Reklama

Biznes

Eksperci Aeropolis doradzają, jak tworzyć produkt i biznes

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 22.07.2021
BiS - grafika #24 900x600px
Share
Udostępnij
Nawet najlepszy i najbardziej oryginalny pomysł na produkt czy usługę, potrzebuje dobrej strategii, by stać się intratnym biznesem. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji, jakich udzielają eksperci zatrudnieni w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Pomocą służą: autorytet w dziedzinie designu i wzornictwa przemysłowego, kancelaria patentowa oraz specjalistka od kreowania biznesu, finansów i funduszy inwestycyjnych.  
 
Z wiedzy rzeczników patentowych współpracujących z RARR S.A. i Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis chętnie korzystają przedsiębiorcy z całego województwa podkarpackiego. 
 
 
Dr inż. Mateusz Lisowski. Fot. Archiwum RARR
 
– W ramach konsultacji sprawdzamy, czy dane rozwiązanie może zostać zgłoszone do ochrony patentowej jako wynalazek. Analizujemy aktualny stan techniki w tym obszarze, sprawdzamy, czy tego typu rozwiązania nie są chronione w Polsce, a także za granicą. Ważne jest bowiem nie tylko nowatorstwo pomysłu, ale także to, czy możemy swobodnie dany produkt oferować. Bywa, że jest on chroniony patentem tylko na wybranych rynkach, i na przykład w naszym kraju jego sprzedaż jest dozwolona – mówi aplikant rzecznikowski dr inż. Mateusz Lisowski z Kancelarii Patentowej ZELPAT Plus Henryka Pisińskiego, która świadczy usługi doradcze dotyczące ochrony własności intelektualnej w Inkubatorze Technologicznym PPNT Aeropolis.
 
Zdarza się, że jakieś rozwiązanie nie jest oferowane nigdzie na świecie, a mimo to chroni je patent. Wynika to z taktyki dużych przedsiębiorstw, które patentują wiele pomysłów w swojej branży, niekoniecznie korzystając z nich biznesowo. Blokują w ten sposób konkurencyjne działania. 
 
– Doradzamy również w kwestii, jaką formę ochrony przyjąć dla danego rozwiązania – mówi Mateusz Lisowski. – To nie zawsze będzie wynalazek chroniony patentem. Może to być także wzór użytkowy (nazywany małym patentem), w przypadku którego wymóg posiadania poziomu wynalazczego (nieoczywistości rozwiązania) nie jest wymagany, czy wzór przemysłowy związany z designem i wizualną stroną projektu. Przedsiębiorcy konsultują się z nami także w sprawie znaków towarowych. Dotyczy to szczególnie startupów, które często mają dylematy związane z nazwą produktu, firmy. Zależy im na jej rynkowej atrakcyjności, ale muszą uważać, aby nie naruszyć praw innych podmiotów, ponieważ znaki towarowe również są przedmiotem ochrony. Sprawdzamy zatem, czy dana nazwa nie pojawiła się w danym obszarze działalności gospodarczej. Jeśli branże są różne, nazwa może się powtórzyć. 
 
Konsultacje dla firm są bezpłatne. Finansuje je Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. W dalszym postępowaniu przygotowanie zgłoszenia patentowego można zlecić dowolnej kancelarii patentowej, takiej jak np. ZELPAT Plus. Z doradztwa często korzystają firmy z Inkubatora Technologicznego w Jasionce, ale również przedsiębiorcy spoza Aeropolis, którzy od lat prowadzą działalność i chcą wprowadzić jakieś innowacyjne modyfikacje, usprawnienia. Wielu decyduje się na ochronę patentową. Bywa, że przedsiębiorcy chronią tylko część swoich rozwiązań, a reszta dotycząca np. metod produkcji pozostaje ich tajemnicą. Opłaty urzędowe to wydatek rzędu kilkuset złotych. Proces przyznawania patentu trwa długo – ok. 2-5 lat. Ale już samo zgłoszenie do ochrony patentowej daje przewagę rynkową i liczy się, kiedy np. startup ubiega się o dofinansowanie, czy chce wejść na giełdę NewConnect. 
 
Konsultacje z autorytetem w dziedzinie designu
 
W Inkubatorze Technologicznym w Jasionce można konsultować także kwestie związane z designem i wzornictwem przemysłowym. Wiedzą w tym zakresie służy prof. Tadeusz Błoński, absolwent studiów artystycznych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, wieloletni kierownik Atelier Wzornictwa w Instytucie Rozwoju Technicznego i Informacji w Pradze (filia Koszyce). W dziedzinie wzornictwa i komunikacji wizualnej ma bardzo bogate doświadczenie i wielką liczbę realizacji. Projektował oświetlenie, pralki, noże, telefony, maszyny dla przemysłu maszynowego i górniczego. Urząd Wynalazków w Pradze udzielił mu 87 świadectw o autorstwie. – W dzisiejszych czasach produkt musi być dopracowany pod każdym względem – sprawny, funkcjonalny, dopracowany pod względem wizualnym, łatwy i wygodny w użytkowaniu. W Aeropolis najczęściej zwracają się do mnie twórcy startupów, właściciele młodych firm, którym staram się pomóc w humanizacji tego, co chcą zaoferować innym. Tworząc nawet skomplikowane techniczne rozwiązania, czy to fizyczne, czy cyfrowe, muszą pamiętać, że będą one używane przez człowieka. Kiedy zatem pracują nad rozwojem swoich produktów, podpowiadam, na co powinni zwrócić uwagę, w którą stronę podążać, by go udoskonalić – mówi prof. Błoński.   
 
 
Prof. Tadeusz Błoński. Fot. Archiwum RARR

Do eksperta od designu trafiają autorzy różnych, ciekawych pomysłów. Niedawno grupa młodych wynalazców konsultowała kształt śmigła do osobistego latania człowieka uzbrojonego jedynie w uprząż i silnik. – To nowe, ciekawe rzeczy, chociaż nie tylko tu w zagłębiu lotniczym nad takimi się pracuje. Mój kolega z Bratysławy zaprojektował auto, które nie tylko jeździ, ale również wznosi się w powietrze – zdradza prof. Błoński, który w sprawie takich wynalazków także może służyć radą. Zdarza się, że odradza realizację pomysłów szczególnie ekscentrycznych, bo i takie się trafiają. Nie zmienia to faktu, że każdy jest mile widziany. – Nie ma przecież uczelni dla wynalazców, ale współczesnych Leonardów da Vinci nie brakuje. Staram się im pomóc – zapewnia ekspert.  
 
Podczas konsultacji może również podpowiedzieć, jak uniknąć tworzenia repliki, co zmodyfikować, by rozwiązanie różniło się od tego, które oferuje już ktoś inny. – O oryginalność trzeba dbać nie tylko w przypadku wzorów użytkowych czy przemysłowych, ale także opracowując cały system komunikacji wizualnej firmy. Dobry znak graficzny musi dać się identyfikować w różnych warunkach i nie da się stworzyć bez odpowiedniej wiedzy. W tym także przedsiębiorcom, którzy zgłaszają się do Aeropolis pomagam – podkreśla prof. Błoński.
 
Pomoc w tworzeniu biznesplanu
 
Osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie mają możliwość konsultacji z dr Martą Czyżewską, ekspertem w zakresie kreowania koncepcji biznesowych i finansów. Od 2005 roku doradza osobom planującym biznes i przedsiębiorcom, w tym aplikującym o fundusze unijne. Specjalizuje się w obszarze przedsiębiorczości, rachunkowości zarządczej, analizy finansowej. Pracowała m.in. w funduszu inwestującym w innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe, a jej praca doktorska dotyczyła funduszy venture capital. Jest również autorem książki „Innowacje – Start-upy – Ryzyko”. Z jej konsultacji, które na zlecenie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego prowadzi w Aeropolis, najczęściej korzystają uczestnicy projektu Platformy Startowej „Start in Podkarpackie”. – To startupy, które otrzymują wsparcie ekspertów w różnych obszarach – mówi dr Czyżewska. – Ja pomagam zaplanować część finansową i wypracować model biznesowy, który da im szansę powodzenia na rynku, a wcześniej pomoże zdobyć dofinansowanie w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pod tym kątem przygotowujemy wspólnie plan kosztów i przychodów, który jest również budżetem przyszłego projektu. 
 
Ustalenie budżetu w przypadku startupów, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązanie, jest wyzwaniem. – Najłatwiejsze jest policzenie kosztów i tego, ile trzeba wydać na materiały, pracę ludzi, promocję. Trudniej natomiast oszacować cenę dla produktu czy usługi, której wcześniej na rynku nie oferowano – zwraca uwagę ekspert. Biznesplan jest wypracowywany podczas kilku spotkań, które w okresie pandemii odbywają się poprzez Internet i dostępne w nim komunikatory. To forma bardzo wygodna dla przedsiębiorców, daje możliwość konsultowania dokumentów bez konieczności ich wysyłki do eksperta.
 
 
Dr Marta Czyżewska. Fot. Archiwum RARR
 
Z bezpłatnych konsultacji z dr Czyżewską korzystają nie tylko uczestnicy Platform Startowych, ale również inne osoby planujące swój pierwszy biznes. Pytają nie tylko o biznesplan, ale także o to, jak aplikować do programów dla startupów, skąd zdobyć kapitał na start, z jakiego programu unijnego mogą skorzystać lub jak pozyskać inwestora. 
 
Dyżury ekspertów w Inkubatorze Technologicznym PPNT „Aeropolis”:
Dr Marta Czyżewska – poniedziałek po wcześniejszym uzgodnieniu godziny, e-mail: mczyzewska@rarr.rzeszow.pl, tel. 503 808 910
Rzecznik patentowy Henryk Pisiński – własność intelektualna, piątek od 8.00 do 12.00, dyżur telefoniczny w piątek od 12.00 do 14.00, tel. 512 265 180, e-mail: rzecznikpatentowy@rarr.rzeszow.pl
Prof. Tadeusz Błoński – wzornictwo przemysłowe, poniedziałek od 10.00 do 12.00, dyżur telefoniczny w poniedziałek od 13.00 do 14.00, tel. 511 458 439, e-mail: wzornictwo@rarr.rzeszow.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy