Reklama

Biznes

Kongres Profesjonalistów IT: hakerzy, cyberataki i cyberbezpieczeństwo

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 12.10.2017
35356_750x40
Share
Udostępnij
Jaki działają hakerzy i jaki mają w tym cel? Czy istnieją narzędzia, które pozwolą uniknąć cyberataku w firmie lub instytucji publicznej? Jakie są najnowsze trendy w cyberbezpieczeństwie? Takim zagadnieniom będzie poświęcona piąta edycja Kongresu Profesjonalistów IT, która odbędzie się 19 października.

Tematem przewodnim kongresu będzie szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci. Cyberbezpieczeństwo to cały zbiór procedur oraz działań, których należy przestrzegać korzystając z sieci informatycznych. Zakres tych zagadnień zwiększa się z dnia na dzień z uwagi na tempo rozwoju nowych technologii. Coraz to nowsze możliwości informatyczne i teleinformatyczne wymagają od ekspertów poszukiwania kolejnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo.

Działania hakerów także rozwijają się wraz z rozwojem nowych technologii. Powszechnym przypadkiem jest chęć wyłudzenia pieniędzy za przywrócenie dostępu do zablokowanych danych, chęć wykradnięcia tajnych danych związanych np. z technologiami czy projektami, nad którymi pracuje zaatakowana firma. Zdarza się, że takie działanie zainicjowane jest przez konkurencję i ma spowodować zdyskredytowanie i utrudnienie firmie funkcjonowania na rynku poprzez poniesienie przez nią strat finansowych czy wizerunkowych. Nierzadko dochodzi też do kradzieży danych osobowych, dzięki czemu hakerzy mogą m.in. zaciągać kredyty na cudze nazwisko. Cyberbezpieczeństwo jest zatem szczególnie istotne dla przedsiębiorców oraz przedstawicieli instytucji publicznych, dlatego organizatorzy Kongresu Profesjonalistów IT postanowili w tym roku skupić się właśnie na tym zagadnieniu.

 – Do cyberataku w każdej organizacji dojdzie na pewno. Dlatego pomocnym narzędziem może się tu okazać Security Operation Center, który nie tylko gromadzi dane z systemów zabezpieczających, ale również interpretuje i analizuje je. Takie podejście pozwala na dokładniejszą ochronę, co przekłada się na znaczące utrudnienie ataków na podmioty i użytkowników. W zależności od rodzaju ataku, rozwiązania tej klasy pomagają zdiagnozować przyczynę i dostarczyć dowodów odpowiednim instytucjom i organom ścigania oraz upewnić się, że takie niepożądane działanie może być mocno ograniczone w przyszłości – mówi Piotr Jagielski z NASK SA.

Cyberprzestępczość i walka z nią w uproszczeniu polega na przełamywaniu kolejnych barier technologicznych przez ludzi stojących po obu stronach barykady. Gdy jakaś metoda przestaje być skuteczna, hakerzy opracowują nowe sposoby na obejście zaktualizowanych zabezpieczeń. Podczas Kongresu Profesjonalistów IT, eksperci z branży informatycznej zaprezentują najnowsze trendy w cyberbezpieczeństwie i wskażą na co obecnie należy zwracać szczególną uwagę w zabezpieczaniu danych czy sieci przemysłowych.

– Cieszy mnie, że kolejna edycja Kongresu Profesjonalistów IT będzie dotyczyć cyberbezpieczeństwa. Pomoże to w popularyzacji i usystematyzowaniu informacji na temat nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa sieci. Jestem przekonany, że informatycy, administratorzy sieci i przedsiębiorcy są świadomi zagrożeń oraz możliwości, a także posiadają niezbędną wiedzę, ale im częściej będzie ona powtarzana i utrwalana, tym lepiej – dodaje Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy