Reklama

Biznes

Bezpłatne szkolenie BIM dla tych, co projektują, budują, zarządzają. Trwa rejestracja

Alina Bosak
Dodano: 03.09.2020
51493_graitec
Share
Udostępnij
Technologia BIM staje się światowym standardem w budownictwie. Pozwala generować i wykorzystywać dane o budowli na etapie jej projektu, realizacji i eksploatowania. Daje oszczędności i coraz częściej decyduje o konkurencyjności firmy. Rośnie liczba krajów, w których certyfikacja BIM jest warunkiem uczestnictwa w przetargu publicznym. W Polsce technologia raczkuje, a projektanci, inwestorzy i wykonawcy wciąż nie wykorzystują jej możliwości. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnego szkolenia, które 12 września podczas Kongresu Nowoczesnego Budownictwa w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa poprowadzi firma Graitec – twórca oprogramowania BIM oraz trzeci największy partner Autodesk na świecie.
 
BIM jest technologią, która łączy wykorzystanie narzędzi IT dla projektantów, wykonawców i inwestorów oraz rozwiązania standaryzacyjne. Te standardy zmuszają projektanta do wykorzystania określonych narzędzi oraz metod pracy i nazewnictwa, które pozwalają inwestorowi osiągnąć określone cele. Inwestor, chcąc uzyskać projekt i prowadzić inwestycję zgodnie z procedurami BIM, musi określić, jaki ma być cel modelu BIM-owego przygotowywanego przez projektanta. 
 
– Chodzi o stworzenie prototypu budynku już na etapie projektowym, aby jeszcze przed jego budową przewidzieć wszystkie warunki, jakie wynikają z jego lokalizacji i kontekstu całej inwestycji. Inwestor i wykonawca dużo wcześniej dowiadują się, jakie problemy będą pojawiały się na miejscu budowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie prototypować najbardziej optymalną wersję budynku. Nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym – energooszczędną, spełniającą wszelkie warunki techniczne. Technologia BIM pozwoli również na modelowanie generatywne, czyli proceduralne. Będziemy mogli wpisać odpowiednie parametry, warunki techniczne i budynek będzie prototypowany pod względem tych parametrów – tłumaczy Michał Zając, BIM Implementation Manager w firmie Graitec, obecnej w 11 krajach, która 12 września r. współorganizuje Kongres Nowoczesnego Budownictwa.
 
Mając projekt przygotowany w technologii BIM, inwestor i wykonawca unika dodatkowych kosztów, jakie pojawiają się na etapie budowy, w której nie przewidziano wszystkich kolizji. Znając je wcześniej, nie zamówi nieodpowiednich elementów czy urządzeń, nie narazi się na wielotysięczne kary, nie będzie zmuszony do przebudowy już wykonanego etapu. Technologia BIM znajduje zastosowanie w konstrukcjach, projektach instalacji, kosztorysowaniu, zarządzaniu budynkiem. Obejmuje dziesiątki narzędzi, które umożliwiają kompleksowe podejście do każdej inwestycji, idealnie dopasowując ją do warunków urbanistycznych, obowiązującego prawa, efektywności energetycznej oraz pozwalają zautomatyzować kontrolę nad użytkowanym już obiektem.  
 
– Na rynku polskim projektanci od lat wykorzystują wybrane narzędzia BIM, jak oprogramowanie Revit, Advance Design czy Opentree, ale niewiele firm zaimplementowało zasady, które ta technologia ze sobą niesie. Przykładem jest używanie narzędzi, które będą wspierać elektroniczne zarządzanie dokumentacją, czy przestrzeganie określonego  nazewnictwa. W wykorzystaniu BIM robimy w Polsce dopiero pierwsze kroki. Trzeba zmiany myślenia, zmiany postrzegania ilości pracy, jaka wiąże się z projektowaniem w BIM. Bardzo często niesie ona za sobą duże obciążenie czasowe i pomimo niewątpliwych korzyści dla inwestora, nakłania się projektantów, by realizacje zgodne z BIM były wyceniane jak dotychczas, co wynika z braku świadomości rynku  – zwraca uwagę Michał Zając.
 
BIM to technologia przyszłości i świadczy o tym lista wysoko rozwiniętych krajów, które wykorzystują ją dziś w sposób najbardziej zaawansowany: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje skandynawskie, Singapur, Korea, Japonia.
 
 – W wielu krajach europejskich wprowadza się standaryzacje BIM. Najbardziej popularnym zespołem norm są normy brytyjskie. Na dokumentach rynku brytyjskiego bazują wprowadzone w 2019 roku normy międzynarodowe ISO19650. Do norm ISO będą tworzone załączniki krajowe. Załącznik polski już jest opracowany – dodaje ekspert firmy Graitec, która certyfikuje firmy na ryku brytyjskim wspólnie z organizacją BRE. W Polsce szkoli firmy, które zdecydują się na standaryzację ISO19650. 
  
Deweloperzy i inwestorzy wytyczają standardy. Od projektantów mogą żądać nie tylko modelu 3D, ale przewidzenia wszelkich kolizji na etapie budowy czy możliwości zarządzania budynkiem w przyszłości. Dlatego to właśnie technologia BIM będzie tematem Kongresu Nowoczesnego Budownictwa. – W ramach Kongresu zrealizujemy również wstępne szkolenie BIM. Można się na nie zarejestrować i otrzymać darmowy certyfikat uczestnictwa, który uprawnia do zniżek na oprogramowane, szkolenia i certyfikacje. Szkolenie pozwala dobrze zorientować się w problematyce BIM i zdecydować o dalszych krokach – dodaje Michał Zając z firmy Graitec.
 
Rejestracja udziału w kongresie: https://targirzeszowskie.pl/pl/knb/
Rejestracja do otrzymania Certyfikatu ze szkolenia BIM: https://liderzybim.graitec.pl/certyfikowane-szkolenie-bim
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy