Reklama

Biznes

Jak otworzyć działalność gospodarczą – sposób w 100% online

Artykuł sponsorowany
Dodano: 15.11.2022
68954_female-hands-typing-computer-keyboard-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Chcesz otworzyć własną firmę? Mamy dla Ciebie dobrą informację. Możesz to zrobić nawet w kilkanaście minut, a czas oczekiwania na nadanie numeru NIP to nie więcej niż jeden dzień roboczy. Zobacz jak to zrobić krok po kroku przez internet.

Kto może założyć firmę w Polsce?


Firmę w Polsce może założyć każda pełnoletnia osoba, chyba, że inaczej stanowi wyrok sądu. Nie trzeba być nawet obywatelem Polski, choć nieco komplikuje to sprawę. Do założenia firmy przyda się dowód osobisty, adres e-mail, adres działalności (może to być adres miejsca zamieszkania), telefon komórkowy i konto w banku. Pozytywną informacją jest również to, że założenie firmy jest całkowicie darmowe. Całość operacji nie powinna nam zająć więcej niż godziny czasu. 

Oddzielne przepisy mogą dotyczyć branży regulowanych, np. sprzedaży alkoholu lub produkcji materiałów wybuchowych. Koniecznie będzie wtedy nabycie odpowiednich zezwoleń i koncesji, najczęściej w siedzibie gminy. 

Nie każdy jednak musi zakładać firmę. Na mocy ostatnich przepisów jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona na niewielką skalę, to nie trzeba jej zgłaszać do urzędu. Wystarczy, że miesięczne dochody firmy nie przekraczają 1505 zł (dane na rok 2022). Gdy tylko przekroczą tę wartość fakt prowadzenia firmy należy niezwłocznie zgłosić do urzędu.

Wymagania wstępne

Przedstawiamy sposób na założenie firmy całkowicie online. Konieczne będzie korzystanie z rządowej platformy biznes.gov.pl, co znacząco ułatwi cały proces. Do korzystania z biznes.gov.pl konieczne jest posiadanie e-dowodu lub Profilu Zaufanego. E-dowód to nic innego, jak zwykły dowód osobisty wydany po marcu 2019 roku. Wystarczy posiadać telefon z funkcją NFC by móc uwierzytelnić się w taki sposób. 

Jeżeli nie posiadasz nowoczesnego dowodu osobistego, to konieczne będzie założenie Profilu Zaufanego. W celu jego założenia należy udać się do siedziby gminy lub urzędu miasta. Sprawa zostanie załatwiona od ręki – wystarczy krótki wniosek, a system dokona rejestracji w ciągu kilku minut. 

Najczęściej budzące wątpliwości elementy wniosku CEIDG

Do założenia firmy trzeba wypełnić wniosek CEIDG-1. To właściwie jedyny formularz, który będzie nam potrzebny. Pozostałe formularze (do ZUS i US) zostaną automatycznie, albo półautomatycznie wypełnione i przesłane do odpowiednich urzędów. Formularz bez problemu odnajdziemy na stronie biznes.gov.pl. Wystarczy rejestracja w serwisie i wypełnienie kolejnych pól wniosku. 

Osoby wypełniejące wniosek najczęściej mają problem z wyborem kodu PKD i wyborem formy opodatkowania.

1. Wybór kodu PKD – należy skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD i wybrać kod najbliżej odpowiadający zakładanej firmie. Jeżeli profil działalności ulegnie zmianie Kod można zmienić od ręki. Można mieć kilka kodów PKD – istotne jest, aby jako pierwszy podać ten, z którego mamy zamiar uzyskiwać największe dochody
2. Wybór formy opodatkowania – obecnie dostępne są dwie główne formy opodatkowania: kartą podatkową i na zasadach ogólnych. Kartę należy wybrać jeżeli działalność nie będzie generowała dużych kosztów (polecane np. dla programistów). Natomiast na zasadach ogólnych można odliczać od kwoty podatku poniesione wydatki, czyli to właściwie jedyna opcja w na przykład handlu. 

Pozostaje jeszcze kwestia podatku VAT. Jeżeli sprzedaż firmy nie przekracza 200 000 zł, to rejestracja do podatku VAT nie jest obowiązkowa. Nie oznacza to, że zarejestrowana firma ominie podatek. W takim przypadku zapłaci go za nas nasz kontrahent. Obecność w rejestrze VAT daje możliwość odliczenia części VAT od zakupów na cele firmowe. Rejestracja jest więc zazwyczaj zalecana. Z drugiej strony obowiązek VAT generuje większe obowiązki biurokratyczne, niewielkie firmy mogą więc chcieć go unikać. Jeżeli chcesz być vatowcem, to przy składaniu wniosku do CEIDG zaznacz taką opcję. Konieczne będzie wypełnienie dodatkowego formularza do Urzędu Skarbowego, a mianowicie VAT-R.

Po udanym złożeniu wniosku w ciągu kilku godzin twojej firmie powinien zostać nadany numer NIP. Oznacza to, że firma została prawidłowo zarejestrowana i masz pełne prawa przedsiębiorcy. Bardziej szczegółową instrukcję zakładania firmy możesz sprawdzić pod tym adresem.  

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy zakładaniu firmy?

Oprócz samego prawidłowego wypełnienia wniosku przy zakładaniu firmy warto jest pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim należy rozważyć jak będzie prowadzona księgowość przedsiębiorstwa. Niewielkie firmy mogą spokojnie korzystać z księgowości internetowej. Taka księgowość jest prowadzona częściowo automatycznie, a częściowo przez samego przedsiębiorcę. Większe firmy raczej zdecydują się na zlecenie księgowości biurze rachunkowemu, albo nawet zatrudnią własnego księgowego.

Drugą ważną sprawą jest konto firmowe. Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego i wszelkie operacje związane z kontem firmowym można prowadzić z konta prywatnego, ale mimo wszystko lepiej takie konto posiadać. Ułatwia to prowadzenie księgowości firmy i rozliczenia z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Warto rozważyć założenie konta firmowego na jednej z promocji, bo łatwo w ten sposób zarobić nawet kilkaset złotych. Konto firmowe jest też obowiązkowe dla płatników VAT. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy