Reklama

Biznes

Firma w Austrii – jak ją założyć, aby zrobić to zgodnie z prawem?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 09.03.2023
72324_obraz1_edited-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Biorąc pod uwagę prawo, które obowiązuje w Unii Europejskiej, Polacy mają możliwość założenia swojej firmy na terenie innego kraju, w tym też Austrii. Mimo panującego kryzysu gospodarczego oraz nieco mniejszej ilości ogłoszeń z propozycją pracy, w Austrii wciąż jest dość stabilnie. Świetnym rozwiązaniem może być założenie firmy. Dzięki temu nie trzeba szukać osób, które Cię zatrudnią — wystarczy mieć na oku intratne zlecenia, by być w pełni wypłacalnym i móc utrzymać się z wypłaty. Sprawdź, jak krok po kroku powinno wyglądać zakładanie firmy w Austrii.

Zanim zaczniesz działać — garść informacji

Jak założyć firmę w Austrii? Zanim zaczniesz odwiedzać urzędy i wypełniać wnioski o założenie firmy, należy ustalić dwie bardzo ważne, wręcz podstawowe rzeczy. Pierwszą z nich jest to, jaką formę prawną firmy chcesz wybrać. Do najczęstszych, jakie można spotkać w Austrii, należą: działalność jednoosobowa, spółka komandytowa oraz spółka jawna. Wszystkie trzy formy mają jedną wspólną cechę — właściciele firm odpowiadają w sposób nieograniczony za zobowiązania, w tym spłacają długi majątkiem osobistym. 

Drugi aspekt to zezwolenie na prowadzenie działalności. Istnieją przypadki, kiedy jest ono obowiązkowe. Na stronie WKO, czyli Izby Gospodarczej w Austrii, znajdziesz wyróżnione te sytuacje, kiedy jest ono niezbędne. 

GmbH — podstawowa forma spółki w Austrii

Ostatnią formą prowadzenia firmy w Austrii i najważniejszą, jest Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH), czyli sp. z o.o. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie wyposażenie spółki na starcie oraz wniesienie kapitału. Nie może wynosić mniej niż 35 000 Euro. Zasady mówią, że połowę należy wpłacić na konto spółki, które zostanie zablokowane do momentu wpisu spółki do rejestru sądowego.

Kiedy przyszły przedsiębiorca nie ma pełnej kwoty 35 000 Euro, może skorzystać z przywileju założycielskiego dla nowo zakładanej firmy. Można wtedy wyłożyć jedynie 10 000 Euro, z czego 5 000 należy wpłacić na konto bankowe.

Do założenia GmbH potrzebne są takie dokumenty, jak:
  • umowa bądź akty założycielski spółki,
  • uchwała zarządu o powołanie prokurentów (dowolne),
  • uchwała wspólników o powołaniu zarządu,
  • bankowe potwierdzenie wpłaty,
  • elektroniczne samoobliczenie podatku PCC,
  • wzory podpisów wszystkich członków zarządu oraz prokurentów,
  • wniosek o wpis do rejestru sądowego w ERV.

Pierwsze krok, którego nie warto pomijać — warsztaty i rejestr handlowy

Kiedy już powyższe aspekty zostaną rozpracowane, należy przystąpić do kroku pierwszego i drugiego. Zazwyczaj osoby, które chcą założyć działalność w Austrii, powinny przejść specjalne szkolenie. Warsztaty trwają zaledwie pół dnia, jednak po ich zakończeniu każdy uczestnik otrzymuje potwierdzenie. Uprawnia go ono do skorzystania z całkowicie darmowej konsultacji z doradcą. 

Drugi krok dla nowego przedsiębiorcy to wpisanie firmy do rejestru handlowego. Jednak konieczność ta obowiązuje jedynie te firmy, które posiadają obroty wyższe niż 700 000 euro rocznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpisać się dobrowolnie. Jeśli Ty chcesz tego dokonać, musisz zgłosić się do Sądu Handlowego. W przypadku GmbH taki wpis jest konieczny zawsze, niezależnie od przewidywanych zarobków spółki.

Niezbędne zaświadczenie z WKO

Zakładając firmę po raz pierwszy, przedsiębiorca jest całkowicie zwolniony od opłat. Aby o tym zaświadczyć, musi otrzymać specjalny formularz Neufo od WKO. Jest on potrzebny do rejestracji, podobnie jak paszport, zaświadczenie o niekaralności i świadectwo kwalifikacji. Działalność można założyć także przy pomocy Internetu.

Ubezpieczenie społeczne i urząd skarbowy — co trzeba wiedzieć?

Pierwszy miesiąc prowadzenia działalności jest intensywny. Dlaczego? Przedsiębiorca musi zgłosić się do kasy chorych. Dotyczy to zarówno firm jednoosobowych, jak i spółek. Można załatwić tę sprawę automatycznie podczas zgłaszania działalności w WKO. Materiał informacyjny oraz potwierdzenie przedsiębiorca otrzyma pocztą.

Kolejny obowiązek to zgłoszenie się do urzędu skarbowego. Numer podatkowy zostanie dostarczony pocztą.  

Wskazówki, które pomogą podczas zakładania firmy

Co jeszcze warto wiedzieć, podczas zakładania firmy? W urzędzie skarbowym otrzymasz ankietę, którą trzeba wypełnić. Dotyczy ona zakładanych obrotów w pierwszym roku działalności. Bazując na wpisanych danych, urząd ten wyliczy przedpłatę podatku dochodowego, który należy opłacać cztery razy w roku. Podanie możliwie bliskiej sumy pozwoli na opłacenie podatku w ratach, bez późniejszego pokrywania zbyt dużej różnicy.

Warto mieć na uwadze, że wydatki firmowe zaczynają się często jeszcze przed jej założeniem. Dlatego dobrze jest zachowywać wszystkie transakcje, aby móc je później odliczyć od dochodu i zapłacić mniej podatku. 

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie zarobi więcej, niż 30 000 euro w ciągu roku, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku. Z drugiej strony, nie ma wtedy możliwości odliczenia podatku obrotowego. 

Jak widać, cały proces zakładania firmy w Austrii nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy wziąć pod uwagę kolejność kroków oraz liczne wskazówki, aby już po kilku dniach firma została otwarta i mogła działać pełną parą.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy