Reklama

Biznes

Produkcja stali a hale stalowe – wpływ na polską gospodarkę

Materiał Partnera
Dodano: 11.12.2020
52317_zdjglowne-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Po roku 1990 produkcja stali w Polsce znacznie się zmniejszyła. Niemniej przez ostatnie 5 lat rynek ten ma się dobrze, produkcja stali średnio wynosi 10 mln ton metrycznych rocznie.

Z części tego materiału powstają konstrukcje hal stalowych, które dziś w kraju dają ogromne możliwości szybkiego rozwoju dużym i małym firmom, co ma niebagatelny wpływ na wiele gałęzi krajowej gospodarki.

Zastosowanie hal stalowych
Zastosowanie hal stalowych jest bardzo szerokie. Tego typu konstrukcje sprawdzą się zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach. Najczęściej wykorzystywane są do budowy hal magazynowych, rolniczych, produkcyjnych czy sportowych. Niemniej stosowane są także do wykonania warsztatów samochodowych, punktów usługowych czy dużych centrów logistycznych.

Wiele zasług w budowie tego typu obiektów ma deweloper MCM Project, który w ciągu 20 lat oddał do użytku 400 000 mkw powierzchni hal stalowych. Współpracując z różnymi branżami, dowiódł, jak szerokie zastosowanie mają tego typu konstrukcje.

Hale stalowe magazynowe dla różnych branż
Hale magazynowe cieszą dziś dużą popularnością firm z branży e-commerce, która dzięki dynamicznemu rozwojowi handlu elektronicznego wzmaga popyt na magazyny. Niemniej MCM Project hale stalowe do składowania czy produkcji stawiał również dla mniej oczywistych firm (więcej na ten temat tutaj).

Wśród prawie 800 zrealizowanych projektów są m.in. takie spółki jak Politeknik – zakład produkujący meble, Guala DGS Poland – producent zakrywek do alkoholi, leków czy napoi, Jeven – dystrybutor nowoczesnych i specjalistycznych urządzeń dla branży gastronomicznej czy Ramp – firma oferująca automatyczne systemy nawadniania ogrodów.

Stalowe hale rolnicze i sportowe
Hale stalowe to coraz częściej wykorzystywane obiekty w branży rolniczej. MCM Project wykonał tego typu projekt m.in. dla firmy sprzedającej maszyny rolnicze Invest-Rol. Stawianie konstrukcji stalowych to także popularna praktyka w przypadku budowania ośrodków sportowych czy hal sportowych. W tej branży deweloper wykonywał Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu czy Starochorzowskie Centrum Sportu SOKÓŁ.
 
 
Starochorzowskie Centrum Sportu SOKÓŁ; zdjęcie generalnego wykonawcy – MCM Project

Hale stalowe handlowo-usługowe
Na uwagę zasługują również hale stalowe handlowo-usługowe, które poza tym, że muszą spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa, powinny być też nowoczesne, estetyczne i przyjemne w użytkowaniu. Sprawdzą się one, jako siedziby i biura firm, a także stacje obsługi pojazdów, sklepy i markety, hale targowe czy salony sprzedaży.

Hale dla branży motoryzacyjnej
Według raportu Savills Raport Automotive branża motoryzacyjna odpowiada za 5 proc. popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce, które w wielu przypadkach stanowią nowoczesne hale stalowe. Najwięcej powierzchni w tym sektorze wynajmuje się na Górnym Śląsku w Polsce Zachodniej, Warszawie, a także Opolu. Warto zaznaczyć, że plany inwestycyjne związane z rozbudową powierzchni hal produkcyjnych i magazynowych ma aż 75% firm z branży motoryzacyjnej.

Konstrukcje stalowe poza wymienionymi sektorami chętnie stosują również:
Branża gospodarowania odpadami (sortownie, hermetyczne hale stabilizacji odpadów)
Branża transportowa i logistyczna
Branża biotechnologiczna (nowoczesne laboratoria i prototypownie)
Branża rozrywkowa (hale koncertowe, bankietowe)

Ponadto czynnikami decydującymi o lokalizacji wybudowania hal stalowych są na ogół bliskość poddostawców, duży rynek zbytu, a także obecność Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy