Reklama

Biznes

Ekologiczna spalarnia śmieci zostanie uruchomiona w czerwcu

Redakcja
Dodano: 16.01.2018
37303_m
Share
Udostępnij

Dobiega końca budowa nowoczesnej, ekologicznej spalarni śmieci przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Spalarnia ma być oddana do użytku w czerwcu br., ale na wiosnę zaplanowano jej próbne uruchomienie. Warta 285 mln zł inwestycja będzie siódmą nowoczesną spalarnią śmieci w Polsce. Będą do niej trafiać zmieszane odpady komunalne z Rzeszowa i okolic – rocznie spalarnia może utylizować ok. 100 tys. ton odpadów. Instalacja będzie produkować także energię, która latem zapewni mieszkańcom Rzeszowa ciepłą wodę.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii powstaje przy ul. Ciepłowniczej, w bliskim sąsiedztwie baz MPWiK i MPGK. Będą do niej trafiały tzw. zmieszane odpady komunalne z Rzeszowa i okolic, między innymi: odpady spożywcze pochodzenia roślinnego, artykuły higieniczne, zatłuszczone odpady z papieru i tektury, brudne odpady z folii i plastików, a także nienadające się do recyklingu lub powtórnego wykorzystania pozostałości z segregacji odpadów.

Rocznie spalarnia może utylizować sto tysięcy ton odpadów

Rocznie spalarnia będzie mogła zutylizować ok. 100 tys. ton odpadów (mieszkańcy Rzeszowa  wytwarzają w ciągu roku ponad 70 tys. ton odpadów, z których tylko niewielka część zostaje przetworzona lub spalona; pozostałe lądują na wysypisku w Kozodrzy). Jej wydajność została dopasowana do wielkości i potrzeb tzw. Regionu Centralnego Gospodarki Odpadami uchwalonego przez Sejmik Województwa Podkarpackiego i wpisanego do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

Instalacja ma być głównym źródłem wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w Elektrociepłowni Rzeszów i zastąpić pracujące obecnie kotły węglowe, które staną się urządzeniami szczytowymi, pracującymi sporadycznie, wyłącznie w okresach największego zapotrzebowania na ciepło w Rzeszowie. Dzięki temu powietrze w mieście ma być czystsze.

Spalarnia nie będzie emitować uciążliwych zapachów

Proces termicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych będzie przebiegał w oparciu o technologię z zastosowaniem kotła rusztowego. Instalacja będzie spełniała najwyższe kryteria w zakresie norm ochrony środowiska oraz najlepszej dostępnej techniki tzw. BAT. Odzyskana z odpadów energia zapewni latem ciepło dla przygotowania wody użytkowej dla całego miasta Rzeszowa.

Instalacja zostanie wyposażona w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń, a ich wyniki będą dostępne dla mieszkańców. Będzie wyposażona w automatyczny system zabezpieczeń, który nie dopuści do przekroczenia norm emisji. Choć inwestycja spotkała się z protestami mieszkańców Rzeszowa, inwestor zapewnia, że spalarnia nie będzie emitować uciążliwych zapachów, bo zastosowane rozwiązania uniemożliwią ich wydostawanie się na zewnątrz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy