Reklama

Biznes

Samsung Inkubator: 10 pomysłów z szansą na wsparcie światowej marki

Redakcja
Dodano: 05.01.2018
37120_main
Share
Udostępnij

Dziesięć pomysłów biznesowych może liczyć na wsparcie oraz mentoring światowej marki – wkrótce wystartuje oficjalna rekrutacja do drugiej edycji inkubacji w rzeszowskim Samsung Inkubatorze. Chętnych jest sporo, bo i stawka jest interesująca: intensywny program inkubacyjny, możliwość testowania pomysłów na sprzęcie najwyższej jakości oraz wsparcie specjalistów Samsunga.

Inkubator działa w Rzeszowie, na terenie Politechniki Rzeszowskiej, od kwietnia 2017 roku. W jego otwarciu wziął udział ówczesny wicepremier, obecnie premier Mateusz Morawiecki. Inkubator to profesjonalnie wyposażone laboratorium, gdzie młodzi przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje produkty, ale muszą być one zgodne z ideą Inkubatora, czyli być produktami/usługami elektronicznymi związanymi z Internetem Rzeczy lub wirtualną rzeczywistością. Do Samsung Inkubatora mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły, które mają już opracowaną koncepcję biznesu lub prototyp swojego produktu.

Konsultacje ze specjalistami Samsunga oraz profesjonalna pracownia

Zainteresowanie jest spore, jednak do inkubacji zostanie zakwalifikowanych około ośmiu startupów, które otrzymają wsparcie Samsunga i program inkubacyjny trwający cztery miesiące – od marca do końca czerwca. Te pomysły biznesowe, które mają w sobie potencjał, ale nie są związane z elektroniką, nie pozostaną bez pomocy. – Jeśli widzimy potencjał w projekcie, odsyłamy do innych zaprzyjaźnionych inkubatorów bądź akceleratorów, gdzie też mogą znaleźć wsparcie – dodaje Dariusz Kopyto, lider projektu Samsung Inkubator.

Autorzy zakwalifikowanych pomysłów będą mogli korzystać z pracowni przez 24 h, siedem dni w tygodniu. W Inkubatorze startupowcy znajdą sprzęt, dzięki któremu będą mogli realizować swoje projekty. Poza pełnym wyposażeniem stanowisk pracy w urządzenia elektroniczne (lutownice, mierniki, generatory, oscyloskopy) uczestnicy programu mają dostęp do sprzętu Samsung, jak laptopy, monitory, tablety oraz smartfony z serii Galaxy S, przedsiębiorcy mogą korzystać także z 75” elektronicznej tablicy interaktywnej, 55” zakrzywionego telewizora UHD, odkurzacza Powerbot lub inteligentnej lodówki Family Hub.

To nie wszystko – inkubator zapewnia wsparcie mentorów, konsultacje ze specjalistami z centrum R&D firmy Samsung, co jest największym atutem współpracy z inkubatorem. Ponadto uczestnicy mogą korzystać z intensywnych szkoleń oraz pomocy w poszukiwaniu partnerów biznesowych, technologicznych i pozyskaniu finansowania.

Inteligentna koszulka dla sportowców; trening w wirtualnej rzeczywistości

W pierwszej turze inkubacji wzięło udział osiem start-upów, które przebyły drogę szkoleń, warsztatów, mentoringu oraz pracy nad pomysłami biznesowymi. Pod koniec listopada zaprezentowały efekty swojej działalności podczas Rzeszowskiego Demo Day, który odbył się w Hotelu Rzeszów. – Współpracujemy z nimi do dziś. Nadal mają dostęp do infrastruktury inkubatora i mogą tutaj pracować – wyjaśni Dariusz Kopyto.

W pracowni Samsunga startup Senhell pracował nad inteligentną koszulką dla sportowców. Ma ona pomóc biegaczom udoskonalić technikę podczas treningu, może korygować postawę w trakcie biegu, co podnosi efektywność oraz minimalizuje możliwość wystąpienia groźnych kontuzji. Koszulka sprawdza parametry ludzkiego ciała: postawę, puls i temperaturę. W przyszłości ma w pełni zastąpić trenera personalnego.

Zespół Bike2VR udoskonalał aplikację, która ma uprzyjemnić i uatrakcyjnić treningi osobom ćwiczącym na rowerach treningowych. Dzięki specjalnemu kontrolerowi oraz goglom VR można przeżyć interaktywną przygodę, ćwicząc w domowym zaciszu. Bike2VR oferuje unikalne i angażujące plany treningowe w formie gier, opracowane przy współpracy ze sportowcami i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Ponadto, w 2017 roku w laboratorium pracowały startupy: ControlCold (ich usługa to system wczesnego ostrzegania o awariach przemysłowych instalacji chłodniczych i przeciwpożarowych), JiTiV (system typu smart home, który pomaga swojemu użytkownikowi w oszczędzaniu; informuje, ile kosztuje użytkowanie poszczególnych urządzeń oraz automatycznie wyłącza urządzenia, które niepotrzebnie pobierają prąd), OX VR (pierwsza na świecie drużynowa strzelanka w wirtualnej rzeczywistości), Snipe Technology (innowacyjne produkty dla strzelców długodystansowych), U.V.I (system do wykrywania zanieczyszczeń na powierzchniach płaskich) oraz Wise Glass (platforma reklamowa wykorzystująca lustro do dystrybucji reklam).

Nie tylko startupy – konkurs dla studentów i pracowników uczelni wyższych

Na początku stycznia br. wystartował konkurs Samsung Inkubatora adresowany do studentów i pracowników uczelni. Polega on na wskazaniu tych rozwiązań, które źle funkcjonują na uczelniach (albo nie funkcjonują wcale), opisaniu ich i zaproponowaniu konkretnego rozwiązania. Osoby, które chcą wziąć w nim udział, powinny przedstawić produkt lub usługę, które skutecznie rozwiążą przedstawiony problem; opisać, jakich zasobów i środków potrzeba do zrealizowania pomysłu oraz przedstawić pomysł na wdrożenie rozwiązania w życie. – Może to być aplikacja, urządzenie lub optymalizacja procesu, które ułatwią życie na uczelni   – wyjaśnia Dariusz Kopyto.

Zgłoszenia przyjmowane są na stronie inkubatora do 18 lutego. Autorzy 10 najlepszych pomysłów zostaną zaproszeni na prezentację projektu do inkubatora. Do wygrania są  wartościowe nagrody od Samsung oraz możliwość realizacji projektu przy współpracy z akceleratorem eduLAB.

Dariusz Kopyto podkreśla, że w 2018 roku Samsung Inkubator będzie organizował szereg wydarzeń otwartych, z których każdy będzie mógł skorzystać. Będą także hackathony, turnieje gamingowe, warsztaty i code week.


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy