Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nadchodzi e-learning. Czas wskoczyć na wyższy poziom edukacji

A A A
Z Arturem Dyro, współzałożycielem Learnetic S.A., uczestnikiem międzynarodowej konferencji eLearning Journeys, rozmawia Alina Bosak

Dodano: 02-01-2017

Artur Dyro Fot. Tadeusz Poźniak

Artur Dyro Fot. Tadeusz Poźniak

Alina Bosak: Wystarczy włączyć Internet, by zacząć korzystać z zasobów wiedzy na całym świecie. Czy to już jest e-learning?

Artur Dyro: W dużej mierze zależy to od definicji e-learningu. Rzeczywiście my, a szczególnie młodzi ludzie używają nowych technologii, aby się uczyć. Oczywiście, technologia nie jest wykorzystywana przede wszystkim do nauki, niemniej jednak bez wiedzy nauczycieli, czy zachęt rodziców młodzi wiedzą, jak wyszukiwać informacje, jak się nimi podzielić z innymi, jak przygotować pewne dokumenty. W tym sensie korzystają z e-learningu. Ta definicja, jak i możliwości edukacyjne e-learningu wydają się znacznie szersze, a konferencja, którą na ten temat zorganizowaliśmy w październiku w Rzeszowie, była próbą odpowiedzi na pytanie, jak e-learning możemy podnieść na wyższy poziom. Tak, aby rzeczywiście wniósł dodatkową wartość do edukacji.

Jak go podnieść na wyższy poziom?

Reklama

Nie ma jednej recepty, ponieważ jest tu wiele aspektów różnego rodzaju. Od treści interaktywnych, poprzez platformy internetowe, metodykę. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od pomysłu na to, jaką rolę ma grać technologia w szkole, jak nauczyciele powinni się odnaleźć w tym miejscu. Mam wrażenie, że mniejszy problem mamy z uczniami. Oni bardzo szybko są w stanie zaadoptować pewne techniki czy technologie. Częściej poruszają się w świecie nowych technologii niż dorośli. To one instalowały nam Instagram, Facebook.  Możemy się przy nich czuć  trochę jak dinozaury. Młodzi urodzili się w świecie z Internetem i w konsumowaniu nowych technologii są inni niż my. Już dzieci piszą programy do rozwiązywania zadań matematycznych. 5-latki grają na aplikacjach mobilnych. Wszelka edukacja na temat e-learningu jest ważniejsza dla nas niż dla dzieci. Dzieci już tam są. One już się uczą w Internecie. Dużo większy problem mamy ze zdefiniowaniem roli nauczyciela w tym nowym świecie i z przekonaniem nauczycieli, że rzeczywiście e-learning i technologia mogą pomóc w procesie dydaktycznym – ułatwić pracę i podnieść poziom edukacji. Musimy pewne rzeczy projektować od zera, aby dostarczyć wartościowe treści, zapewnić bezpieczne korzystanie z Internetu.

Taką nowością technologiczną były kiedyś tablice interaktywne. Ale jakoś nie zostały spopularyzowane. Rzadko wykorzystuje się je w szkołach, nie wszyscy nauczyciele potrafią je obsługiwać.

Tablice interaktywne to ciekawe narzędzie, ale często krytykowane za to, że utrwala ten sam, tradycyjny model nauki – model podawczy. Nie ma już wprawdzie kredy, ale wciąż jest tablica, nauczyciel stojący przed klasą i przekazujący wiedzę ustnie. A to nie jest najlepszy model w dzisiejszym świecie nowych technologii komunikacyjnych.

Reklama

Lepiej, żeby uczniowie mieli na ławkach tablety, komputery?

Recepty nie da się podsumować tym jednym zdaniem. Na pewno trzeba unikać sytuacji, w której uznamy tablicę interaktywną za cudowne rozwiązanie dla e-learningu. Nie możemy też zamienić klasy w pokój komputerowy, bo klasa i szkoła ma tę największą wartość, że spotykają się tam ludzie – uczniowie i nauczyciele, którzy mogą ze sobą wchodzić w interakcje. Sadzając uczniów do dwudziestu czy trzydziestu komputerów lub tabletów uczynimy z nich grupę wyizolowanych osób, które pracują oddzielnie, to nie ma to sensu.    

W ten sposób możemy pracować poza szkołą.

Właśnie. Owszem, ciężar czasu poświęconego na naukę, będzie się przesuwał coraz bardziej w stronę samodzielnej pracy poza szkołą, asynchronicznej, ale bardzo bałbym się, gdyby technologia miała spowodować utratę tego, co w szkole jest najcenniejsze, czyli społecznych interakcji.

Jak mówił podczas konferencji  Rafał Lew-Starowicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej, z badań wynika, że dostęp polskich szkół do Internetu jest na tragicznym poziomie. To przeważnie oferta poniżej 10 MB/sek. W szkole jest wielu potencjalnych użytkowników sieci, a prędkość znikoma. Korzystanie z wszelkich platform i podręczników jest niemożliwe i irytujące. Jaki jest w tej chwili rynek e-learningowy w Polsce? Jak dużo jest takich rozwiązań, jakie oferuje Pana firma i co Pan myśli o planach MEN, dotyczących rozwijania oferty e-podręczników?

Plany ministerstwa także nie są do końca czytelne. Możemy jednak zakładać, że jest jednym z graczy, oferującym darmowe rozwiązania na bardzo słabym rynku e-learningowym. To nie jest specjalnie korzystne dla firm, które próbują na tych usługach robić biznes. Właściwie ten rynek w Polsce prawie nie istnieje. Szkoły nie mają pieniędzy na kupowanie treści i rozwiązań e-learningowych. Z drugiej strony są też trochę rozpieszczone darmową ofertą z ministerstwa, oczekują na gotowe rozwiązania, które otrzymają za darmo, bez specjalnego zastanawiania się. Ten rynek zatem łatwy nie jest, ale to wyzwanie dla przedsiębiorców. Muszą przekonać decydentów, że warto zainwestować w nowe technologie, warto wprowadzić do szkoły nowe, innowacyjne rozwiązania. Aby to osiągnąć, trzeba pokazać, że to podnosi jakość edukacji, czyni ją bardziej efektywną. Musimy też przekonać nauczycieli, że to rzeczywiście pomaga, a nie przysparza więcej pracy. Po trzecie, musimy zdefiniować rolę między uczniami, nauczycielami, technologią, aby wszyscy w tym układzie czuli się komfortowo.  

Reklama

Jeśli z Internetu, to za darmo - do tego wszyscy się przyzwyczaili. Twórcy platform e-learningowych nie będą mieli łatwej drogi, nawet, jeśli ich systemy będą lepsze od darmowych serwisów.

Nie ma jednego sposobu rozwiązania problemu. Nie możemy skupić się tylko na darmowych, czy tylko komercyjnych treściach. Te światy muszą i będą współistnieć.

Kto dziś najczęściej korzysta z e-learningu? Dzieci, studenci, dorośli?

Technicznie być może e-learning najbardziej obecny jest na uczelniach. Ale tam więcej potrzeba współpracy i interakcji uczących się. Jest mniej szansy na treści interaktywne, ponieważ przekazywana tam wiedza jest dużo bardziej abstrakcyjna. Trudno ją zamknąć w zwykłe materiały e-learningowe i kojarzy się głównie z plikami pdf.

Wiele uczelni oferuje jednak studia przez Internet.   

Tak. Z mniejszym lub większym sukcesem. Pytanie, czy to jest poprawa ich sposobu pracy i czy wnosi dodatkową wartość do kształcenia, czy może jest to tylko sposób na to, żeby mieć więcej studentów i rozszerzyć działalność, niekoniecznie myśląc o jakości tej edukacji.

Kształcenie na odległość to jednak ogromna szansa edukacyjna dla osób, których nie stać na studiowanie w wielkim mieście.

Jest absolutnie wiele zastosowań e-learningu, który sprawdza się także w kształceniu na odległość. Nie tylko w przypadku osób, które mieszkają daleko od dobrej szkoły i uczelni, można w ten sposób wyrównywać edukacyjne szanse. To dotyczy również dzieci przewlekle chorych, przebywających w domu, w szpitalu. Nie zapominajmy jednak o podstawowych relacjach i wykorzystywaniu e-learningu w szkole, kiedy zwyczajnie nauczyciel, który zadaje zadania domowe uczniom, nie musi potem zbierać zeszytów i sprawdzać z długopisem w ręku. Cały ten proces można usprawnić i zautomatyzować, oszczędzając czas zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wymianę danych można poprawić, wykorzystać platformę, na której nauczyciel zadaje zadania, uczniowie rozwiązują, a nauczyciel dostaje raport i analizę z informacją, które  elementy były trudne dla uczniów, komu potrzebna jest jeszcze pomoc, w jakim zakresie, a komu można już zadać trudniejsze zadanie. E-learning wspiera uczenie dzieci z dysfunkcjami. Przykładowo, dla dzieci z dysgrafią opracowaliśmy specjalne pióro, które mierzy nacisk i ścisk, z jakim dziecko trzyma to narzędzie pisarskie. Dziecko pracuje nim na tablecie, a nauczyciel otrzymuje analizę tych parametrów i ocenia, jak długo uczeń musi jeszcze ćwiczyć.   

Reklama

W nauce, których przedmiotów e-learning najbardziej może pomóc?

Wszystkich. Ale są takie, które łatwiej wpisać w ramy e-learningu i jest to na pewno matematyka, przedmioty przyrodnicze, nauka języków, czyli te, w których multimedialność i interaktywność jest dużo bardziej oczywista. Większe wzywanie jest w przypadku przedmiotów humanistycznych, jak historia, język polski, ale tam również można wskazać bardzo wiele rozwiązań, które świetnie się wpisują w tego typu model.

Podróż przez średniowieczną Europę w goglach wirtualnej rzeczywistości mogłaby uatrakcyjnić niejedną lekcję historii. Czy e-learning zaoferuje nam takie możliwości, jak gry komputerowe?

Patrząc praktycznie, to jeszcze odległa przyszłość, kiedy np. oculus stanie się jakimś narzędziem edukacyjnym i czy w ogóle nim zostanie – tego nie wiemy. Dziś obniżyłbym nasze oczekiwania. Gdy patrzymy na realia w szkole, wydaje się, że dużo mniej zaawansowaną technologią można zdziałać bardzo wiele. Pilnie śledzę wszystkie nowinki technologicznie, jak i wszyscy powinni to robić, ale na e-learning trzeba popatrzeć na to w sposób pragmatyczny i praktyczny, bo już w tym momencie ten komputer, te możliwości komunikacji i prezentacji treści mogą już w tej chwili mogą diametralnie zmienić szkołę.    

A Pan już się kształcił wykorzystując systemy e-learningowe?

W czasie szkoły i studiów nie, ponieważ wtedy e-learnig jeszcze nie istniał - nie było sprzętu do takiej komunikacji i Internetu. Natomiast w życiu dorosłym, kiedy uczę się rzeczy związanych z moim hobby, pasjami, czy zawodem - jak najbardziej. I cieszę się, że zdążyłem jeszcze skorzystać z tych rozwiązań.


Artur Dyro, współzałożyciel Learnetic S.A., jednej z wiodących firm na świecie zajmujących się rozwojem i wdrażaniem technologii wspierających edukację w obszarze technologii mobilnych oraz pomysłodawca i współzałożyciel Young Digital Planet S.A., platformy, która od 25 lat łączy nowe technologię i edukację, działając na ponad 45 rynkach świata. Uczestnik międzynarodowej konferencji „eLearning Journeys”, jaka odbyła się w CWK w Jasionce.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-09-30 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.