Reklama

Biznes

Stawka godzinowa czy miesięczna? Umowa o pracę, umowa zlecenie

Materiał Partnera
Dodano: 01.07.2021
54838_zdj-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Stawka godzinowa czy miesięczna może zapewnić większą pensję? Konkretny sposób rozliczenia ma wpływ na wysokość wynagrodzenia. Pracodawcy często oferują możliwość wyboru. Zobacz, co jest korzystniejsze i zdecyduj, która forma wynagradzania jest lepsza: stawka godzinowa czy miesięczna.

Stawka godzinowa czy miesięczna – różnice

 
Podczas ustalania warunków zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii jest określenie stawki wynagrodzenia. Korzystniejszym sposobem rozliczenia jest stawka godzinowa czy miesięczna? To właśnie te dwa warianty są najczęściej oferowane przez pracodawcę. Jaki system wybrać? Okazuje się, że zarówno wyliczanie pensji na podstawie przepracowanych godzin, jak i stała miesięczna kwota wynagrodzenia mają swoje plusy i minusy. Wśród pracowników zdania na temat bardziej opłacalnej stawki są podzielone, co widać na wątku na forum: https://www.gowork.pl/forum/wynagrodzenia-pracownikow/zarobki-ile-zarabiacie-netto, gdzie zatrudnieni dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat formy rozliczenia i wysokości zarobków. Na zawartość pensji wpływa także rodzaj podpisanej umowy i liczba odprowadzanych składek. Który wybór będzie najbardziej opłacalny? Warto porównać oba warianty.

Umowa o pracę: stawka godzinowa czy miesięczna

 
Podczas zatrudnienia między stronami najczęściej zawierana jest umowa o pracę. Stawka godzinowa czy miesięczna jest w tym przypadku korzystniejsza? Wielu pracowników zastanawia się, którą formę rozliczenia wybrać. Miesięczna stała kwota wynagrodzenia jest stosunkowo częściej proponowana podczas nawiązywania umowy o pracę niż umowy zlecenie. Praca na pełny etat za ustaloną z góry stawkę miesięczną pozwala zatrudnionemu na lepsze zarządzanie wydatkami, bowiem regularnie otrzymuje on dokładnie taką samą wysokość pensji. Wadą takiej formy rozliczenia, może być natomiast fakt, że nie każdy miesiąc liczy sobie tyle samo godzin do przepracowania. Np. w marcu 2021 roku czas pracy wynosił 184 godziny podczas gdy w maju tego samego roku były to 152 godziny pracy. Te 32 godziny różnicy w przeliczeniu na wykonywanie swoich obowiązków zawodowych przez 8 godzin dziennie daje 4 dodatkowe dni pracy, za tę samą kwotę miesięcznego wynagrodzenia. Stawka miesięczna pozwala w łatwy sposób obliczyć kwotę wynagrodzenia chorobowego czy urlopowego. Natomiast stawka godzinowa jest wynagrodzeniem zmiennym częściej wybieranym podczas podpisywania umowy zlecenie.

Umowa zlecenie: płatność godzinowa czy miesięczna

 
Popularną formą zatrudnienia jest także umowa zlecenie. Płatność godzinowa czy miesięczna będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem? Decydując się na ten rodzaj nawiązania współpracy, obie strony częściej wybierają rozliczenie za ilość przepracowanych godzin. Wynika to z faktu, że polskie prawo dla tego rodzaju umowy cywilnoprawnej określa wartość minimalnego wynagrodzenia na podstawie stawki godzinowej, a nie stałej pensji miesięcznej. Największymi zwolennikami tego typu umowy są studenci, którzy łącząc naukę z pracą wolą rozliczać się za liczbę przepracowanych godzin, bowiem ich dyspozycyjność może się różnić w zależności od danego miesiąca. To również korzystniejsza opcja dla zleceniodawców, którzy płacą swoim zatrudnionym za konkretny czas wykonywanej pracy, a nie ustaloną z góry stawkę miesięczną.

Lepsza jest stawka godzinowa czy miesięczna?

 
Wysokość wynagrodzenia jest ustalana na podstawie ilości przepracowanych godzin w danym okresie rozliczeniowym, a kwota za godzinę powinna być zawarta w umowie i uzgodniona przed rozpoczęciem współpracy. Decyzja o tym, czy lepsza jest stawka godzinowa, czy miesięczna zależy więc od rodzaju podpisanej umowy oraz preferencji danego pracownika. Obie formy są często stosowane na rynku pracy, jednak rozliczenie godzinowe jest popularniejsze przy umowie zlecenie, a stała pensja wypłacana po przepracowanym miesiącu to powszechniejszy wariant podczas zawierania umowy o pracę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy