Reklama

Internet Rzeczy - za 10 lat wszyscy zostaniemy do niego wpięci

A A A
Alina Bosak

Dodano: 02-03-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Świat za dziesięć lat? Może być gigantycznym bazarem, na którym nikt nie będzie potrzebował banku jako pośrednika, by płacąc kryptowalutą kupić cokolwiek od osoby po drugiej stronie globu. Ale inny scenariusz jest jeszcze bardziej prawdopodobny – każdy przedmiot, człowiek i drzewo – zostaną spięte w jedną sieć, przypominającą idealne więzienie, w którym strażnik widzi wszystkich, a jego – nikt. Gdzie doprowadzi nas rozwój nowych technologii? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy IOT Connect, pierwszej na Podkarpaciu konferencji poświęconej Internetowi Rzeczy (Internet of Things).

- Uczestnicy konferencji IOT Connect to osoby świadome tego, co dzieje się na rynku. Technologie informatyczne rozwijają się szybko. Jest wiele ścieżek, którymi można podążać. I w tej sali są osoby, które potrafiły dzięki temu rozwinąć swój biznes. Dobry specjalista IT, informatyk jest dziś na rynku poszukiwany , można bez trudu znaleźć pracę i propozycję, która będzie satysfakcjonująca – podkreślał dr inż. Janusz Korniak, prodziekan Wydziału Informatyki Stosowanej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To właśnie działające na tej uczelni Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych we współpracy z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Microsoft Polska zorganizowało w czwartek, 2 marca br. konferencję IOT Connect. Spotkanie odbyło się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. To tutaj, w Inkubatorze rozwija skrzydła wiele młodych biznesów, opartych m.in. na nowych technologiach. Teraz realizowany jest tu projekt Start in Podkarpackie – ekosystem wspierania przedsiębiorców. Jego częścią jest akcelerator dla startupów. - W Dolnie Krzemowej akceleratory działają już od 10 lat, korzystamy z ich wzorców, by przyspieszyć rozwój startupów i sukces na rynku. Do tego projektu zakwalifikowało się 11 projektów – opisywał Dawid Adamski z PPN-T.

Szczególne szanse na sukces przy niewielkim nakładzie finansowym dają właśnie nowe technologie. Kto wie, może to właśnie na Podkarpaciu objawi się nowy Steve Jobs albo Mark Zukerberg? Ktoś może za kilkaset złotych zbudować projekt, który okaże się biznesem wartym miliardy. Sprawne obracanie się w internetowym świecie daje dziś wielkie szanse.

- Jeden z najsłynniejszych w ostatnim czasie polskich startupów - Golem zarobił 8,6 mln dolarów w ciągu zaledwie 29 minut. Pieniądze w tak krótkim czasie zebrali w świecie kryptowalut, oferując innym użytkownikom udziały w swoim biznesie. W ich pomyśle chodzi o prosty i bezpieczny zakup lub sprzedaż nieużywanej mocy obliczeniowej komputerów – w skrócie tłumaczył Dominik Homa, autor książki „Sekrety bitcoina i innych kryptowalut”, którego wykład pt. „Blockchain, bitcoin, decentralizacja. Nowa era internetu” rozpoczynał panel poświęcony Internetowi Rzeczy.   

Reklama

Dominik Homa stwierdził, że na rewolucję, która już trwa, największy wpływ będzie miała technologia Blockchain. To technologia, której narodziny poprzedziło pojawienie się na świecie elektronicznej kryptowaluty – Bitcoin. – To pierwszy zdecentralizowany pieniądz w Internecie, który nie należy do żadnej instytucji, banku, obecnie jest już międzynarodowy - stwierdził Dominik Homa. – Dowiedziałem się o tej walucie cztery lata temu i od razu kupiłem. W Japonii i przelałem na giełdę BTC-e w Bułgarii. Bałem się, bo to było kilka tysięcy złotych. A pieniądze w godzinę były już w Europie, za co zapłaciłem kilkadziesiąt groszy. Pomyślałem, że to coś fajnego. Moje bitcoiny wędrowały po różnych giełdach. Obserwowałem, jak reaguje na nie rynek. Ich wartość wielokrotnie wzrosła. Po drodze były dwie bańki spekulacyjne. Ale dziś ich ryzyko jest mniejsze. 4 lata temu praktycznie nikt tą walutą się nie interesował. Dziś świat finansowy już wie, że przed bitcoinami nie da się uciec. To waluta, która gwarantuje anonimowość, szybkość transakcji i zero lub minimalne koszty przelewów. Na Wall Strett w Nowym Yorku już otwarto Bitcoin center. Płatności w tej walucie realizuje już ok. 200 tys. firm.

Z kryptowalutami wiąże się olbrzymi potencjał technologii Blockchain, z której kiedyś będzie korzystało każde urządzenie podpięte do Internetu. – Blockchain to duża zdecentralizowana baza danych (księga rachunkowa), w której bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki kryptografii. Możemy połączyć ludzi bezpośrednio ze sobą, bez pośrednictwa banków i instytucji. Ostatecznie każdy biznes, który działa w sieci będzie korzystał z aplikacji rozproszonych. Zmieni to całkowicie bezpieczeństwo w Internecie. Firmy, które wykorzystują technologię blockchain, powstają szybko – przekonywał Dominik Homa. – W takim zdecentralizowanym Internecie możemy prowadzić blogi, używać sieci społecznościowej. Nie ma po drodze centralnego serwera, który by tymi informacjami zarządzał, kontaktujemy się bezpośrednio z komputerem innego użytkownika. W Internecie przyszłości, jeśli wy będziecie tworzyć kontent, wy będziecie dostawać wynagrodzenie od reklamodawców, a nie centrala typu Facebook. „The Economist” napisał, że blockchain to najważniejsze odkrycie nie ostatnich 20, ale ostatnich 200 lat. Może nie wyprze serwisów sprzedażowych. Ale na pewno będzie alternatywą dla tych, którzy chcą swoje dane zachować dla siebie, chcą uniknąć wysokich prowizji podczas realizowania transakcji.

Czy blockchain wygra z interesami tych, którzy na decentralizacji w sieci mogą stracić? Co do tego wątpliwości ma Vadym Melnyk, przedsiębiorca i współwłaściciel takich firm jak Cervi Robotics, ServoCode, Dronhub, B Technology, a także organizator największego maratonu programistycznego w Polsce Wschodniej – Hackathon Rzeszów. - Za 10 lat nie będzie tabletu i smartfonu – wszystko będzie podłączone do Internetu. Ludzie, samochody, drzewa. Ok. 15 tys. urządzeń na powierzchni 1 km kwadratowego podłączonych do sieci. Internet Rzeczy to przyszłość, której nie da się powstrzymać – zauważył Vadym Melnyk. – Produkcja czujników jest tak tania, że bez trudu sprzedawca wsadzi je do pizzy, byśmy wiedzieli, gdzie w tej chwili jest dostawca i jaką temperaturę ma zamówione przez nas jedzenie. Będziemy mieć urządzenia, które przypomną, że wychodzimy z domu bez kluczy, a inteligentne pralki włączą się w momencie, kiedy prąd będzie najtańszy, w końcu – pożegnamy się z korkami na drogach, inteligentne samochody będą się ze sobą kontaktować i poruszać w takim tempie, aby nigdzie na drodze nie wystąpił zastój.

Vadym Melnyk mówi, że dziś nikt nie wie, jak Internet Rzeczy zmieni świat. Może sztuczna inteligencja, która wszystkim będzie zarządzać skończy z wojnami i wyeliminuje głód. - Ale czy tak będzie? W Chinach pewna fabryka zwolniła tysiące osób i zastąpiła ich robotami, bo są mniej kłopotliwe niż ludzie. Są więc pomysły, by opodatkować roboty. Możliwa jest też technokracja. Angielski filozof wymyślił i zaprojektował kiedyś Panoptikon – idealne więzienie, którego konstrukcja umożliwiałaby więziennym strażnikom obserwowanie więźniów tak, by nie wiedzieli, czy i kiedy są obserwowani. – Ktoś tak może obserwować i kontrolować Internautów spiętych w jedną sieć – zauważył Vadym Melnyk. – Ja dziś pracuję nad wprowadzeniem na rynek zabawki. Kiedy chcę ją zapromować na Facebooku, mogę ustawić parametry tak, by reklama dotarła do rodziców między 25 a 45 rokiem życia, z dwójką dzieci, o takich a takich dochodach. Facebook to wszystko wie.

Wystąpienie Vadyma było wstępem do kolejnych prelekcji i dyskusji o Internecie Rzeczy i przyszłości, do jakiej prowadza nas nowe technologie. Stanisław Puławski mówił o tym, jak zacząć swoją przygodę z Windows 10 IoT na Raspberry PI, Konrad Fijołek analizował miejsce IoT w koncepcji Smart city, Dariusz Werschner poświęcił uwagę roli lidera w start-upie, a Łukasz Bis zajął się drukiem 3d, przy czym tytuł jego prelekcji zawierał zdanie: „Zaczarowny ołówek, czyli jak z niczego zrobić coś”.

KOMENTARZE

Aleja Bezpiecznego Internetu

Już 19 czerwca 2013 r. (godz. 10.00-17.00), w centrum kulturalno-handlowym Millenium Hall na uczniów...

Współczesna matka uzależniona od smartfona?

Z analizy przeprowadzonej w maju 2013 przez McCANN Worldgroup...

Mateusz Tułecki - człowiek polskiego Internetu

Socjologiem jest z wykształcenia, z zamiłowania buszującym...

Szerokopasmowy Internet przed końcem 2015 roku

Prawdopodobnie za miesiąc samorząd województwa podpisze umowę na realizację, utrzymanie i zarządzanie szerokopasmową siecią internetową, jak również na świadczenie usług z jej wykorzystaniem, w...

Pozycjonowanie strony www - ile to kosztuje?

Pytanie o koszty jest zawsze pytaniem problematycznym. Szczególnie w przypadku działań, których przebieg i efekty są zależne od mnóstwa czynników. Jako klient zapewne chciałbyś po prostu móc zobaczyć cennik...

zobacz więcej
Reklama

Podgrzewana płyta i... Wielki remont na Stadionie Miejskim w Rzeszowie

Stadion przy ulicy Hetmańskiej wreszcie się doczekał – od kilkunastu dni trwa na nim remont generalny, który obejmuje między innymi pierwszą w historii...

Hala Uniwersytetu Rzeszowskiego prawie gotowa. W 2021 zawody

Budowa jest na ukończeniu. Zaawansowanie prac można ocenić na dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Pozostała kwestia kosmetyki, sprzątania i montażu ostatnich elementów –...

Mimo pandemii Rzeszów buduje. A za ile sprzeda?

W maju codziennie ktoś pytał, kiedy ceny mieszkań w Rzeszowie spadną. Tymczasem obniżki objęły głównie rynek najmu, wielkich obniżek na rynku sprzedaży się nie doczekano. Do września transakcji...

Reklama

Rekordowy projekt budżetu Rzeszowa 2021 i ważne inwestycje

Aż 1,82 mld zł zamierza wydać Rzeszów w 2021 roku. Budżet miasta, nad którego projektem radni właśnie pracują w komisjach, a który trafi pod obrady rady miasta 15 grudnia...

W Rzeszowie otwarto największy na Podkarpaciu sklep z akwarystyką morską

Przy wejściu wchodzących wita płochliwa ośmiornica, a potem apetyt hobbystów rozbudza wielki, mieszczący 5000 l wody pokazowy zbiornik. W akwariach...

Umowa na kolej gondolową podpisana. Budowa ruszy w tym roku?

Spółka Polskie Koleje Linowe rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę kolei gondolowej nad zaporą wodną w Solinie. Spółka poinformowała w tym tygodniu, że podpisała...

Pandemia zmieni świat i gospodarkę, co do tego nie ma wątpliwości!

Z Mariuszem Bednarzem, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., rozmawia Aneta Gieroń

Dzień przed końcem 2020 roku otwarto obwodnicę Dynowa

Obwodnica powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska i ma prawie 4 kilometry. Pozwala ominąć centrum Dynowa tym wszystkim kierowcom, którzy...

zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2021-01-21 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-01-21
USD 3,7312 +0,02%
EUR 4,5310 +0,16%
CHF 4,2053 +0,19%
GBP 5,1244 +0,34%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1868,90 -0,17% [21:39]
 Ropa brent baryłka 56,00 +0,56% [21:38]
 Pallad uncja 2370,75 -0,20% [21:39]
 Platyna uncja 1133,30 +1,14% [21:39]
 Srebro uncja 26,00 +0,35% [21:39]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.