejsze jednak jest to, że wykorzystanie  nowych technologii, pozwala dobrać metodę nauczania najlepiej odpowiadającą predyspozycjom każdego ucznia z osobna. Tu każdy znajdzie swoją drogę dochodzenia do wiedzy – podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji „eLearning Journeys”, która w środę 25 października br. skupiła w CWK w Jasionce autorytety z całego świata.    

Jaka będzie edukacja przyszłości i jakie systemy, ciekawe rozwiązania oraz innowacje pojawiają się w e-learningu, z którego już korzystają miliony użytkowników, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy? Dlaczego nie powinniśmy się bać nowych technologii w szkole i jak możemy z nich korzystać z pożytkiem dla uczniów i rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy? To najważniejsze tematy międzynarodowej konferencji „eLearnig Journeys”. Zaproszono na nią 28 prelegentów z Polski i zagranicy – praktyków i naukowców, pionierów unikalnych metod edukacyjnych, a wśród słuchaczy byli nauczyciele, dyrektorzy szkół, samorządowcy i lekarze. Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne, dotyczące wykorzystania systemów e-learningowych w szkołach, na uczelniach oraz w medycynie.

- Zastanawiając się nad wykorzystaniem e-learningu w szkołach, nie zapomnijmy, że mowa o dzieciach, które częściej poruszają się w świecie nowych technologii niż my. To one instalowały nam Instagram, Facebook.  Możemy się przy nich czuć  trochę jak dinozaury. Młodzi urodzili się w świecie z Internetem i w konsumowaniu nowych technologii są inni niż my. Już dzieci piszą programy do rozwiązywania zadań matematycznych. 5-latki grają na aplikacjach mobilnych. Wszelka edukacja na temat e-learningu jest ważniejsza dla nas niż dla dzieci. Dzieci już tam są. One już się uczą w Internecie. Musimy do nich dołączyć w tym procesie i zadbać o to, by ta wiedza solidna, oparta na faktach. Musimy pewne rzeczy projektować od zera, aby dostarczyć wartościowe treści, zapewnić bezpieczne korzystanie z Internetu, potęgować potencjał uczniów i studentów – podkreślał podczas sesji otwierającej konferencję Artur Dyro, prezes i założyciel firmy Learnetic S.A. z Gdańska, zajmującej się rozwojem i wdrażaniem technologii wspierających edukację w obszarze technologii mobilnych oraz pomysłodawca i współzałożyciel Young Digital Planet S.A., platformy, która od 25 lat łączy nowe technologię i edukację, działając na ponad 45 rynkach świata.

Fot. Tadeusz Poźniak

Mimo mocno już rozwiniętych systemów e-learningowych i wielu darmowych treści do nauki, większość polskich szkół nie jest zainteresowana ich wykorzystywaniem. Przyczyn jest kilka. Artur Dyro uważa, że dziś trzeba zadbać, by w tej edukacji nauczyciel nie został w tyle.

Reklama

- Dostawcy systemów e-learningowych powinni pomagać i motywować do uczenia się za pomocą nowych technologii – mówił prezes Learnetic. - Moja firma przygotowała szereg różnych treści interaktywnych we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Do matematyki i innych przedmiotów. Opracowaliśmy zadania egzaminacyjne we współpracy z Komisją Egzaminacyjną. Wszystko wspiera proces uczenia się każdego dziecka we własnym tempie. E-learning składa się treści komercyjnych, ale stworzyliśmy też narzędzie do tworzenia treści interaktywnych przez nauczycieli. Powstają znakomite zasoby, z których inni korzystają. Jeden nauczyciel udostępnił coś, z czego korzysta już 9 tys. uczniów. Wymianę danych można poprawić, wykorzystać platformę, na której nauczyciel zadaje zadania, uczniowie rozwiązują, a nauczyciel dostaje raport i analizę z informacją, które  elementy były trudne dla uczniów, komu potrzebna jest jeszcze pomoc, w jakim zakresie, a komu można już zadać trudniejsze zadanie. E-learning wspiera uczenie dzieci z dysfunkcjami. Dla dzieci z dysgrafią opracowaliśmy specjalne pióro, które mierzy nacisk i kąt pisania. Dziecko pracuje nim na tablecie, a nauczyciel otrzymuje analizę tych parametrów i ocenia, jak długo uczeń musi jeszcze ćwiczyć.

Zdaniem Artura Dyro szkoły nie muszą kupować wszystkim dzieciom tabletów. Uczniowie już je mają, wystarczy zaprosić ich z nimi do klasy i umiejętnie wykorzystywać. Nie chodzi o to, by zabić ten cenny kontakt, jaki jest w bezpośrednich relacjach uczeń – nauczyciel, ale usprawniać pracę na lekcji. Zmiany w szkołach są jednak bardzo powolne i zdarza się, nowe technologie wykorzystuje się niewłaściwie. 

O tym, że polską szkołę rewolucja cyfrowa dopiero czeka mówił też Rafał Lew-Starowicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Badania wykonane na zlecenie MEN pokazują, że polscy uczniowie i nauczyciele bardzo często korzystają z komputera i Internetu. 90 proc. – codziennie. Ale najczęściej robią to w domach. A to znaczy, że nie są one postrzegane jako narzędzie wspomagające edukację – stwierdził Lew-Starowicz. – W ministerstwie trwają zaawansowane już prace nad zmianą prawa oświatowego. Będzie ono inaczej traktować kwestię innowacji – innowacja wejdzie w główny nurt nauczania i kształcenia. Do podstawy programowej klas I szkół podstawowych wprowadzona zostanie nauka programowania. We wrześniu ruszył pilotaż. Zdajemy sobie sprawę, że może to budzić pewne obawy, zwłaszcza nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Programowanie kojarzy się z tworzeniem aplikacji i programów komputerowych, ale chcę uspokoić, że zajęcia będą dostosowane do wieku uczniów. Uczyć programowani można poprzez uruchamianie pewnych procesów myślowych. Temu służy np. gra w szachy.

Przedstawiciel ministerstwa nie ukrywał, że aby nowe technologie skutecznie wprowadzać do szkół, trzeba przeszkolić nauczycieli, zaoferować odpowiednie pomoce dydaktyczne, ale i zadbać o właściwą infrastrukturę. Tymczasem badania pokazują, że dostęp szkół do Internetu przedstawia się tragicznie. – Prędkość przesyłu w większości po prostu nie pozwala na korzystanie z e-podręczników i cyfrowych platform. Dlatego wspólnie z ministerstwem cyfryzacji przygotowany plan, zgodnie z którym w ciągu 2 lat  wszystkie szkoły w Polsce mają mieć Internet o prędkości co najmniej 100 MB/sek., a model wzorcowy to 1 GB/sek. Są na ten cel zabezpieczone pieniądze.

Problemy polskich szkół nie zdominowały jednak konferencji, która skupiała się przede wszystkim na zainspirowaniu gości nowymi technologiami i ich przyszłością. O sile e-learningu mówił goszczący po raz pierwszy w Polsce Alan Greenberg, mentor w Microsoft Ventures Accelerator oraz były dyrektor Apple Education w Europie i Azji: - 12 lat temu w Apple zajmowałem się rozwojem iTunes i programu uniwersyteckiego. Zaprosiliśmy wiele uczelni do współpracy i to był początek AppStore. Ta inicjatywa miała wielki wpływ na edukację. Jednym z pierwszych działań było stworzenie na iTunes Otwartego Uniwersytetu. Obecnie uczy się przez tę platformę ponad 9 mln studentów z całego świata. 

Fot. Tadeusz Poźniak

Greenberg podkreślał wartość biznesową inwestycji w e-learning. – Zanotowaliśmy 9 mln pobrań darmowych, a potem 5 mln - odpłatnych. Ten rynek rośnie – mówił i tłumaczył, dlaczego e-learning jest przyszłością edukacji. – W jednej klasie są dzieci o różnych możliwościach, a metody nauczania są uśredniane. To szkodliwe dla uczniów, ponieważ nie ma wyzwań dla dzieci, jest spychanie lub podciąganie do średniej. Dzięki e-learningowi mamy analizę pracy ucznia w czasie rzeczywistym, nie musimy czekać do końca roku, aby zareagować. Możemy to robić od razu. Coś poprawić, wytłumaczyć, zmotywować. W szkole nauczyciel może reagować znacznie szybciej. Nauczyciele mają narzędzia, aby uczyć mądrzej, inteligentniej, lepiej. Nie chcę się wtrącać w to, czego uczą, ale dać innowacje i narzędzia. Czym różni się nauka w świecie cyfrowym od tej w zwykłej klasie? Mamy interakcję 1:1 (uczeń : nauczyciel) oraz 1 z wieloma (ja i milion innych sieci) i w dodatku każdy uczy się w swoim tempie. Niezależnie od tego, jak się uczymy, wszyscy możemy się uczyć.

Konferencję „eLearning Journeys” zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz BLPS Group

KOMENTARZE

Kształcenie w placówkach prywatnych

Wysoki poziom nauczania, indywidualny kontakt nauczyciela z uczniem, nauczanie...

Super Kolos dla Henryka Jaskuły

Kapitan Henryk Jaskuła - pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie...

Aby sztućce zawsze błyszczały

Piękne sztućce są ozdobą każdego stołu. Tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na to...

Thor Hushovd wygrał trzeci etap Tour de Pologne w Rzeszowie

Tłum rzeszowian na mecie III etapu Tour de Pologne w centrum Rzeszowa i wielu mieszkańców Podkarpacia na całej trasie przejazdu kolarzy podczas wtorkowego wyścigu z Krakowa do...

Studenci WSPiA dostaną wyższe stypendia

150 zł to wysokość jednorazowego dodatku, który w styczniu 2014 r. dostaną studenci WSPiA pobierający stypendia w roku akademickim 2013/2014. Dodatkowo od nowego roku studenci otrzymywać będą wyższe stypendia...

zobacz więcej
Reklama

Fibrain zainwestuje w WiseGlass. Inteligentne lustra podbiją świat?

Wyglądają jak zwykłe lustra, ale obok odbicia wyświetlają reklamy. Jakie? Zależy od tego, kto się przegląda. Trzy lata temu pomysł, wykorzystujący zaawansowane...

W Aeropolis powstała maszyna kontroli jakości. Szybsza od tych na świecie

Pięć sekund zajmie skontrolowanie wymiarów i innych parametrów samochodowej tarczy sprzęgła schodzącej z linii produkcyjnej w Jasionce koło Rzeszowa...

Podkarpacka Giełda Domów i Mieszkań. Setki ofert w G2A Arena

Małe mieszkania, domy z ogródkiem to dziś najlepiej sprzedaje się w Rzeszowie i jego okolicach. Po 2-3 miesiącach epidemii wyczekiwana obniżka cen nie nastąpiła, a idealne...

Reklama

Co z budową 8 obwodnic na Podkarpaciu?!

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 na Podkarpaciu planowana jest realizacja ośmiu z nich. Będą to obwodnice Brzostka i Kołaczyc, Kolbuszowej, Jasła, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby, Pilzna...

Więcej pasażerów na lotnisku w Jasionce. Od sierpnia loty do Turcji

Prawie 23 tysiące pasażerów obsłużył w lipcu Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Był to pierwszy miesiąc od wybuchu pandemii COVID-19, w którym odbywały się...

PCI ProtoLab - rozwiązania dla przedsiębiorców i przyszłości Podkarpacia

Maratony projektowania ukierunkowane na realne wyzwania i problemy pochodzące z przedsiębiorstw, wspólne rozwijanie projektów, prototypów i startupów...

Rozpoczęto budowę Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz

Łopaty wbite. W środę, 5 sierpnia, w Tajęcinie k. Rzeszowa uroczyście rozpoczęto budowę Podkarpackiego Centrum Nauki. Jego patronem ma być pochodzący z Podkarpacia wynalazca...

Giełda Domów i Mieszkań oraz Targi Wnętrz i Ogrodnictwa w Jasionce

Podkarpacka Giełda Domów i Mieszkań, Targi Aranżacji Wnętrz HOME DESIGN oraz Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDEN EXPO, to wszystko jeszcze w...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2020-09-22 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-22
USD 3,8359 +1,04%
EUR 4,5055 +0,57%
CHF 4,1902 +0,82%
GBP 4,9195 +0,89%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1890,95 -0,70% [06:16]
 Ropa brent baryłka 41,43 -0,84% [06:16]
 Pallad uncja 2231,00 +0,00% [06:15]
 Platyna uncja 861,30 -0,37% [06:16]
 Srebro uncja 23,83 -2,77% [06:16]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.