Reklama

Biznes

Czujnik temperatury – jaki wybrać?

Materiał Partnera
Dodano: 26.08.2019
46941_thermometer-3579034_960_720
Share
Udostępnij
W wielu przypadkach istnieje konieczność kontrolowania temperatury, a dotyczy to również systemów elektronicznych. Dzięki temu możemy określić, czy urządzenia działają poprawnie, a w razie problemów szybko naprawić problem. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, jakie czujniki temperatury sprawdzą się najlepiej w przemyśle.

Czujnik temperatury – co to jest?
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że czujniki temperatury stanowią ważną część wielu urządzeń elektronicznych, a dotyczy to również tych najprostszych układów. Ważne jest tylko to, by wybrać odpowiedni rodzaj, a bardzo popularny jest, chociażby: https://yaboo.pl/product-pol-648-Czujnik-temperatury-DS18B20-TO92 Dzięki czujnikom możliwe jest kontrolowanie odpowiedniej temperatury, a w ten sposób zyskujemy pewność, że nie doszło do żadnego uszkodzenia. Poza tym w wielu branżach np. niekontrolowany wzrost temperatury mógłby przyczynić się do sporych strat finansowych.

Jakie są rodzaje czujników temperatury?
Obecnie mamy do dyspozycji naprawdę wiele różnych rodzajów czujników temperatury, dlatego czasem trudno jest nam wybrać odpowiedni model. W tym przypadku powinniśmy kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem, a także zakres temperatury, jaką urządzenie nie może przekraczać. Właśnie z tego powodu warto, żebyśmy poznali najczęściej wybierane rodzaje czujników.

Zintegrowane
W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonane podłoże, czyli z krzemu, który jednocześnie stanowi rolę półprzewodnika. Należy też pamiętać o tym, że w obwodach ze zintegrowanym czujnikiem zazwyczaj łączone są z elementem, który odpowiada za pomiary. Jeżeli chodzi o zakres temperatury, to jest dość ograniczony, ponieważ zazwyczaj minimalna wartość to -55 st. C, a maksymalna wynosi 150 st. C. Dlatego nie można z nich korzystać we wszystkich przypadkach.

Zdalne
W tym przypadku możemy mówić o naprawdę sporym zakresie wytrzymałości na bardzo niską bądź wysoką temperaturę. Dzięki temu czujniki zdalne mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach. Właśnie z tego powodu znalazły zastosowanie w przemyśle przy np. destylacji ropy naftowej. Konieczne jest tylko to, żebyśmy zwrócili uwagę na to, że niektóre modele mogą być wyposażone w wejścia cyfrowe. W takim przypadku możliwa jest integracja czujników zdalnych z pozostałymi elementami należącymi do całego systemu.

Gdzie wykorzystujemy czujniki temperatury?
Bardzo ważne jest to, że obecność czujników temperatury jest konieczna w przypadku wielu systemów elektronicznych, które zostaje wykorzystywane przez wiele branż. Przede wszystkim należałoby tu wymienić sektor spożywczy, gdzie możliwość odpowiednia temperatura przechowywania niektórych produktów wpływa również na to, czy mogą być sprzedane. Widać zatem, że w razie jakiejś awarii branża jest narażona na spore straty finansowe. Poza tym czujniki temperatury są też bardzo często stosowane w sektorze motoryzacji, górnictwie, a także branży naftowej i chemicznej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy