Reklama

Biznes

Zarządzanie energią i efektywność energetyczna szansą na poprawę pozycji na rynku

Materiał Partnera
Dodano: 31.08.2021
55913_adobestock_315098572-resizer-750
Share
Udostępnij
Koszt energii od zawsze stanowi składową oferowanej ceny produktu. Obniżanie kosztów energii zużywanej przez organizację to nie tylko korzystne umowy z dystrybutorami. Efektywność energetyczna jest aktualnie jednym z kluczowych celów Unii Europejskiej, ponieważ redukcja zużycia energii jest najprostszym sposobem, aby ograniczanie emisji gazów cieplarnianych było jednocześnie opłacalne dla konsumentów.

Aktualne tendencje na rynku energii wynikają ze zmieniających się  przepisów prawa, rosnących cen pierwotnych nośników energii oraz wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zaostrzanie polityki proekologicznej i rosnące koszty wpływają w coraz większym stopniu na konieczność aktywnego zarządzania zużyciem energii w zakładach produkcyjnych i usługowych również w Polsce. W tej sytuacji przedsiębiorcy szukają możliwości ograniczenia kosztów energii. Takich szans należy upatrywać nie tylko w dobrze wynegocjowanych warunkach umów na zakupy mediów energetycznych, ale – w świetle prognoz cen energii – przede wszystkim w działaniach optymalizujących jej zużycie i wykorzystanie w przedsiębiorstwie. 

Narzędziem, które wskazuje, w co warto zainwestować w przedsiębiorstwie z punktu widzenia efektywności energetycznej jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Ma on na celu analizę wykorzystania energii w poszczególnych obszarach oraz zidentyfikowanie ekonomicznie uzasadnionych możliwości poprawy wyniku energetycznego procesów technologicznych i budynków na terenie przedsiębiorstwa. Z raportu dotyczącego audytu, przedsiębiorstwa często dowiadują się, że ich instalacje pracują według parametrów, które znacznie odbiegają od optymalnych, co generuje straty energii, ale często może być wyeliminowane przy niskim nakładzie kosztowym. Doskonalenie parametrów pracy to jeden z najtańszych sposobów poprawy efektywności energetycznej, gdzie prosty okres zwrotu z towarzyszących inwestycji wynosi zwykle poniżej jednego roku. Mimo, iż wymóg ustawowy związany z audytem energetycznym przedsiębiorstwa dotyczy tylko dużych spółek, to także mniejsi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na taki audyt, słusznie upatrując w jego wynikach możliwości uzyskania korzyści finansowych. 
 

Dostępne są programy dofinansowań dedykowane rozwiązaniom przyczyniającym się do poprawy efektywności energetycznej oraz mechanizm tzw. „białych certyfikatów”. Dzięki niemu, poza oszczędnością energii, przedsiębiorstwa zyskują na świadectwach efektywności energetycznej, które są potwierdzeniem zaoszczędzonej ilości energii i mogą być sprzedane na Towarowej Giełdzie Energii podmiotom zobowiązanym do ich umarzania.

Coraz więcej korzyści niesie ze sobą posiadanie certyfikowanego systemu zarządzania energią zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001:2018 (planowanie, realizacja, monitorowanie, doskonalenie). Bez odpowiednich procedur wiele organizacji powtarza te same błędy. W skutecznie wdrożonym systemie zarządzania energią w sposób ciągły monitorowane są kluczowe procesy energetyczne, w tym status projektów podnoszących efektywność energetyczną. Kluczową rolę w systemie stanowi również zaangażowanie wszystkich szczebli organizacji i świadomość wpływu poszczególnych komórek organizacyjnych na wynik energetyczny przedsiębiorstwa. Poza korzyściami wymienionymi powyżej posiadanie systemu zarządzania energią jest premiowane w nowowprowadzanych mechanizmach dofinansowań związanych z kwestiami energetycznymi, może być wymagane przez niektórych kontrahentów (ich liczba rośnie) oraz pozwala na realizację we własnym zakresie niektórych obowiązków ustawowych, np. w przypadku nieposiadania systemu zarządzania energią (lub środowiskowego ale potwierdzonego certyfikatem EMAS) zgodnie z zapisami Ustawy z dn. 20 maja o efektywności energetycznej duże przedsiębiorstwa muszą zlecić realizację obowiązkowego audytu energetycznego przedsiębiorstwa niezależnym audytorom.

W przybliżeniu tej tematyki firmom pomoże Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, który zaprasza na szkolenie – „Zarządzanie energią i efektywność energetyczna jako czynniki poprawy konkurencyjności sektora MŚP w Unii Europejskiej”.

SZKOLENIE W FORMIE ON-LINE ODBĘDZIE SIĘ 23 WRZEŚNIA 2021 RW GODZ.: 10:00 – 15:30*

Szkolenie w szczególności polecamy Zarządom oraz kadrze kierowniczej przedsiębiorstw, w celu identyfikacji obszarów do doskonalenia w swojej organizacji, zabezpieczenia spełniania wymagań, wykorzystania istniejących możliwości i ukierunkowania działań w najbliższych latach, również w zakresie identyfikacji potrzeb szkoleniowych i pogłębiania wiedzy w poszczególnych obszarach przez kadrę pracowniczą.

Seminarium poprowadzi Marcin Trojnacki – absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Niezależny Ekspert ds. efektywności energetycznej, Audytor Wiodący Systemów Zarządzania Energią według ISO 50001, Audytor energetyczny. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zużyciem energii i procesami produkcyjnymi zdobyte w kraju i za granicą. Współtwórca i Prezes Zarządu EnMS Polska Sp. z o.o. Twórca koncepcji innowacyjnego oprogramowania do monitorowania poprawy efektywności energetycznej i świadczenia usług zarządzania popytem – systemu informatycznego energyBIS. Prelegent i trener biznesu w zakresie poprawy efektywności energetycznej i efektywnej gospodarki energetycznej w przedsiębiorstwach.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: een@wsiz.edu.pl  lub pod numerem telefonu 17 860 57 45

REJESTRACJA TRWA DO 20 WRZEŚNIA 2021 R.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie Państwo w linku poniżej:


W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy Państwa do kontaktu:

Justyna Bednarz
📞 17 860 57 45
📧jbednarz@wsiz.edu.pl
 
Serdecznie zapraszamy!!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy